Yunanistan Ulusal Dans Tiyatrosu Dora Stratou, Ekim ayı sonunda İstanbul'da bir gösteri sunacak.
Unesco, 2010 yılını "Kültürlerarası Yeniden Yakınlaşma Yılı" olarak ilan etti. Bu amaçla harekete geçen UNESCO Uluslararası Dans Konseyi (CID-UNESCO), ortak kültürel mirasa sahip kültürlerin ortak yönlerini, dans ve müzik aracılığı ile yeniden canlandırıyor. CID-UNESCO Atina Şubesi ve CID-UNESCO Sarıyer Şubesi'nin ortak çalışması ile ülkemize gelecek olan Yunanistan Ulusal Dans Tiyatrosu Dora Stratou, Türk ve Yunan kültüründeki ortak danslardan oluşan bir performansı İstanbullu sanatseverlerle ilk kez buluşturacak… Sarıyer Belediyesi'nin ev sahipliğinde, 28 Ekim 2010 tarihinde 20.30'da gerçekleşecek olan bu gösteri Akatlar, Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM)'nde sahnelenecek.

Dora Stratou dans tiyatrosu 53 senedir geleneksel Yunan dansını, müziğini ve kostümlerini Atina ve Avrupa'da sergilemeye devam ediyor. Yunan danslarının "yaşayan müzesi" olarak bilinen Dora Stratou dans tiyatrosu, müze arşivinde yer alan orijinal kostümler ve müzikleri, 36 dansçı, 8 müzisyen ve bir şarkıcı ile zengin bir görsel şölen sergiliyor.

İstanbul performansı için özel olarak hazırlanan programda, Trakya, Kapadokya, Konya ve Karadeniz Bölgesi dansları sergilenecek. Performans öncesi ve sonrasında, Yunanistan "Geleneksel El Sanatları Sergisi" ve Yunan Dansları atölye çalışmaları ve dans geceleri yer alacak.

Özellikle ortak bir kültürel mirasa sahip olan Türk ve Yunan kültürleri ile başlayan "CID Kültürlerarası Yeniden Yakınlaşma" etkinlikleri, Tunus, Arjantin, Hindistan, İspanya, Mısır ve Güney Afrika ile işbirlikleri izleyecek.

Etkinlik biletleri 12 Ekim 2010 itibari ile Biletix üzerinden satışa sunuldu.