Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) kadına şiddete dikkati çekmek amacıyla, Türkiye’nin 32 ünlü kadınının desteğiyle düzenlediği ”Kanatlandılar” adlı sosyal sorumluluk projesinin sergisi, bugün açılacak.

133115617180158 - Ünlü kadınlar 'kanatlandılar'

Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, projenin tanıtımı, destek veren ünlü kadınların ve UNFPA Türkiye Temsilcisi Zahidul Huque’nin katılımıyla, Mart Dünya Kadınlar Günü olan yarın Ritz Carlton Otel’de düzenlenecek programla yapılacak.

”Kanatlandılar” başlıklı fotoğraf sergisi, Memorial Şişli Hastanesinde 9-16 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergi, başkent Ankara ve diğer illerin ardından yurt dışında da açılacak.

Memorial Sağlık Grubu ve Şişli Belediyesinin desteğiyle gerçekleşen, Zuhal Ceran’ın yapım ve genel koordinatörlüğünde hayata geçen projenin çekimlerini, uluslararası ödüllü yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu yaptı.

Styling çalışmalarını ünlü tasarımcı Murat Aytulum’un yaptığı projede, her biri kendi alanında bir çok başarıya imza atmış 32 ünlü isim, fotoğraf ve mesajlarıyla kadına yönelik şiddete ”dur” diyecek.

Projeye destek veren isimler de şöyle:
”Ayça Bingöl, Arzu Yanardağ, Akasya Aslıtürkmen, Belçim Bilgin, Beren Saat, Büşra Pekin, Cansu, Demet Tuncer, Deniz Türkali, Derya Alabora, Ece Vahapoğlu, Feride Çetin, Görkem Yeltan, Günce Koral, Hale Caneroğlu, Hale Soygazi, Jehan Barbur, Jülide Kural, Melike Güner, Meltem Cumbul, Nihal Yalçın, Ömür Gedik, Rojda Demirer, Seda Akman, Sibel Tüzün, Sinem Kobal, Songül Öden, Şenay Gürler, Tuğçe Kazaz, Yeşim Salkım, Yoncalodi, Zeynep Beşerler.”

”Kanatlandılar” projesi
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), 2011 yılında Yapım ve Genel Koordinatörlüğü Zuhal Ceran tarafından yürütülen ve kadına şiddete yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan ”34 Kadın 34 Portre” adı sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdi.

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle aynı amaçlı ikinci proje olan ”Kadınlar şiddete karşı kanatlandılar” projesinde ise sanat ve medya dünyasından her biri kendi alanında birçok başarıya imza atmış ünlü isimler, projenin en ilham verici kısmını fotoğraf ve mesajlarıyla topluma ulaştırmak adına bir araya geldiler.

Projeye destek veren ünlü kadınlar, ”kanatlandılar” temasıyla şiddete karşı duyarlılıklarını fotoğraflarıyla dile getirdiler.


Türkiye’de kadınların yüzde 28-68’i fiziksel şiddet görüyor
Projenin başlıca hedefi, kadına yönelik şiddete, sanat ve medya dünyasındaki başarılı kadınların aracılığıyla dikkat çekmek.

Tüm dünya nüfusunu temel alan 48 çalışmanın verilerine göre, Dünya Sağlık Örgütü, kadınların eşleri yada partnerleri tarafından şiddete uğrama oranını yüzde 10-69 olarak bildirdi.

Birleşmiş Milletler’in Türkiye’de yaptığı çalışmalarda ise kadınların yüzde 28-68’inin fiziksel şiddet gördüğü, baskı, tehdit, tecavüz gibi her türlü şiddete uğradığı rapor edildi.

Söz konusu çalışmalarda, bilgiye ulaşmaları engellendiği için kadınların daha çok bilgiye ihtiyaç duyduğu, şiddetin kuşaktan kuşağa geçmekte ve yalnızca şiddet gören kişiyi değil, tanık olan kişilerin psikolojik durumlarını, özellikle çocukların psikososyal gelişimini etkilemekte olduğu saptandı.

Türkiye’de kadın sığınma evlerinde yapılan bir çalışmada, şiddet gören kadınların tamamına yakınının çocukken de şiddet gördüğü ve sonradan kendi çocuklarına karşı şiddet kullandığı belirlendi