Yazar Adalet Ağaoğlu, “‘Bestseller’ olmadığımız için artık naftalinlenmiş yazarlarız biz. Bizim kuşağı sandığa koyuyorlar” dedi.

249821 - Adalet Ağaoğlu: Naftalinlenmiş yazarlarız biz

CNBC-e’deki Finans Cafe programına konuk olarak katılan Adalet Ağaoğlu, Türk Edebiyatı’nın Batı’dan daha ileri bir noktada olduğunu söyledi. Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Orhan Pamuk’la ilgili tartışmalara katılmak istemediğini belirten Ağaoğlu, Pamuk’un Türk Edebiyatı’nda kendinden önce gelenler zincirine çok iyi bir halka olduğunu söyledi. Yazar Ağaoğlu’nun kitapları, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yeni basımlarıyla okuyucuyla buluşturulacak.

‘Fikrimin İnce Gülü’ romanının 30’uncu yıldönümünde İş Bankası Kültür Yayınları tarafından başlatılan proje kapsamında, yazarın bütün eserleri yeni basımları yapılıyor.

TÜRK EDEBİYATI BATI’DAN DAHA İLERİ
Türk Edebiyatı, kitaplarımız bir mal haline geldi. İçeriği boşaltılmış, satışa yönelik hale geldi. Ancak dış edebiyatı da izleyen biri olarak şunu söyleyebilirim: Türk Edebiyatı geçirdiği bütün deneyimler sonuca yani adım adım Batı’dan daha geri değil, tam tersine şiiri, romanı, hikayesi ile Batı’dan daha iyi. Fakat bizim Batı karşısında aşağılık kompleksimiz var. Bir de çeviri için ithal mal için pazar var burada. Çeviriler hemen öne geçiyor. Öne geçebilen yerli romanlarımız da tamamen tanıtım sonucu oluyor.

OKURLARIMIZ YAVAŞ YAVAŞ KAYBOLUYOR
İlk romanımla beni okur seçti. Okurlarımız yavaş yavaş kayboluyor. Yine de okurun sahip çıktığı yazarlar var. 30 yıl, 40 yıl sonra kitaplarımın tanıtımı mecburen yapılıyor. ‘Bestseller’ olmadığımız için artık naftalinlenmiş yazarlarız biz. Bizim kuşağı sandığa koyuyorlar. Benim kitaplarımın çoğu bulunamıyordu. İş Bankası Kültür Yayınları kitaplarıma ‘klasik’ olarak sahip çıktı. Şimdi mesela büyükannemin gelinliğini arada sırada giysem dediğimiz gibi kitaplar da aranacak.
Türk edebiyatı bence zengin, iyi ve adım adım aşamalar kazanmış bir edebiyattır.

EDEBİYATIMIZIN İYİ GİDİŞİNE İYİ BİR HALKA DAHA EKLENDİ
Çok sevgili dostum Orhan Pamuk- dostum veya değil, yazar olarak arkadaşım en azından- arayışlarımıza çok iyi bir halka eklemiştir. Türk edebiyatının bugüne ait değerlerle yüklü bir hale getirmek için kendinden önce gelenlere çok iyi bir halkadır. Orhan Pamuk, hem edebiyatımızı ileriye doğru araştırarak, düşünerek-roman ne olmalı bugün diyerek- dış etki, iç etki falan yok. Bunu kendi merakından ötürü yaptığı için iyi bir halka eklemiştir. Yani edebiyatı geri değil, ileri götürmüştür. Diğer tartışmalara hiç bulaşmayacağım. Çünkü bizim ülkemizde hemen günübirlik siyasa gözüyle bakılıyor. O yüzden ben bu tartışmalara hiç girmek istemiyorum.

Şunu diyebiliriz ki Orhan Pamuk, edebiyatımızın iyi gidişine iyi bir halka daha eklemiştir.