'Kukla artık bir sanat dalı haline geldi!’

kuk2ce - 'Kukla artık bir sanat dalı haline geldi!’

9. İstanbul Uluslararası Ülker Kukla Festivali, 3 Mayıs’ta başlıyor. Festivale dünyaca ünlü sanatçılar da konuk olacak


Türkiye’de kukla sanatının yerleşmesi amacıyla yola çıkan İstanbul Uluslararası Ülker Kukla Festivali 9 yaşında. Festivalin sanat yönetmeni Cengiz Özek’in neredeyse tek başına savaşarak kotardığı, artık gelenekselleşen Kukla Festivali, bu yıl 3 - 10 Mayıs günleri arasında izleyiciyle buluşacak.

Kuklayı bir tiyatro türü olarak kabul ettiklerini söyleyen Özek, seyircinin varyete tarzı kuklayı çok sevdiğine, bu nedenle son birkaç yıldır varyete tarzı kuklalara ağırlık verdiklerine dikkat çekiyor. Özek’in festival için çeşitli planları da var:

“10. yıldan sonra değişik kukla türleri üzerine yoğunlaşmak istiyorum. Mesela sadece ipli kukla ya da el kuklası olabilir. Şu an için bir düş bu; çünkü şimdi esas amacımız izleyiciyi festivale getirmek. Bir yandan da Karagöz’ü dünyayla paylaşmaya çalışıyoruz. 10. yılda buna da özellikle dikkat edeceğiz.”

Özek, festivalin yeni yapılanmalara yol açtığını da söylüyor: “Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları ve ödenekli tiyatrolar, prodüksiyonlarında kuklaya yer vermeye başladılar. Sadece kuklayla ilgili tiyatrolar kuruldu. Onlardan biri İzmir’de kurulan Ahşap Çerçeve. Sonuçta kukla seyircinin gözünde bir sanat dalı haline gelebildi!”

Bertran da konuk

Festival, bu yıl da pek çok ünlü gruba ev sahipliği yapıyor. Özek, grupları anlatırken hemen her defasında “Aman ya Rabbi!” diyor. Festival bu yıl dünyanın en iyi ipli kuklacılarından İspanyol sanatçı Jordi Bertran’ı ağırlıyor. Bertran, festival kapsamında “Antologia” adlı oyununu sahneleyecek. 7 bölüm halindeki oyun, müzikli teatral monologlardan oluşuyor. Özek, 5 gösteri sunacak olan Bertran için, “Cansız bir objeye can verip hareketlendirmesi görmeye değer. Bir kuklacı olarak bunun olabilirliğini ben bile hayal edemiyorum” diyor.

Festival, bu yıl ilk kez Norveç’ten de bir grup ağırlıyor. Festivale “Jazzfigur” isimli oyunlarıyla katılan ve Norveç’in en önemli kukla tiyatrolarından biri olan Levende Dukker, özellikle küçük izleyiciye hitap ediyor. Bir grup caz müzisyeninin neşeli ezgileri eşliğindeki gösteri, bir caz kabare olarak nitelendirilebilir.
Festivalin ilgi çeken konuklarından biri de Rusya’dan Hands Theatre. Ellerle yapılan ilginç bir gösteri olan “Fantasy”, insan bedeninin nasıl bir kukla gibi kullanılabileceğini gösterecek sanatseverlere. Özek, Hands Theatre’ı “inanılmaz” olarak nitelendiriyor.

Festivale Türkiye’den de pek çok topluluk katılacak. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Don Kişot”, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatrosu’nun “Ormanların Efendisi Gırrip Canavarına Karşı”, Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları’nın “Denizde Karaltı Var”, Cengiz Özek Gölge Tiyatrosu’nun “Büyülü Ağaç” ile Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu’nun “Araf’ta” isimli oyunları izlenebilecek.

Akay’a ödül

Fransız Kültür Merkezi, Maya Sanat, Profilo Kültür Merkezi ve Özel Sezin, Bilfen ve Enka Okulları’nın ev sahipliği yapacağı festivalin geleneksel Onur Ödülü, Karagöz oyununu tekrar gündeme getiren “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” filminin yönetmeni Ezel Akay ve oyuncu ekibine verilecek.