Bukowski’nin mirası kütüphaneye...Ünlü ABD’li yazar Charles Bukowski’nin dul eşi, yazarın, ‘aralarında kitap taslakları, şiirler ve günlükler olan binden fazla belgeyi içeren mirası’nı, Huntington Kütüphanesi’ne bağışladı.
2362239bh - Bukowski’nin mirası kütüphaneye
Bukowski’nin dul eşi Linda Lee Bukowski, yazarın bol alkollü, barlı ve cinsellikle dolu yaşamının hikayesi olan belgeleri, Huntington Kütüphanesi müzesine bağışladığını söyledi. Belgelerin skandal yaratacağını belirten Linda Lee, “Bu durum, onu keyiflendirecek, hatta gülmekten katılacak” diye konuştu.
Binden fazla belgeden oluşan arşivde, seks, şiddet ve alkol içerikli metinler, 1982’de yazdığı “Ham on Rye” romanının el yazılı düzeltmeler içeren taslağı, film senaryoları ve 1940’lardan kalma şiir günlükleri ve yazarın doldurduğu at yarışı kuponları da yer alıyor.
Uzmanların 1 milyon dolardan fazla değer biçtiği koleksiyonun bağışlandığı Huntington Müzesi yetkilileri, bu bağışın kendileri için çok heyecan verici olduğunu kaydetti.
Birçok kuruluşun koleksiyona talip olduğu, ancak Bukowski’nin eşinin, “sıklıkla ziyaret ettiği için” Huntington’ı tercih ettiği belirtiliyor.

“SIRADIŞI, SARSICI, AHLAKSIZ”
16 Ağustos 1920’de Almanya’da doğan, 3 yaşında ailesiyle birlikte ABD’ye göç eden Bukowski’nin, şiddet ve sevgisizlik içinde geçen çocukluğu, “sıradışı, sarsıcı, ahlaksız” olarak nitelenen edebi üslubunu oluşturan en önemli nedenler arasında sayılıyordu.
“Serserilerin yanında rahatımdır, çünkü ben de serseriyim. Kanun sevmem, ahlak sevmem, din sevmem, kural sevmem. Toplumun beni şekillendirmesinden hoşlanmam” diyen Bukowski, yapıtlarında bu sözlerinin arkasında durdu.
“Yalın, gerçekçi ve alaycı dil” kullanan Bukowski’nin, 40’tan fazla kısa öykü, roman ve şiir kitabının birçoğu Türkçe’ye de çevrildi.
‘Pulp’ romanını bitirdikten sonra 9 Mart 1994’te 73 yaşındayken California’da ölen Bukowski’nin cenazesi, Budist rahipler tarafından yönetilmişti.