IV. Mehmed’in av resimleri Pera’da

22248san13ke - IV. Mehmed’in av resimleri Pera’da

“Avcı” lakaplı Sultan IV. Mehmed’in 1657 yılındaki av seferinin “görsel kaydı” olarak tarihe geçen resimler, 350 yıl sonra ilk kez Türkiye’de Pera Müzesi’nde sergileniyor. Serginin açılışını İsveç Kralı Carl 16. Gustaf yaptı

“17. Yüzyılda İsveç Büyükelçisi Claes Ralamb’ın Yaptırdığı Tablolarla Avcı Mehmet’in Alay-ı Hümayûnu” adlı sergi, önceki gün Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde açıldı.
Serginin açılışını eşi Kraliçe Silvia ile Pera Müzesi’ne resmi bir ziyarette bulunan İsveç Kralı Carl 16. Gustaf yaptı. Böylelikle, Türkiye’de ilk kez bir özel müze, bir kral ve kraliçe tarafından ziyaret edilmiş oldu.
Pera Müzesi Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi’ndeki “İmparatorluktan Portreler”e eşlik eden “Avcı Mehmet’in Alay-ı Hümayûnu”,
1 Ekim’e kadar izlenebilecek.

16 parça eser var

Küratörlüğünü İsveç Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Karin Adahl’ın yaptığı sergi, 1657’de İsveç Kralı Carl 10. Gustaf tarafından İstanbul’a İsveç Büyükelçisi olarak gönderilen Claes Ralamb’ın yaptırdığı 20 yağlıboya resmin İsveç’teki Nordiska Museet’te bulunan ve sergilenebilir durumdaki 16 parçasından oluşuyor.
Sergi, Saab, Ericsson, Autolive ve AstraZeneca Türkiye sponsorluğunda; İstanbul İsveç Konsolosluğu, İstanbul’daki İsveç Araştırma Enstitüsü, Stockholm’deki İsveç Enstitüsü, Nordiska Museet ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.
“Avcı” olarak anılan Sultan IV. Mehmet’in 1657 yılı sonbaharında büyük bir kalabalık eşliğinde Edirne’ye ava gidişi görkemli bir gösteriye dönüşür. O yıllarda İstanbul’da İsveç büyükelçisi olarak bulunan Claes Ralamb da bu yolculuğun ilk bölümünü belgeleyen bir dizi yağlıboya resim yaptırır.

'Benzersiz bir miras’

İşte Pera Müzesi’ndeki sergide, bu dizinin 16 parçası yaklaşık 350 yıldan sonra ilk kez Türkiye’deki sanatseverlerle buluşuyor.
Küratör Karin Adahl sergiyi şöyle anlatıyor: “Bir zamanlar Ralamb’a ait olan ve bugün Stockholm’deki Nordiska Museet’de muhafaza edilen yirmi resim, hem 17. yüzyıl ortasında Osmanlı İmparatorluğu hem de IV. Mehmet’in hükümdarlığı konusunda bilgi veren benzersiz bir kültür mirasıdır.
17. yüzyılda Osmanlı yaşamını yabancıların gördüğü biçimiyle anlatan resimlere Türk çevrelerinde ender rastlanır. Bu resimler İsveç’te Osmanlı dünyasına karşı erken duyulan ilgiyi görselleştirir.”

Resimleri kim, nerede yaptı?

Sergideki bütün resimlerin eni 122 santimetre; boyları ise 133 ile 203 santimetre arasında değişiyor. Peki bu resimleri kim, nerede yaptı? Nordiska Museet’teki resimlerin envanter metninde İstanbul’da yapıldıkları belirtiliyor ama bu bilgi bir varsayımdan öteye geçemiyor. Resimlerde imza yok. Ancak Ralamb’ın uşağı Olof Hansson’un muhasebe defterine Ocak 1658’de düştüğü “Ditto, Padişah’ın Edirne’ye gidişini resmeden Polonyalı adama parayı ödedi” notu, resimlerin bir Polonyalı ressam tarafından yapılmış olabileceğini gösteriyor. Diğer olasılık da bir dizi taslak resim yaptıran Ralamb’ın İsveç’e döndükten sonra bir sanatçıya ya da başkentteki bir atölyeye resimleri sipariş etmiş olması.