Sevda-Cenap And Müzik Vakfı, Devlet Sanatçısı soprano Leyla Gencer hakkındaki ikinci yayını olan ‘Leyla Gencer ve Opera Dünyası’ kitabını müzik dünyasına sundu.

252974 - Leyla Gencer ve Opera Dünyası

‘Leyla Gencer ve Opera Dünyası’ kitabı, opera aşığı Prof. Dr. Ünal Öziş’in yarım yüzyıllık Leyla Gencer hayranlığı ve bu konuda yürüttüğü çalışmalar neticesinde ortaya çıkmış bulunuyor.

Dünyanın dört bir tarafındaki 60 opera sahnesinde 70 farklı başrolü 33 yıllık bir sürede yüzlerce kez temsil etmiş olan Leyla Gencer’in birçok temsilini izlemiş ve zengin bir kültür mirası olarak nitelendirdiği kayıtlarının onda dokuzunu edinebilmiş olan Prof. Dr. Ünal Öziş, kitabında birikimlerini paylaşıyor.

252975 - Leyla Gencer ve Opera Dünyası

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın, 1988 yılında “Devlet Sanatçısı” payesi alan sanatçı hakkındaki ikinci yayını olan bu kitapta -operanın en parlak yıldızlarından birinin- Leyla Gencer’in rol aldığı operaların isim tarih ve yer listesini, konser ile resital repertuarını görünce hayretinizi gizleyemeyeceksiniz.

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nca 1994 yılında Onur Ödülü Altın Madalyası verilen Leyla Gencer için daha önce de Zeynep Oral’ın “Operanın Türk Divası Leyla Gencer’e Armağan” adlı bir kitap yazmıştı.

Türk opera sanatının batı düzeyine çıkmasında icracı olarak önemli katkıları bulunan, başta İtalya olmak üzere bu sanatın en ileri düzeylerde gerçekleştirildiği pek çok ülkede kendi alanında en yüksek doruklara ulaşmakla dünya çapında haklı bir üne kavuşan; böylelikle ülkemizi uluslararası düzlemde üstün düzeyde temsil ederek onur kazandıran Devlet Sanatçısı, Onur Ödülü Altın Madalyası sahibi Leyla Gencer’e İzmir’de yazılan kitap, Ankara’da basıldı.