“Tanpınar Ödülleri” yarışmasında, İzmir’den Ali Osman Dönmez, “Tanpınar’ın Şiir Estetiği ve Bursa Algısı Işığında Bursa’da Zaman Şiirini Okuma Denemesi” adlı eseriyle birinciliği kazandı.

Osmangazi Belediyesi ve Osmangazi Yerel Gündem 21’in (OSYEG), büyük usta Ahmet Hamdi Tanpınar’ın adını yaşatmak ve Bursa üzerine oluşturulmuş edebiyat eserlerine yenilerini eklemek amacıyla düzenlediği “Edebiyat ve Bursa” konulu araştırma-inceleme yarışması sonuçlandı.

Sonuçlar; restorasyonu kısa bir süre önce tamamlanan tarihi Gökdere Medresesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından açıklandı.

256291 - Bursa da Zaman şiirini okuma denemesi

Toplantıda; “Edebiyat Günleri” kapsamında Bursa’da bulunan edebiyatçılar da hazır bulundu.

13’ü Bursa’dan, 25’i Bursa dışından (Konya, Kars, Amasya, İstanbul, Bolu, İzmir, Kayseri, Tekirdağ, Niğde, Tokat, Adana, Diyarbakır, Ordu, Sakarya, Antalya vBulletin.) olmak üzere toplam 38 eseri değerlendiren Seçici Kurul,
* İzmir’den katılan Ali Osman Dönmez’in “Tanpınar’ın Şiir Estetiği ve Bursa Algısı Işığında Bursa’da Zaman Şiirini Okuma Denemesi” adlı eserini birinciliğe;
* Adana’dan katılan Ersun Çıplak’ın “Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bursa’da Zaman” adlı eserini ikinciliğe,
* İstanbul’dan katılan Yeşim Dinçer’in “Gelenekten Beslenen Yenilikçi: Ahmet Vefik Paşa” adlı eserini üçüncülüğe değer buldu.

Yarışmanın Mansiyon ödüllerini ise;
* “Bursa’da Zaman’ın Söz Dizimi Açısından İncelenmesi ve Dil Bilgisi” adlı eseriyle, Bolu’dan katılan Fatma Aksoy ve
* “Ahmet Hamdi Tanpınar’da Devam Ederek Değişmek...” adlı eseriyle, Niğde’den katılan Kibar Ayaydın kazandılar.

Şair Hilmi Yavuz, yazar Mustafa Armağan, gazeteci yazar Beşir Ayvazoğlu, yazar Nevzat Çalıkuşu ve akademisyen Sadettin Eğri’den oluşan Seçici Kurul, yarışmaya Kayseri’den katılan Dilek Çetindaş’ı da (Tarihi, Karakterleri, Aitlikleri ile Gönülden Gönüle ve Bursa”, özendirme ödülüne değer buldu.

Yarışmada dereceğe girenlerden; birinciye 3500 YTL, ikinciye 2750 YTL, üçüncüye 2000 YTL verilecek. Mansiyon ve özendirme ödülü kazananlara ise biner YTL verilecek.

Diğer yandan, Seçici Kurul, ödüllerin yanı sıra, kitaba girecek eserleri de belirledi. Buna göre; ödül alan eserlere ilave olarak; İsmail Akimoğlu, Mehmet Akbulut, Ceyhun Erim, Murat Kavaklı, İlhan Yardımcı ve Nezaket Özdemir’in gönderdiği eserlerin, kitaba girmesine karar verdi.

Yarışmaya başvurular 28 Ağustos 2006 tarihinde başlanmış ve 1 Aralık 2006 tarihinde de sona ermişti.

ÖDÜL TÖRENİ 24 OCAK’TA GÖKDERE MEDRESESİ’NDE

Osmangazi Belediyesi mensupları ve jüri üyelerinin yakınlarının katılamadığı yarışmanın ödülleri; Tanpınar’ın ölüm yıldönümü olan 24 Ocak 2007 tarihinde, yine Gökdere Medresesi’nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Ödül töreninde, yarışmaya katılan eserler de kitaplaşmış olarak okurla buluşacak.

KİTAPLAŞTIRILAN ESERLER...
Tanpınar anısına ilki 2001 yılında gerçekleştirilen yarışmaya katılan eserler, “Tanpınar ve Bursa Denemeleri” adıyla, 2002 yılında gerçekleştirilen yarışmaya katılan eserler “Bursa Şiirleri” adıyla, 2003 yılında gerçekleştirilen yarışmaya katılan eserler “Bursa’ya Ütopik Mektuplar” adıyla, 2004 yılında gerçekleştirilen yarışmaya katılan eserler “Tanpınar’ın Dünyasında Bursa: Taşlarda Gülen Rüya” adıyla ve 2005 yılında gerçekleştirilen yarışmaya katılan eserler de “Geniş Zamanlı Hikâyeler” adıyla kitaplaştırılmıştı.

TANPINAR YARIŞMASI 2007’DE “ROMAN” DALINDA
Şehir ve Edebiyat bağlamında önemli bir etkiye ulaşan Ahmet Hamdi Tanpınar anısına edebiyat yarışması 2007 yılında “Roman” dalında yapılacak.

256294 - Bursa da Zaman şiirini okuma denemesi