...

SULTANAHMET Turizm ve Yatırımcıları Derneği (SUYAD) ile 3DEarth.com işbirliğinde gerçekleştirilen "3D Sultanahmet" uygulaması ile Sultanahmet, Google Earth üzerinden sanal ziyarete açılıyor.


3DEarth.com’un açıklamasına göre, bölgenin, Topkapı Sarayı’dan Ayasofya’ya, Yerebatan Sarnıcı’ndan Sultanahmet Camisi’ne kadar önemli tarihi eserlerini 3 boyutlu modelleyen 3DEarth.com, şu ana kadar
SUYAD üyesi 50’ye yakın otel ve restoranı da üçüncü boyuta taşıdı. Modellenen binalar, Google Earth sistemine aktarılarak, dünyanın her yerinden görülmesi sağlandı.
SUYAD Başkanı Kaan Koç, projenin bölgedeki turistik tesislerin satışlarına da fayda getireceğine inandıklarını belirterek, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu uygulama sayesinde dünyanın herhangi bir noktasından internete giren bir kişi, bölgemizde hangi tarihi ve kültürel eserler olduğunu, havalimanından Sultanahmet’e nasıl gelebileceğini, hangi otellerde kalıp hangi restoranlarda yemek yiyebileceğini, nerelerde eğlenebileceğini, kısacası Tarihi Yarımada’ya geldiğinde gününü nasıl geçirebileceğini önceden planlayabilecek. Sistemin en önemli avantajlarından birisi de 3 boyutlu ziyaret ettiği otelde, o anda doğrudan rezervasyon yaptırabilecek. Bu sayede arada komisyon alan herhangi bir kurum olmadığı için daha uygun fiyatlarla tatilini yapabilecek.”


...