Türkiye, Münazara Şampiyonası'na Ev Sahipliği Yapacak


Koç Üniversitesi Münazara Kulübü, 60 Ülkeden 1350 Katılımcı ile Vehbi Koç Dünya Üniversiteleri Münazara Şampiyonası 2010'un Organizasyonunu Antalya'da Gerçekleştirecek.

15022009hurriyetik - Türkiye, Münazara Şampiyonası'na Ev Sahipliği Yapacak


Otuz yıldır her sene geleneksel olarak farklı ülkelerin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Üniversiteleri Münazara Şampiyonası'na bu yıl Türkiye ilk defa ev sahipliği yapacak.

Koç Üniversitesi Münazara Kulübü bu önemli organizasyonu düzenleme hakkını 2007 yılında Tayland'da gerçekleşen Dünya Münazara Konseyi toplantısındaki oylamada %70'lik çoğunlukla kazanmıştı. Aynı şampiyonada, Koç Üniversitesi Münazara Takımı bir ilki gerçekleştirerek dünya yarı finaline çıkan ilk Türk Takımı olma başarısını da göstermişti.Vehbi Koç Vakfı, Koç Üniversitesi'nin bu organizasyonu alabilmesi için 2 yıllık bir süre boyunca inanarak destek verdi. Vehbi Koç Dünya Üniversiteleri Münazara Şampiyonası 2010'a, 60 ülkeden MIT, Harvard, Princeton, Stanford, Oxford, Cambridge, Nanyang, London School of Economics gibi saygın üniversiteler katılmakta. Şampiyonanın kayıtları 90 saniye gibi kısa bir sürede dolarak, yoğun ilgiden dolayı kontenjan sayısı 100 katılımcı daha eklenecek şekilde artırıldı.

9 ELEME TURU İÇİN 9 FARKLI KONU

Dünya Üniversiteleri Münazara Şampiyonası 1981 yılından bu yana Dünya Münazara Konseyi tarafından şeçilen bir üniversite tarafından düzenleniyor. Şimdiye kadar Dünya Üniversiteleri Münazara Şampiyonası organizasyonuna, İngiltere, Amerika, Tayland, Kanada, İrlanda, Güney Afrika, Malezya, Singapur ve İskoçya gibi ülkelerden Princeton, Oxford, McGill, Glasgow, Stellenbosch, Sydney üniversiteleri ev sahipliği yaptı.

Vehbi Koç Dünya Üniversiteleri Münazara Şampiyonası 2010'da münazaracılar 9 eleme turunu geçebilmek, okto final, çeyrek final, yarı final ve finale yükselebilmek için kıyasıya yarışarak münazara başarılarını çok öncelerden kanıtlamış olan jüri üyelerine sunmaya çalışacaklar.

Ana dili İngilizce olmayanların ana dili İngilizce olan katılımcılarla ayrı kategorilerde yarışacağı turnuvada 9 eleme turu için 9 farklı güncel konu tartışılarak, bilgi alışverişinin doruklarında entelektüel seviyesi oldukça yüksek bir turnuva gerçekleştirilecek.

Münazara turnuvalarından kalan zamanlarda geziler, münazara eğitimleri ve her gece farklı konseptlerde, DJ ve sanatçıların eşlik edeceği partiler gerçekleşecek. Vehbi Koç Dünya Münazara Şampiyonası 2010'un organizasyonunda, Koç Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 100 kişilik gönüllü bir grup, mükemmel bir evsahipliği örneği göstermek için çalışacak.