Nobel ödüllü ünlü yazar Orhan Pamuk, ABD'nin New York kentinde 2007 yılında hayatını kaybeden Amerikalı yazar Norman Mailer adına verilen "2010 Norman Mailer Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü aldı.

Norman Mailer Vakıfı tarafından New York'un Cipriani restoranında düzenlenen ödül törenine Pamuk kız arkadaşı Kiran Desani ile birlikte geldi. Aralarında pek çok yazarın da bulunduğu 500'ün üzerinde seçkin davetlinin katıldığı törende 99 yaşındaki gazeteci Ruth Gruber ile Rolling Stone dergisinin kurucusu ve sahibi Jann Wenner de ödül aldı.

Pamuk, ödül töreninden önce Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ödülü almaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden yazar Pamuk şöyle konuştu; "Norman Mailler Amerikan kurulu düzenine karşı 60 sene yazarlık yapmış, Amerikanın Victor Hugo'su gibi bir yazar. Benim için bu ödülü almak büyük şeref. Çok sevinçliyim."

Yazarlık hayatında birçok ödül sahibi olduğunu hatırlatan Pamuk, "Biz yazarlar en sonunda kitapları okurlar için yazıyoruz. Ancak ödüller, başka türlü destekler ve şeref doktoraları da hayatımıza cesaret, renk veriyor." dedi.

Türk edebiyatının büyük bir edebiyat olduğunu kaydeden Nobel ödüllü yazar, bunu da bugün dünyada giderek daha iyi tanınmaya başlanıldığını aktardı.

Kitaplarının artık yalnızca ABD'de değil Çin'de dahil olmak üzere dünyanın hemen her ülkesinde satıldığına işaret eden Nobel ödüllü ünlü yazar Orhan Pamuk, "Amerikan okuru da Türk okuru gibi kitaplarımı seviyor." dedi. Pamuk, "Ama unutmayın, Orhan olarak dünyada en çok hala Türkiye'de okunuyorum" şeklinde konuştu.

Genç yazarlara da tavsiyelerde bulunan Pamuk, "Kendi bildikleri yolda giderlerse, içlerinden geldikleri gibi yazarlarsa, benim şu aldığım Norman Mailer ödülü gösteriyor ki, onlar da ileri yaşlarında yaptıklarını görecek olan yalnızca Türkiye'de değil dünya genelinde pek çok kurum olacaktır." diye konuştu. Pamuk son olarak genç yazarlara kendilerine güvenmelerini telkin etti.