Kitapseverler, yayınevleri tarafından bu ay yine oldukça fazla alternatif arasından zorlu bir seçim yapmaya zorlanıyor. İşte kitapseverlerin raflarına girmeye hazırlanan yeni kitaplar:


21. yüzyılın en iyi 20 yazarı arasında anılan Dominik asıllı genç Amerikalı yazar Junot Diaz'ın yeni kitabı ''Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı'', Everest Yayınları'ndan çıktı. İlk öyküleri The New Yorker'da yayımlandığında 21. yüzyılın en iyi 20 yazarı arasında anılmaya başlanan Diaz, 2008 Pulitzer Ödüllü romanında göçmen bir gencin hayatını, göçmenliğin yalnızlığını ve kendi başınalığını anlatıyor.

Oscar Ödüllerinin büyük adaylarından olan ama ödül töreninde hüsran yaşayan Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi filminin çıkış öyküsünü konu alan F. Scott Fitzgerald'ın kitabı Profil yayıncılık'tan neşredildi.

Haber 7 yazarı Prof. Dr. Osman Özsoy'un Seçim Kazandıran Siyasal İletişim kitabı da yerel seçim öncesi raflarda en dikkat çekici kitaplar arasında boy gösterdi. Pozitif Yayıncılık'tan neşredilen kitabı siyaset uzmanı Prof. Dr. Osman Özsoy'un seçim kazanmanın püf noktaları olarak okumak da mümkün.

Küre yayınları siyasetteki gelişmeleri yakından takip edenlerin kaçırmaması gereken iki kitapla siyaset kütüphanesini zenginleştirdi. Hamid Ahmedi'nin İran: Ulusal Kimlik İnşası adlı eseri İran'da ulusal kimlik inşasını tarihi kökleri ve teorik temelleri çerçevesinde inceliyor...

Küre yayınları'nın siyaset kuramıyla ilgilenenler için yayınladığı bir diğer kitap ise John J. Mearsheimer ve Stephen M. Walt imzalı İsrail lobisi ve Amerikan Dış Politikası adlı eser. Eser, ABD'nin özellikle Ortadoğu'ya yönelik dış politikası üzerinde İsrail Lobisi'nin oynadığı belirleyici rolü derinlikli bir şekilde ele alıyor....

Timaş Yayınları ise siyasi kütüphaneye Obama’nın danışmanı, yeni dönemde dışişleri bakan yardımcısı olması beklenen Philip Gordon ve Ömer Taşpınar’ın kaleminden çıkan Türkiye'yi Kazanmak adlı eseriyle katkı sağlıyor. "Türkiye Batı için vazgeçilmez mi?" sorusuna yanıt arayan Türkiye’yi Kazanmak, uzun yıllar Batı dünyasının sıkı bir müttefiki olmuş olan Türkiye’nin son yıllarda Batı ile ilişkilerinin zayıflaması ve bu gelişmenin doğurduğu endişe ile yazılmış bir kitap.

Pegasus Yayınları, yayınlandığı ilk günde dünyada rekor ilgi gören ve sıradışı öyküsüyle tüm dünyada insanları derinden etkileyen, yüreklerini ısıtan bir kediciği Türk okuyucularıyla buluşuyor…Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi: Dewey, bir kedinin Türk okuru üzerinde ne kadar tesir bırakabileceğini test edecek...

Yaşayan önemli düşünürlerden biri olan ve siyaset teorisi üzerine çalışmalarıyla ses getiren Giorgio Agamben'in ''Açıklık: İnsan ve Hayvan'' kitabı, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Yazar, bu çalışmasında ''her defasında ve her bireyde insani ve hayvani olanı, doğayı ve tarihi, hayatı ve ölümü etkileyip insani olanı üreten, insanın insanlığıyla hayvanlığını hem birbirinden ayıran hem de birbirine yakınlaştıran kritik eşiği'' sorguluyor.

Gül Karabuda'nın ''Çiy Düştü Gül Üşüdü'' adlı anı türündeki kitabı Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı. ''Çiy Düştü Gül Üşüdü'', Karabuda'nın 1929'da Nice'te başlayan hayat yolculuğunun kendine özgü, insanı hemen saran, renkli, canlı bir üslupla kaleme aldığı hikayesi. Yazar, bunun yanı sıra kitapta, kendisiyle yaşıt olan ''Cumhuriyet Türkiyesi''nin yaşamından da dikkat çekici kesitler sunuyor.

Heyemola Yayınları Türkiye'nin Kentleri serisini yeni çıkarttığı kitaplarla sürdürürken kentlerin tarihlerini de ölümsüzleştirmeye katkı sağlıyor. Adil İzci'nin Eski Bir Niğde adlı eseri nostaljik tatlar içeren bir tarihi vesika olarak raflarda yerini aldı. Nedret Gürcan'ın Hoşça Kal Dinar adlı çalışması ise Dinar'ın tarihi, doğal ve sosyal güzelliklerinin yanı sıra bir dönem yaşadığı siyasi gerilim ve çalkantıları da yazarının gözünden yansıtarak tarihe not düşen kitaplar arasıda yerini alıyor.

J. Mario Sımmel'in ''Karanlıktakiler Gözükmez'' adlı gerilim türündeki romanı, Everest Yayınları'ndan çıktı. Soğuk savaş dönemini ele alan casus romanlarıyla tanınan Simmel, romanında, 2. Dünya Savaşı sırasında Amerika ile Rusya'nın Tahran'da dünyayı aralarında paylaşmak üzere yapmış oldukları gizli bir anlaşmayı ortaya çıkarmak için bir avuç insanın vermiş olduğu mücadeleyi anlatıyor.

Julio Cortazar'ın ''Son Raunt'' adlı kitabı Türkçeye çevirilerek Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Cortazar her türlü anlatı, şiir, öykü ve metinden oluşturduğu ''Son Raunt''ta, geniş bir coğrafyaya yayılan bambaşka temaları farklı yazınsal tekniklerle ele alarak tarihsel, toplumsal ve siyasal verilerle gözlem, ansiklopedik bilgi, yazın içi estetik ölçütler, erotizm, ironi, oyun araçlarını ustalıkla harmanlıyor.

Sadık Yemni'nin ''Hayal Tozu Gölgecisi'' adlı gerilim türündeki öykü kitabı, Everest Yayınları'ndan çıktı. Yemni, kitabında 9 öykü anlatıyor.

Profesör Ali Nesin, Türkiye'nin matematiğini güçlendirmek için sıkı temposuna hiç ara vermiyor. Nesin Yayınevi'niden yeni çıkarttığı Matematik ve Gerçek adlı kitapta, matematikle gerçek, soyutla somut, teoriyle pratik, doğruya kanıtlanabilirlik arasındaki ilişkiyi, sonsuzluk kavramının getirdiği sorunları, var olmanın anlamını ve matematiğin sınırlarını irdeleyen, dolayısıyla kaçınılmaz olarak felsefi tadı olan matematiksel yazıları bulacaksınız..

Nesil Yayınları'nın kişisel gelişim kitapları rafına bu ayki katkısı Halit Ertuğrul'un 21 adımda Hedef 12 adlı çalışması oldu. Üst başlığı "Kendinizi keşfe var mısınız?" sorusu olan kitap okura 21 adımda başarıya ulaştıracak öğütleri içeriyor...

Nesil Yayınları'nın sağlık raflarına hediye ettiği kitap ise Dr. Recai Yahyaoğlu'nun Tamamlayıcı Tıp Yöntemleriyle Sağlıklı Yaşamın Sırları adını taşıyor. Sağlık teknolojisindeki gelişmeler sayesinde ömür süresi artan ama yaşam kalitesi düşen insanlara hem hastalıklardan uzak durmanın hem de psikolojik açıdan rahat şaşamının sırlarını vermeyi hedefliyor bu kitap.

Nesil Yayınları bu ay Doğu Klasiklerinden Feridünnin Attar'ın İlahinameden seçtiği hikalerden oluşan Karınca'nın aşkı adlı seçkisi ile de klasiklere katkı sağlamayı ihmal etmedi.

Altın Burç Yayınları'nın Çölden Gelen Şifa Hurma gerek içeriği gerek görselliği ile dikkat çekiyor ve Saadet Asrı’nın ana yiyeceği, insana en çok benzeyen meyve ve tıp ilminin işaret ettiği bu harika besin hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap verirken, bilgi dağarcığınızı hayli zenginleştiriyor...

İnsan Yayınları'nın çıktığı günden itibaren büyük ilgi gören edebiyat seçkisi Bilgelik Hikayeleri önümüzdeki günlerde çok satanlar listesini zorlayacak gibi görünüyor. Cevdet Kılıç'ın "Bazen bir hikmetli söz, bir anekdot insanın hayatını, düşünce ufkunu, zihniyetini ve her şeyini alt üst edecek güçte şok tesiri yapar. Bu yüzden bu tür hikmetli kıssalar bir aynadır, insanın iç dünyasını yansıtır" ilkesinden hareket ederek derlenen kitabında birbirinden ilginç tasavvufi öyküler türk kitapseverlerin ilgisini çekmeyi başardı.

Konu tasavvuftan açılmışken Hayy Kitap, ihmal edilmememesi gereken önemli bir kitabı yayınlandı bu ay: İlahi İsimler Teorisi. Hayykitap’tan yayımlanan İlâhî İsimler Teorisi, ilâhî isimler ışığında tasavvuf tarihini ve bir bakıma da tasavvufta ilâhî isimlerin nasıl anlaşıldığının tarihini ele alıyor. Kitap, tasavvufun; fıkıh, hadis, felsefe ve kelâm gibi ilimlerle ilişkisi hakkında da bir perspektif sunuyor.

Hayy Kitap imzası bu ay aynı zamanda edebiyat severleri mest edecek bir eserde daha görülüyor. Turhan Özen ve Ahmet Sosyal'ın on yılı aşkın süredin sesiz kalan Beyaz Dergisi özel bir sayı olarak yayınlandı bu ay. Derginin kitapçık olarak diriliş sebebi Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya duyulan saygı. Edebiyat severi bu eserin mest edecek en önemli yeri dev şairimizin 30 aşkın şiirini barındırmasının yanı sıra onun adına kaleme alının ilginç denemeler...

Selis Yayınları'nın çocukları havadan uçurtacak kitabı ise Fox TV'nin sevilen dizisi Bez Bebek'i kitap olarak raflara kazandırdı. Genelde kitaplardan dizi ya da film yapılırken bu kez tutulan bir dizi kitap olarak yayınlandı. Bez Bekek adlı kitap içeriğiyle ve görsem sunumuyla çocukları ekrandaki kadar sevindirecek...

Yeni çıkan kitaplar arasında bir de özel baskı var. 1001 Kitap, Baba romanının ölümsüz yazarı Mario Puza'nın ölümünün 10. yılı anısına karanlık dünyayı anlatan Sicilyalı adlı son şaheserini yayınladı.

Polisiye gerilim ve macera türünden hoşlananları mest edecek ve bir o kadar Avrupa'nın üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarına layık gördüğü yaşam modelini gözler önüne seren eseri raflara kazandıran yayınevi ise ithaki Yayınları oldu. Ölüm Yolculuğu katillerin peşinde olduğu Hintli bir kadınla geneleve düşürülmek istenen 16 yaşındaki Afganlı bir kızın öyküsünü anlatıyor...