DÜNYAYI SÖMÜREN AMERİKA"

‘Amerika’nın kötü davranışlarına gerçekçi bakış’ sunan Dünyayı Sömüren Amerika, Altın Kitaplar imzasıyla yayımlandı. John Tirman’ın kaleme aldığı kitapta yüzyılın en büyük emperyalist devletinden acımasız sömürü metotları yer alıyor. Kitabın önsözünü Howard Zinn yazdı.

“Ülkemiz çok uzun zamandır kendi kendini kutlamanın sıcak banyosunda yatmaktadır,” diyerek başlıyor Howard Zinn sözlerine. “Bu banyo, Massachusetts Bay Colony’nin ilk valisi John Winthrop’un 1630 gibi çok erken bir tarihte söylediği, ‘Tepenin üstündeki bir kent gibi olacağız; herkesin gözü üzerimizde olacak,’ ifadesiyle başlamıştır. Altı yıl sonra Bay Colony askerleri Pequot yerlilerinin köylerini yakmaya başlayınca bu cümlenin içerdiği kibir kavramı neredeyse hemen gözler önüne serilmiştir. Gerçekten yirminci yüzyılın ikinci yarısında ABD, kendini üstün görme fikrini uygulamaya çalıştı. Orduları Vietman’da on yıl, Panama’da, Grenada’da ve Irak’ta daha kısa süreli savaşlar sürdürdü. Demokrat başkanlar da ABD’nin dünyadaki davranışlarını olduğu kadar erdemlerini diğer ülkelere ihraç etme görevini överlerken aynı derece abarttılar. 1992 ilkbaharında West Point Akademisi’nin diploma töreninde konuşan Bill Clinton, ‘Burada öğrendiğiniz değerler… ülkeye ve tüm dünyaya yayılacaktır,’ demişti. İnsan siyasi liderlerin ülkesini övmesini bekler elbette. Kendini övme bu görevin bir parçasıdır. Ama ABD’nin özellikle erdemli bir ülke olduğu fikrini çok sayıda Amerika aydını da söylemektedir. ABD’nin yayılmacı bir güç olduğunu, dünyanın geri kalanı üzerinde baskı yaptığını kabul ettikleri halde bu yayılmacılığın Britanya, Fransa, Hollanda ve Almanya imparatorluklarının yayılmacılığından farklı olduğunu düşünmektedirler. Siyasi yorumcu Charles Krauthammer şöyle yazmıştır: “Biz özgün, iyi huylu bir yayılmacıyız.” Harvard Kennedy Okulu’ndan Michael Ignatieff, “21. yüzyıl yeni bir icattır… ödülleri serbest pazarlar, insan hakları ve demokrasi olan küresel bir egemenliktir,” demiştir. Bu açıklamalar yapıldığında ABD, Irak’ta bir savaş sürdürmekteydi, aradan üç yıl geçtiği halde hala sonu görünmüyor ve 30.000 ile 100.000 Iraklının öldüğü tahmin ediliyor.”

Howrd Zinn, Dünyayı Sömüren Amerika kitabına yazdığı önsözünü şöyle bitiriyor: “Yasadışı otoriteye karşı hoşnutsuzluk, başkaldırı ve direniş gelenekleriyle bu kitabı yazarken John Tirman, yalnızca Amerikalıların değil tüm insanların yaşamaya, özgür olmaya, mutluluğun peşinde koşmaya hakları olduğu vurgulanmaktadır. Bunu yazmak, okumak, yayınlamak aslında demokrasiyi kutlamaktır.”

Paris Hilton ve ünlüler kültürü
“Paris Hilton’ın televizyon programını izlemedim. Porno videosunu da izlemedim. CNN kanalının eğlence programlarında birkaç saniye için ekrana gelmesinin dışında onu gördüğümü sanmıyorum. Ama insanın görüş alanına usulca giren bir örümcek gibi Paris Hilton’ın da bir tehlike yarattığını hissediyorum. Ya da belki çerçöp ünlüler diye tanımlayabileceğim bir tehlikenin zirvesini oluşturuyor.

Bayan Hilton bazı açılardan en kusursuz örnek. Gözle görülür hiçbir yeteneği ya da başarısı yok. Ticaret dünyasının ünlü bir soyadını taşıyor. Fotoğraflarına bakılırsa ince yapılı, boyalı sarı saçlı, güzel sayılabilecek, zeka düzeyi kısıtlı bir kadın. Birçok yeni yıldızın eski ünlülerin oğulları ya da kızları olduğu Hollywood geleneğinin bir parçası. Basının ilgisini gereğinden fazla çekerek, güzel-parti-kızı-yaramazlıkları sergileyerek ün kazanma iddiasını sürdürüyor. Gece geç saatlerdeki televizyon programlarının şakaları ve alayları belki daha ölümlü birini yok edebiliri ama Paris dayanıyor. Adını Google’da ararsanız 30 milyon linkle karşılaşırsınız, yani Prenses Diana’dan 28.5 milyon daha fazla.

Bu işte bir terslik var mı? Zararsız bir eğlence mi? Hem evet hem hayır.

(…)

Ünlülere tapınma çılgınlığı Amerika’da dünyanın dörtbir köşesine doğru yayılıyor. Yıllar önce, ırkçı rejimin sona erdiği ve AIDS krizinin baş gösterdiği dönemde Afrika’nın güneyini dolaşırken, rastladığım genç bir kız, bana Amerika’nın en büyük ikonlarından biri hakkında sorular sormuştu. Kimdi bu kişi dersiniz? Bill Gates mi? Hayır! Oprah mı? Hayır! Genç kız, Madonna hakkında bilgi almak istiyordu. Dünyanın bu uzak ve karmaşa içindeki köşesinde yaşayan genç kızın sorusu Material Girl hakkındaydı.

(…)

Ama belki de en tehlikelisi Amerikalıları etkilemiş olan ünlülere tapınma yaklaşımının gelişmesidir. Bir ünlünün yaşamına takıntı derecesinde bağlanmak, uydurma ilişkiler sergilemek, gerçeklerden uzaklaşmak olguları Mombasa ya da Penang da olduğu kadar Memphis ya da Des Moines’de de kişiyi yalnızlaştırabiliyor. Yalnızlığa kendilerini mahkum edenler ise karar verme yetisini yitiriyorlar, duygusal olarak umarsızlaşıyorlar, görevini yapmayan toplumların ve yağmacı ideolojilerin beslenmesine yol açıyorlar.

Paris sonsuza dek kalıcı değildir ama yabancı ülkelerde ‘partilerde görünmek için’ biçtiği 300.000 dolarlık bedel ve yabancı dergilerin neredeyse tümünün kapağında yer alması onun ABD ünlülerinin yeni elçisi statüsünün küreselleştiğine işaret ediyor. “Ben başkalarına benzemem. Ben bir Amerikan prensesi gibiyim,” demişti CBS haber kanalında konuşurken.”