Tarihe geçmiş kişilerin balmumu heykellerini sanat severlere sergileyen St. Petersburg Balmumu Sergisi Yalova'lılarla buluştu.

Yalova belediyesi Sergi Salonu'nda özel olarak hazırlanan soğutmalı bir salonda sanat severlere gösterilmeye başlanan sergide Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Timurlenk, Kemal Sunal, Prenses Diana, Barış Manço, Elvis Presley gibi pek çok ünlünün heykeli yer alıyor.

Ünlülerin birebir vücut ölçüleri ve yüz yapılarına sahip olan balmumu heykellerini en büyük özelliği ise gerçek olan saç ve sakallarının belirli bir zaman periyodunda uzuyor olması.

Sergiyle ilgili olarak bilgi veren sergi sorumlusu Jale Kuşhan, "Heykeller balmumundan yapılmışlardır. Yani tamamen organik bir maddedir. Heykellerde ise saç ve sakallar için gerçek insan kılı kıllanıyoruz.

Ancak eserleri sergilemeye başladığımızda heykellerin saç ve sakallarının zaman içerisinde çok az ve yavaşta olsa uzadığını fark ettik. Bu da bizi çok heyecanlandırdı. Bunu sergiyi gezenlere söylemiyoruz. Zira heykellerden ürkebiliyorlar
" dedi. Gülnihal: Tabi Bunu Artık Herkes Biliyor

8 yıldır kapılarını sanat severlere açan sergiyi bugüne kadar yaklaşık 500 bin kişi gezdi.

Şu anda 47 heykelin yer aldığı sergiye yeni ünlülerde katılmak üzere. Çalışmaları halen Rusya'da devam eden heykeller arasında yaşayan ünlülerin bulunması ise dikkat çekiyor.

Önümüzdeki aydan itibaren İstanbul Taksim'deki kalıcı mekanında sergilenmeye başlayacak heykellere KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, komedyen Levent Kırca, Tiyatrocu Haldun Dormen'in yanı sıra ünlü şair Nazım Hikmet'in de balmumundan yapılmış heykelleri katılacak.

1 ay boyunca açık kalacak sergiyi yaklaşık 30 bin kişinin gezeceği tahmin ediliyor.