medyaphp?mn53301 - Cervantes'in 'Büyük Sultan'ı ilk kez Türkiye'de

İstanbul'da yarın Türkçe sahnelenecek "Büyük Sultan" prodüksiyonu için İspanyol Büyükelçiliği "Cervantes'in Türkiye'de daha önce hiç sahnelenmemiş, tek Osmanlı temalı eserinin ilk kez sahneye konuluşu kuşkusuz birinci sınıf bir olaydır" ifadesini kullandı.
"2010 Kültür Başkenti İstanbul" Organizasyon Komitesi desteğiyle, yarın İstanbul'daki Mimar Sinan Üniversitesi Tophane Kültür Merkezi salonunda gösterilecek "Büyük Sultan"ın, Türkiye ve İspanya arasındaki kültürler arası işbirliği ve dialog pespektifi altında, "2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul" çerçevesinde, Türkiye Kültür Bakanlığı'na bağlı Devlet Tiyatrolar Müdürlüğü, Türkiye'deki İspanya Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü'nün katkılarıyla gerçekleştiğine dikkat çekildi.
İspanya Büyükelçiliği ve Cervantes Enstitüsünce yapılan açıklamada "Eserin yönetmenliğini, La Gran Sultana (Büyük Sultan) adlı eserin kurgu yönetmenliğinde olağanüstü çaba göstermiş, Barcelona Goya Tiyatrosu'nun ünlü aktör ve yönetmeni José María Pou üstlenmiştir. Ayrıca, İspanya Klasik Milli Tiyatro artistik koordinatörü José Luis Masó da katkıda bulunmuştur" denildi.
Açıklamada Türkiye'deki İspanya Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü'nün, Türkiye ve İspanya arasındaki sanatsal ve kültürel iş birliğini arttıran ikili ilişkiler için önemli ve anlamlı bir proje olarak "Büyük Sultan"ın Türkiye'de sahnelenmesine büyük bir önem verdikleri belirtilirken "Cervantes'in Türkiye'de daha önce hiç sahnelenmemiş, tek Osmanlı temalı eserinin ilk kez sahneye konuluşu kuşkusuz birinci sınıf bir olaydır" ifadesi kullanıldı.
Cervantes'in eserinin "gücü ve güncelliğinin, ana teması olan iki dünyanın buluşması ile kültürel ve dini tolerans kavramlarında yattığı"na işaret edilirken "Eserin kilit mesajları arasında bağdaşlık ve benzerliğe ve Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı çerçevesindeki günümüzde Türkiye ve İspanya'da öne çıkan değerlere dikkat çektiği"nin altı çizildi.
"Büyük Sultan" Tophane'deki gösteriminden sonra, 2,3 ve 4 Temmuz günlerinde Üsküdar sahnesinde ve daha sonra Ankara'da sahnelenecek.