Sabancı Müzesi, 'Ağa Han Müzesi Hazineleri'ni ağırlayacak. Sergi, tüm İslam coğrafyasındaki sanat eserlerinden bir seçki sunuyor
Açılışı 2013'te Toronto'da gerçekleştirilecek Ağa Han Müzesi'nin başyapıtları, 5 Kasım'dan sonra, 27 Şubat 2011'e dek İstanbul'da sergilenecek. Sakıp Sabancı Müzesi ile Ağa Han Kültür Vakfı'nın işbirliğiyle gerçekleştirilecek 'Ağa Han Müzesi Hazineleri' başlıklı sergide, Endülüs'ten Çin'e, farklı topraklardan gelen nadide İslam eserleri yer alıyor. Sergiyi, küratörü Benoit Junod'dan dinledik.

- Sergiyi İstanbul'da açmak kimin fikriydi?
- 1989'dan 92'ye kadar Türkiye'yi gezdim. Dışişleri Bakanlığı ve benim çalıştığım Ağa Han'la Avrupa'da çeşitli sergiler organize ettik. Sonra bir gün Ağa Han'ın kardeşi Prens Amyn ',Neden İstanbul'da sergilemiyoruz?' dedi. Geçen yıl aralıkta geldim. Fakat İstanbul'daki tüm sergi salonları 2010 için hazırlanmıştı. Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer de önce programlarının dolu olduğunu söyledi. Geri döndüm. Sonra martta Nazan Ölçer aradı ve önemli bir serginin iptal edildiğini söyledi. Bunun üzerine hızla sergiyi hazırladık.

- Nerelerde sergiler açtınız?
- Paris, Londra, Lizbon, Madrid, Barselona, Berlin. İlk kez bir İslam ülkesinde bu sergi açılacak. İstanbul'da Topkapı ve İslam Eserleri Müzesi'nde İslam sanatı koleksiyonu var, fakat bunlar ağırlıklı olarak Osmanlı. Ağa Han'ın koleksiyonu ise Endülüs'ten Çin'e kadar tüm İslam sanatını kapsıyor. Sıradışı eserler var içinde. Ağa Han'ın amcası iyi bir koleksiyoncuymuş. 1950'lerde, çok az koleksiyoncu bu işlerle ilgilenirken, o nadir el yazmalarını toplamış.