Şair ve yazar Attila İlhan, vefatının 1. yılında Aşiyan’daki kabri başında törenle anıldı.

248762 - Attila İlhan anıldı

Sadri Alışık Kültür Merkezi tarafından düzenlenen törene katılanlara kırmızı ve beyaz karanfiller dağıtıldı. Törene katılanlar, İlhan’ın kabri başında dua ederek, karanfilleri mezarın üzerine bıraktılar.

Attila İlhan’ın kız kardeşi, sinema sanatçısı Çolpan İlhan törende yaptığı konuşmada, ağabeyi olmadan yaşadığı bir yılın yaşama sevincini kaybettirdiğini ifade ederek, hala onunla birlikte oturdukları Kanlıca’daki evde yaşadığını ve sık sık onu andığını söyledi.

Attila İlhan’ın, küçük şeylerden insana yaşama sevinci aşıladığını dile getiren İlhan, hayatla mücadele etmeyi, çalışmayı, prensiplerden vazgeçmemeyi, hedefleri doğru koymayı kendisine çocukluğundan beri Attila İlhan’ın öğrettiğini kaydetti.

Çolpan İlhan, “Sıcak bakışlı, hoşgörülü, duygusal, kibar ağabeyimi arıyorum. Onun yokluğu beni büyük boşlukta bıraktı” dedi.

Yeğeni Kerem Alışık da, Attila İlhan’ın önemli bir aydın, düşün ve eylem adamı olduğunu vurguladı.

İlhan’ın gazetecilik ve yazarlığının yanı sıra yaptıklarıyla bundan sonraki tüm kuşaklara yetecek kadar eserin sahibi olduğunu dile getiren Alışık, daima onunla yaşayacaklarını ve onu yaşatacaklarını vurguladı.

SEZER İLE PERİNÇEK
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer de Attila İlhan’ın bir düşünce ve eylem adamı olduğunu belirterek, onun düşüncelerinden kendi düşüncelerine giden yolu çizdiklerini söyledi.

İlhan’sız bir yılın geçtiğine işaret eden Sezer, “İsterdik ki o yine televizyon ekranlarından hem edebi sözler söylesin, hem de bu ülkenin insanlarına ışık tutmaya devam etsin” dedi.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de “vatan toprağının Attila İlhan’ın bağrına düşmesiyle daha bir vatan toprağı olduğunu” belirterek, “İlhan, yattığı yerden şiirleriyle, eser ve düşünceleriyle gelecek Türkiye’nin yaratılmasına katkıda bulunmaya devam edecektir” diye konuştu.

Prof. Dr. Erol Manisalı ise İlhan’ın Türkiye’de emperyalizme karşı duruşun bir simgesi olduğunu ve olmaya da devam ettiğini dile getirdi.

Manisalı, “İlhan’ın en belirgin özelliği gerek düşünce, gerekse sanat ve edebiyat alanında ulusalcı cephe ile sanatını ve duygularını bütünleştirme yönünde önemli eserler vermesidir” dedi.

İlhan’ın siyasi hayatta etkili olduğunu ifade eden Manisalı, Attila İlhan’ın, “Türkiye’de birbirleriyle kavga eden, birbirini düşman sanan çevrelerin aslında düşman olmadıklarını, bu kişilerin ulusal cephede bulunmaları gerektiğini, asıl düşmanın emperyalizm olduğunu” söyleyen kişi olduğunu kaydetti.

Ahmet Şefoğlu adlı bir hayranı da Attila İlhan’ın kendi hayatında büyük bir değişim sağladığını ve yol gösterdiğini belirterek, gerçek bir Türk genci olarak yetişmesinde İlhan’ın büyük katkısı bulunduğunu anlattı.

Konuşmaların ardından dualar okundu. Bu arada törenden sonra katılanlara lokma tatlısı dağıtıldı.

ATTİLA İLHAN VAKFI
Törenin ardından açıklama yapan Çolpan İlhan, Attila İlhan Bilim Kültür ve Sanat Vakfının kurulma aşamasında olduğunu söyledi.

Vakıf için güzel bir yer aradıklarını anlatan İlhan, Tophane’deki Ali Kılıç Paşa Medresesi’nin boşalacağını duyduğunu, orayı almaları durumunda onararak vakıf binası olarak kullanmayı düşündüklerini söyledi.

İlhan, vakıf için 2 katlı bir yer düşündüklerini, alt katın kütüphane olarak gençlere hizmet vereceğini, üst katın ise vakıf tarafından idari işler için kullanılacağını belirterek, bu yılın başına kadar bu işleri çözmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Kerem Alışık da vakfın kurulmasının, dayısının isteği doğrultusunda kendileri için de önemli bir görev olduğunu söyledi. Alışık, Attila İlhan’ın fikirlerinin yaşatılması ve başarılı öğrencilere burs verilmesinin vakfın asli görevi olacağını da bildirdi.