Ünlü tiyatrocu ve sunucu Yusuf Kenan Işık, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşavirliği'ne atandı. Atama kararını Milliyet'ten öğrenen Işık "Atanacağım bilgisi verilmişti ancak gerçekleştiğini sizden öğreniyorum" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un, Işık'ı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinde görüşlerinden yararlanmak için atadığı öğrenildi.
"Dadı", "Belalı Baldız", "Sayın Bakanım" gibi sevilen TV dizilerinin yanı sıra Türkiye'de ekrana gelen en uzun soluklu yarışmalardan biri olan "Kim 500 Bin İster"de sunuculuk ve Star TV'de kısa bir dönem ana haber spikerliği deneyimi olan Işık, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 4 yıldır bu tür teklifler aldığını açıkladı. Tiyatroda yıllarca yöneticilik yaptığını vurgulayan Işık, şöyle konuştu:
"Daha önce bana genel müdürlük ve benzeri teklifler gelmişti ama sıcak bakmamıştım. Ne kadar etkili olur, ne kadar olmaz, onu bilmediğim için kabul etmemiştim. Ama netice itibariyle dışarıdan şu böyle olmaz, böyle olur deyip duruyoruz. Eğer gerçekten böyle bir katkımız olacaksa, şu anda gelen teklife tabii dedim. Bu teklif Bakanımız Atilla Koç tarafından geldi. Sanatımı devam ettirebileceksem bu teklife sıcak bakarım demiştim. Atandığımı bugün sizden duydum, ne olup olmadığını da bilmiyorum.

KöGoogle Page Rankingü oluşturmak gerek
Tiyatro konusunda 30 - 35 sene çalıştım. Bir katkımız olursa elimden geleni yaparım. Birlik ve grup olmayınca, tek başına insan bir şey değiştiremez. Bir şey değiştirebilecek mevkiler ve makamlar vardır, ama o makamlarda benim gözüm yok. Ben öncelikle sanatçıyım. Netice itibariyle bir siyasi şeyin içinde de olmak istemem. Benim gözümde sanatçının toplumda başka bir işlevi vardır. İçinde olmadan sanatın meselesini bilemezsiniz. Sanatla, sanatçılarla bakanlık arasında bir köGoogle Page Rankingü oluşturmak gerek. Bu konuda elimden geleni yapacağım."

Tiyatro camiası ile barışacak
Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynaklarından Koç'un, son dönemde Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkımı nedeniyle karşı karşıya kaldığı tiyatro camiası ile Işık aracılığıyla köGoogle Page Rankingü kurmayı hedeflediği öğrenildi. Bu çerçevede Koç'un, AKM'nin yıkımını da kapsayan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinde sanat camiasından gelecek öneri ve tepkiler konusunda Işık'ın görüşlerini alacağı belirtildi. Koç'un, şahsen çalışacağı Işık için İstanbul'daki il müdürlüğünde oda ayarlanması talimatı verdiği de kaydedildi.