Kültür ve Turizm Bakanlığınca her yıl verilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün bu yılki sahibi büyük şair ve düşün adamı Sezai Karakoç.

257174 - Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

‘Hızırla Kırk Saat’, ‘Balkon’, ‘Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine’ ve ‘Mona Roza’ gibi şiirleri başta olmak üzere birçok unutulmaz şiire imza atan Sezai Karakoç’a ödülü Bakanlık tarafından düzenlenen bir törenle verilecek. Türk kültür ve sanatının gelişmesine, yurt ve dünya düzeyinde çalışmalarıyla kültür ve sanatın yüceltilmesine katkıda bulunan kişi, topluluk ve kuruluşların devlet adına ödüllendirilmesini amaçlayan ödül, Türk tarihi, edebiyatı, dili, sahne sanatları, arkeoloji, sinema, karikatür gibi kültür ve sanat dallarında ortaya konulan nitelikli eserlere veriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca ödülün Sezai Karakoç’a verilmesi şöyle açıklanıyor:
“Karakoç, insanda insani duyguların canlı algılar halinde yaşayarak gittiği büyük şiir yatağında akması, insanlık macerasında, ruhun ve milletimiz özelinde yüksek bir ifadeye kavuşmuş olan tarihi yeniden yapılanma fırtınalarını şiirlerinde yansıtması sebebiyle ödüle layık görüldü. Şiirlerinde çarpıcı benzetme ve imgelerle, daha önce denenmemiş sentezlere ulaşan bir sanatçı olarak tanınan Karakoç, Türk edebiyat dünyasında mümtaz bir yere sahip bulunmaktadır.”

ÖDÜLÜN SON SAHİPLERİ: TURGUT CANSEVER VE HALİL İNALCIK
Her yıl belirli bir alanda verilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülü geçtiğimiz yıl -mimari alanında- Turgut Cansever’e, 2002’de ise -tarih alanında- yaşayan en önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Halil İnalcık’a verilmişti.

SEZAİ KARAKOÇ VE ŞİİR SANATI
1950’li yılların ilk yarısında, Mülkiye’de öğrenciyken çıkardığı “Şiir Sanatı” dergisiyle edebiyat alanına büyük bir giriş yapan Sezai Karakoç, yine öğrenciliği döneminde yazdığı Mona Roza şiiriyle dikkatleri üzerine çekti.

‘Mona Roza’, 1950’li yılların ilk yarısında yazılmış olmasına rağmen ancak 45 yıl sonra kitaplaşabildi.

İlk şiirlerini yayımlamaya başladığı yıllarda “İkinci Yeni” olarak adlandırılan şiir akımının en önemli isimleri arasında yer alan Karakoç, daha sonra şiirdeki bu tarzını kendi şiir dili olarak benimsedi ve benimsetti.

DİRİLİŞ OKULU
1960’lı yıllardan itibaren Diriliş dergisini çıkarmaya başlayan Sezai Karakoç, dergide ve yayınladığı kitaplarda İslam Medeniyeti’nin yeniden dirilişini işledi.

Düşünce eserleri arasında İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü, İslam’ın Dirilişi, Diriliş Neslinin Amentüsü, Yitik Cennet gibi eserleri bulunan Karakoç, şiirlerinin yanı sıra hikayeler, piyesler de yazdı.

Diriliş Dergisi’nin son döneminde dergide “Hatıralar”ını da yayınlamaya başlayan Sezai Karakoç bir dönem Diriliş Partisi’nin de Genel Başkanlığı’nı yürüttü.

Karakoç, kitaplarını kendi kurduğu Diriliş Yayınları dışında bir yayınevinde yayımlamıyor.