8vz18 - Ünlü Monet tablosundan esinlenen bahçeye akınNew York'ta Fransız ressam Claude Monet'nin "Nilüferler" tablosunun bir kopyası olarak tasarlanan bahçeyi iki ayda 100 bin sanatsever gezdi
Güller ve hezaren çiçekleri ile kaplı yemyeşil bahçenin ortasındaki nilüferlerle bezenmiş göletin üzerinde bulunan küçük köGoogle Page Rankingüden yürüyenler, kendilerini bir tablonun içinde yaşıyormuş gibi hissediyor. Bu sıra dışı hissiyata kapılmak isteyen ABD'liler soluğu New York kentinde bulunan Bronx bölgesinde alıyor. Mayıs ayında kapılarını ziyaretçilerine açan bu mistik sergi, ünlü Fransız ressam Claude Oscar Monet'nin "Nilüferler" tablosunun kopyası olarak tasarlandı. İzlenimci ressam Monet'nin canlı tablosunu, iki ay içinde 100 bin şanslı sanatsever ziyaret etti. 86 yaşındayken akciğer kanserinden hayatını kaybeden Monet'nin 1906'da Giverny'deki bahçesinde yaptığı tablonun, kopyası otoritelerden de tam not alıyor.

150 BİTKİ TÜRÜ VAR
Sanatçının 1900'lerin başında nilüfer serisinin en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilen tablosunun canlısını sergileme fikrini ortaya atan Paul Tucker, "Ziyaretçilerimiz, Monet'nin nilüfer izlenimlerini canlı canlı hissediyor. Onun tablosunda kullandığı çiçeklerin aynılarını sergiliyoruz. Doğal sirkülasyonundaki canlı çiçekler her gün değişiyor. Biz de onların Monet tablosundaki gibi kalmaları için her gün büyük uğraş veriyoruz. Yaklaşık 150 farklı türden bahsedebiliriz. Japon akağaçları ile salkım söğütlerini, tablodakilerle aynı renk tonlarında olması için çok uzun uğraşlar sonunda seçebildik" diyor.

MONET'NİN ÇİÇEKLERİ BİR ARADA
New York Botanical Garden'daki sergi 21 Ekim'e kadar açık kalacak. Ziyaretçiler bahçede, Monet'nin 1906'da yaptığı "Nilüferler" tablosunun canlandırmasının yanı sıra, sanatçının resimlerinde sıkça kullandığı birbirinden farklı özel çiçekleri de görme şansına sahip.