Çanakkale destanının en ilginç hikayelerinin bir araya getirildiği bu kitap çocuğunuza verebileceğiniz en özel 'Çanakkale haftası' hediyesi olabilir. Ayrıca kitapta bu zamana kadar bilinmeyen birçok hikaye de yer alıyor.

Birinci Dünya Savaşı aslında bir vatan savunmasıdır. Çünkü emperyalist devletler, zayıflayan ve parçalanmaya başlayan Osmanlı İmparatorluğu’nu bu saldırı sonunda tarihin tozlu sayfalarına gömüp topraklarını aralarında paylaşmak istiyorlardı. Zaten bu amaçla savaştan önce kendi aralarında toplanıp bir paylaşım yapmışlardı.
Çanakkale Savaşı, sadece bizim ulusal tarihimizin değil dünya tarihinin de seyrini değiştirdi. Türk milleti, Çanakkale’de uzun süre direnip emperyalist güçleri Boğazdan geçirmeyince müttefiklerinden yardım bekleyen Çarlık Rusyası’nda sıkıntılar son noktaya vardı ve sonunda ihtilal oldu.

Böylece Birinci Dünya Savaşı’nda düşmanımız olan Rusya, Kurtuluş Savaşı’nda dostumuz oldu. İngiltere ise yenilmezliğini kaybederek birçok yerdeki sömürgesini kaybetti ve daha sonra dünyaya hakimiyeti kırıldı.
Yazar Ercan Dolapçı Çanakkale savaşında yaşanan kahramanlıkları ve unutulan hikayelerini 'Büyük vatan savunması Çanakkale' adlı kitapta biraraya getirdi.
Çanakkale'de yaşanan destanlaşmış hikayeleri ve bu hikayelerin kahramanlarının tanıtıldı kitapta: Mengenli Aşçı Kamil, Balıkesir'li Mustafa, Mürefteli kadınlar ve Emin astsubay, Durmuş oğlu Veli ve tek kollu Edincikli er gibi daha pekçok savaş kahramanlarının ilginç hikayeleri yer alıyor. Çocuklara vatan sevgisini ve millet şuurunu aşılamak ve yakın tarihin muhteşem kahramanlarını tanıtmak amacıyla kaleme alındı. Mehmed Akif'in:
'Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
'Gömelim gel seni tarihe' desem sığmazsın'
Dizeleriyle tarif ettiği o unutulmaz kahramanları tekrar hatırlamak ve fazla bilinmeyen birçok savaş hikayelerini yüreğinizde hissetmek ister misiniz?
Erdem yayınlarından çıkan ve 'Tarih ve insan' dizisinin son kitabı olan 'Büyük vatan savunması Çanakkale' , Çanakkale haftasında çocuklarınıza armağan edebileceğiniz en özel eserlerden biri .
080318032722 buyuk vatan - Çocuğunuza 'Özel' Çanakkale Hediyesi