Türkiye, Tahran Kitap Fuarı'na katılıyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin yarın başlayacak 25. Tahran Kitap Fuarı'na katılacağını bildirdi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, uluslararası düzeyde 2 bin 451 yayıncı ile 200'den fazla profesyonelin katılacağı Tahran Kitap Fuarı'nın 25'incisi, 2-12 Mayıs 2012 tarihleri arasında İran'da gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Ulusal Komitesi'nin katılacağı fuarda, Türkiye'nin sanatsal ve edebi zenginliklerini yansıtan bin 500 eser yer alacak.

Fuardaki Türkiye Ulusal Standı, 80 metre karelik alanda kurulacak.

Fuar süresince Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) programının yayıncıları ve Türkoloji bölümleri olan üniversiteler ve fuar yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirilecek. Ayrıca yayın evleri temsilcileriyle TEDA tanıtım toplantıları düzenlenecek.

Fuarda, bakanlık tarafından yabancı yazar, yayın evi ve çevirmenlere Türk edebiyatının yurt dışında tanıtılması yönünde önemli başarılara imza atan TEDA programının tanıtımı da yapılacak.

Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2005'te hayata geçirdiği TEDA projesi ile bugüne kadar İranlı yayıncılara 56 eser için maddi destek sağlandığı bilgisine de yer verildi.