Bülent Ecevit Kültür Merkezi

Kartal'da ''Bülent Ecevit Kültür Merkezi'' açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2007 yılının ilk üç ayında kente gelen turist sayısında yüzde 26'lık artış olduğunu söyledi.

Kartal'da ''Bülent Ecevit Kültür Merkezi''nin açılış törenine katılan Topbaş, kurulan Turizmi Geliştirme Platformu vasıtasıyla kenti ziyaret eden turist sayısını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Üç yıl önce İstanbul'a gelen turist sayısının yılda 2,5 milyon civarında olduğunu belirten Topbaş, şöyle konuştu:

''Paris 32 milyon, Roma 60 milyon turist alırken 'İstanbul'a yakışır mı 2,5 milyon turist' dedik ve kurduğumuz Turizmi Geliştirme Platformu vasıtasıyla en iyi yere gelmeyi hedefledik. Bu yılın ilk üç ayında yüzde 26 artışla devam ediyoruz. Artık bu kentin kültür başkenti olarak dünyayı yöneten bir kent olmasını arzu ediyoruz.''

İstanbul'un 2010 yılında Avrupa'nın kültür başkenti ilan edildiğini hatırlatan Topbaş, ''Göreve geldiğimiz zaman hep bahsettik. Dünyada artık süper güçler yarışmıyor, ülkeler yarışmıyor şehirler yarışıyor. 'İstanbul'u dünya şehirleri yarışına sokacağız' dedik ve soktuk. Artık kentimizde uluslararası düzeyde kongreler düzenleniyor. Bu kente sevdamızdan dolayı gece gündüz demeden, yılın 365 günü 24 saat durmaksızın çalışmak zorunda olduğumuzu biliyoruz'' dedi.

Halkın desteğiyle kentin geleceğini hazırladıklarını ifade eden Topbaş, son üç yılda birçok yatırım gerçekleştirdiklerini anlattı.

Kentin lalelerle donatıldığını söyleyen Topbaş, ''Bana, 'Sayın Başkan, laleler bu kentin öncelikli işi miydi?' dediler. Yani bu işe niye 2 milyon YTL yatırım yaptığımızı sordular. Ben de şunu söyledim, 'Lale bizim kültürümüzün bir parçası. 150 yıl önce bizi terk etti. Biz önce kendi kültürümüze sahip çıkmazsak, birbirimize sahip çıkmazsak dışarıdaki mücadelemiz nereye gider' dedim'' diye konuştu.

Kültür merkezine adı verilen eski Başbakan merhum Bülent Ecevit'in kendine has duruşu olan bir kişiliğe sahip olduğunu dile getiren Topbaş, şunları söyledi:

''Bülent Ecevit; rahmetle andığımız, devlet adamlığı kendine has özellikler taşıyan bir kültür adamıydı. Onun bir duruşu vardı. Bundan dolayı biz bir siyasi taraf gözetmeksizin açılışını yaptığımız kültür merkezine onun adını verdik. Bu ülkeye hizmet etmiş herkese şükran borcumuz var. Her ne alanda hizmet olursa olsun, hayırla yad etmek sorumluluğunu taşıyoruz. Bu ülkenin en önemli makamlarından biri olan başbakanlıkta görev yapmış merhum Bülent Ecevit adına açılışını yaptığımız bu kültür merkezinin hayırlı olmasını diliyorum.''

Topbaş, ''Bülent Ecevit Kültür Merkezi''nin yapımı için 70 milyon YTL'lik yatırım yapıldığını sözlerine ekledi.


MİLLETVEKİLİ İRFAN GÜNDÜZ


AK Parti Grup Başkan Vekili İrfan Gündüz de İstanbul'un 2012 olimpiyatları gibi organizasyonları düzenleyecek alt yapıya sahip olduğunu kaydetti.

Avrupa'nın en önemli merkezlerinden birinin İstanbul olduğunu belirten Gündüz, şöyle dedi:

''İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kentimizi Avrupa'nın önemli merkezlerinden biri yapma konusundaki azimli çalışmalarını takdirle karşılıyorum. Gerçekten yapılan çalışmalar ve ortaya konulan hizmetler İstanbul'un parlak geleceğinin bir göstergesidir.''

Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar ise ''Bülent Ecevit Kültür Merkezi'' ile ilçenin büyük bir komplekse kavuştuğunu söyleyerek, binanın çok yönlü olarak kullanılabileceğini anlattı.

Halkın ihtiyaçlarına yanıt verecek projeleri hızla hayata geçirme gayreti içinde olduklarını belirten Dağlar, İstanbul'un 2010 yılı için Avrupa'da kültür başkenti ilan edilmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, öğrencilerle birlikte kurdeleyi keserek kültür merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince yaptırılan ''Bülent Ecevit Kültür Merkezi''nde nikah salonu, iki tiyatro salonu, 4 cep sineması, kütüphane, sergi salonu, lokal, misafirhane, sığınak, kafeterya, halk eğitim merkezi ile açık ve kapalı otopark yer alıyor.