2006 Türk Dünyası Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması’nda birincilik ödülü ‘Hayat’ adlı hikayesiyle Ayşe Çokçevik’e değer bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Edebiyatı Vakfı’nın birlikte düzenlediği 2006 Türk Dünyası Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması’nı kazananlar belli oldu. Seçici Kurul, yurt içi ve yurt dışından 600 civarında hikayenin gönderildiği yarışmada, “Hayat” adlı hikayesiyle Ayşe Çokçevik’i birinci, “Hasar’a Uğrar mı Zaman?” adlı hikayesiyle Veysi Atıcı’yı ikinci, “Sürgün” adlı hikayesiyle Hasan Yıldız’ı üçüncü seçti.

Seçici Kurul’un değerlendirmesine göre, İlksen Dinçer Baş, H. Aytaç Dalgalıdere, Şener Şükrü Yiğitler, Murad Ertaylan, Mehmet Fatih Mülayim, Sultanova Ağanise Alikarakızı ve Koray Avcı Çakman da özendirme ödülüne layık görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, yarışma sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, bu yıl yarışmaya Türk dünyasından çok sayıda katılımın olmasının sevindirici olduğunu belirtti.

Koç, “Bu yarışma, lisan birliğinin sağlanmasında küçük, fakat son derece önemli bir ilk adım olmuştur. Gelecekte Türkiye Türkçesi’yle hikaye yazan Türk dünyasındaki kardeşlerimizin sayısının gittikçe artacağını umuyorum” ifadesini kullandı.

Birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin ve üçüncüye bin YTL para ödülünün verileceği yarışmanın ödül töreni, 4 Kasım 2006’da Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirilecek.