14. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali14. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde ünlü piyanist Fazıl Say bir konser verdi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün bu yıl Anadolu Ateşi'nin katkılarıyla gerçekleştirdiği 14. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, antik tiyatroda ilgiyle izlenen gösterilerle sürüyor. Festival kapsamında dün gece ünlü piyanist Fazıl Say, Antalya Devlet Opera ve Balesi ve Korosu eşliğinde bir konser verdi. Konserde Say, "Anadolu'nun Sessizliği" adlı konçertosuyla "Nazım" ve "Kumru" adlı baladlarını seslendirdi.

Orkestra ayrıca, Şef Gürer Aykal yönetiminde Beethoven'ın "Egmont Uvertür" ve "Korolu Fantazi" adlı eserleri de sanatseverlerin beğenisine sundu. Şef Aykal'ın ilk kez bir opera orkestrasını yönettiği konseri çok sayıda yerli ve yabancı sanatsever ilgiyle izledi. Festival, Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin 26 Haziran tarihinde sergileyeceği, Carl Orff'un ünlü eseri "Carmina Burana" ile sürecek.

KONSER SIRASINDA FİLM ÇEKİMİ YAPILDI

Öte yandan, Fazıl Say'ın konseri sırasında, senaryosunu Tarık Akan ve Ziya Öztan'ın birlikte yazdığı ve genç bir piyanistin ihtilal yıllarındaki yaşam hikayesinin anlatıldığı "Kara Toprak" filminin jeneriği çekildi.

Filmin yönetmeni Tarık Akan, yaklaşık 1 milyon dolarlık bütçesi bulunan filmin, Ağustos ayının ilk haftası çekimlerine başlanacağını söyledi. Filmin, tarihi Aspendos Tiyatrosu'ndaki jenerik bölümlerinin tamamlandığını, geri kalanının ise İstanbul'da çekileceğini belirten Akan, şunları kaydetti: "Bu benim ilk yönetmenlik deneyimim, açıkçası heyecanlıyım. Filmin başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Halil Ergün, Erol Demiröz, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Şerif Sezer yer alıyor. Filmin Ocak ayında gösterime gireceğini tahmin ediyorum."