Beşiktaş Belediyesi Kültür Sanat Platformu tarafından düzenlenen ‘Ustalara Saygı’ etkinlikleri, bu akşam (25 Aralık 2006 Pazartesi) gerçekleştirilecek olan Sabahattin Âli gecesi ile sürüyor.

256045 - Ustalara Saygı da Sabahattin Âli

Kültür, sanat, edebiyat ve düşün dünyasındaki usta isimlerin çalıştıkları alanlara damga vuran çeşitli yönleri ile izleyici ile buluştuğu gecelerin yirmincisi, saat 19.00’da Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi).

Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve yöneteceği gece, Sabahattin Âli için hazırlanan belgesel filmle başlayacak.

Ali Kocatepe’nin Sabahattin Âli şiirlerinden yaptığı “Melankoli”, “Ben Sana Vurgunum”, “Çocuklar Gibi” gibi unutulmaz bestelerini piyanoda seslendirip söyleyeceği gecede; Ali Fikirsindi, Aslıhan Özel, Başak Merev, Çağrı Merev, Çiğdem Üz, Evrim Şanlı, Sefer Boztaş, Sabur Ulus, Tülay Merev ve Veysel Kuyumcu’dan oluşan Grup Yeniden de “Aldırma Gönül” ve “Leylim Ley”in aralarında olduğu eserleri yorumlayacaklar.

Sabahattin Âli gecesinde, Gülsen Tuncer ustanın şiirlerini okurken Feyzi Tuna ve Yusuf Kurçenli yazarın yapıtlarından yaptıkları filmlerin öyküsünü anlatacaklar.

Gecede Zeliha Berksoy’un konservatuardan öğrencileri de, Sabahattin Âli’nin yapıtlarını okuma tiyatrosu olarak seslendirecekler.

Yazarın kızı müzikbilimci ve eleştirmen Filiz Âli’nin de katılacağı geceyi Selen Domaç sunacak. Etkinlikte, Adnan Özyalçıner, Öner Yağcı, Sennur Sezer ve Zeki Coşkun ustanın edebiyatçı yönü üzerine konuşacaklar.

“Ustalara Saygı” geceleri, 8 Ocak’ta İlber Ortaylı, 15 Ocak’ta Nâzım Hikmet ile sürecek.

Bilgi için: Faruk Şüyün 0 533 468 30 63

Melih Cevdet Anday Sahnesi (Akatlar Kültür Merkezi)
Zeytinoğlu Caddesi (Akmerkez’in karşısındaki cadde)
No. 8 Etiler - İstanbul
Tel: 0 212 351 93 84