Her Yer Gökyüzü

Jandy Nelson
· Epsilon Yayınevi
· Basım Tarihi : 11 - 2010
· ISBN :
· Sayfa Sayısı : 304
· Çevirmen : Kübra Tekneci
· Etiket Fiyatı : 17.00 TL


740ad43d 23moegi - Her Yer Gökyüzü - Jandy Nelson

Yıllar önce büyükannemin bahçesinde uzandığım bir gün dayım Big bana ne yaptığımı sormuştu. Ona gökyüzünü seyrettiğimi söyledim. O da “Yanılıyorsun Lennie gökyüzü her yerde hatta ayaklarının dibinde” demişti.

Baktığım her yer gökyüzüydü doğru… Acıyı da üzüntüyü de sevmiştim nedense ve her ikisi de gökyüzündeydi… Ben nasıl bakarsam o da öyle görünüyordu gözüme...

Peki ya üzüntü!

Üzüntü sandalyelerin bizi desteklemeyi aynaların bizi yansıtmayı duvarların bizi korumayı unuttuğu bir evdi.

Üzüntü biri kapıyı her tıklattığında ya da zili her çaldığında kaybolan en ufak rüzgârda havaya uçan herkes uyurken kendisini yerin dibine gömen bir evdi.

Üzüntü kimsenin seni koruyamayacağı küçük kız kardeşin ablasından daha yaşlı olduğu kapıları içeri girmene ya da dışarı çıkmana izin vermeyen bir evdi.

Üzüntü gökyüzüydü; gökyüzü baktığın yer; baktığın HER YER GÖKYÜZÜ…

Kitap kurdu müzik âşığı çalışkan bir genç kız olan Lenni Walker okul orkestrasında klarnet çalan on yedi yaşında bir genç kızdır. Tüm vaktini kendisinden daha hareketli olan ablası Bailey'nin gölgesine sığınarak güvenli ve mutlu bir şekilde geçirmektedir. Ama Bailey'nin ani ölümüyle birlikte Lennie artık daha çok ön plandadır.

Ablasını kaybedene kadar hiç erkek arkadaşı olmayan Lennie birden iki erkek arasında kalır. Toby ve Joe. Bailey'nin erkek arkadaşı olan Toby'nin üzüntüsü adeta kendi üzüntüsünü yansıtmaktadır. Joe ise Paris'ten gelen kasabadaki yeni çocuktur. İçtenliği müzik konusundaki başarıları ve gülümsemesindeki çarpıcılık Lennie'yi çok etkiler. Lennie'ye göre Toby ve Joe Ay ve Güneş kadar birbirlerinden farklıdır. Biri onu üzüntüsünden uzaklaştırırken diğeri onu üzüntüsüyle teselli edebilmektedir.

Aşkın güzelliği kadar kaybın da portresi olan Lennie'nin kendi melodisini gürültüden ayırma mücadelesi herkesi etkileyecek güzelliktedir.


Amerikalı genç yazar Jandy Nelson Cornell Üniversitesi mezunu. Ancak yazarı öğrencilikten ayrı düşünmek yanlış olur çünkü Nelson Brown Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Şiir Dalı'nda ve Vermont Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Çocuklar ve Gençler Üzerine Yazılar Dalı'nda yüksek lisans diplomasına da sahip. San Francisco'da yaşamakta olan Jandy Nelson tıpkı kahramanı Lennie gibi zamanının büyük bir bölümünü en sevdiği ağacıyla ya da parkta başıboş dolaşarak geçirmektedir. Jandy bir edebiyat temsilcisi şiirleri yayınlanmış bir şair ve tam bir romantiktir. Her Yer Gökyüzü Nelson'ın ilk romanıdır.