Çalık Grubu, Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı’nı (EKAV) Büyükdere Caddesi’ndeki mekânından çıkarıyor.


2010’da Avrupa’nın kültür başkenti olmaya hazırlanan İstanbul’da kültürel ve sanatsal mekanların önemi giderek artıyor. Ancak kimi kuruluşlar, bırakın sanata desteği aksine köstek vuruyor.

Büyükdere Caddesi’ndeki Cine5 binası olarak bilinen binada sanatseverlere hizmet veren EKAV Sanat Merkezi, binanın yeni sahibi tarafından kapı dışarı ediliyor.

Tahliye kararı sanat merkezine adeta damga vurdu. Öyle ki hem sanatseverler önemli bir mekanı kaybetmiş olacak hem de buradan elde edilen gelirle burs verilen yüzlerce öğrenci mağdur edilmiş olacak.

İşte konuya ilişkin Milliyet’te yer alan haber:

EKAV Sanat tahliye ediliyor

EKAV Sanat Merkezi, EKAV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aksoy, binanın yeni sahibi Gap İnşaat’a tepki gösterirken, şirket yetkilileri tanınan sürenin 30 Ağustos’ta dolacağını söylüyor.

23 Kasım 1991 tarihinde kurulan Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı (EKAV) bünyesinde faaliyet gösteren EKAV Sanat Merkezi, çalışmalarını sürdürmekte olduğu Büyükdere Caddesi, 163 numaradaki binadan çıkarılıyor.

Erol Aksoy tarafından 1993’te satın alınan arsa üzerine inşa edilen binanın maliki, bir süre İktisat Leasing oldu. 2001’de TMSF’nin İktisat Bankası’na el koymasının ardından Halk Bankası’nın satın aldığı bina, Nisan 2007’de Çalık Holding’e bağlı Gap İnşaat’a satıldı.

'Daha anlayışlı olabilirlerdi’

EKAV Sanat Merkezi, 2000 yılından beri, binanın giriş katındaki yaklaşık bin metrekarelik alanda Fahrelnisa Zeid, Muzaffer Akyol, Ergin İnan, Okan Bayülgen gibi çok sayıda ismin sergisine, seminer, panel, konferans, atölye çalışmaları, imza günleri, müzik dinletileri gibi etkinliklere ev sahipliği yaptı.

EKAV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İnci Aksoy, bu gelişmenin kültür ve sanat adına çok üzücü olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Burayı işlevsel bir sanat merkezi haline getirmek için yıllarca yurtdışından mimarlar getirdik. Gap İnşaat’a 2007 sonuna kadar çeşitli ressamlarla sergi anlaşmalarımız olduğunu söyledim. Hatta 2008 sonuna kadar bir takvimimiz var ama ressamları arayıp durumu anlattım. Gap İnşaat mekanda yıl sonuna kadar kalmamızı kabul etti. Ama firmanın avukatları geçtiğimiz günlerde gelerek mekandan çıkmamızı istedi. Kahve Dünyası, katı boşalttı; biz de talep üzerine tabloları indirdik. 4 ay uzun bir süre değil; daha anlayışlı davranabilirlerdi. Bu durumda biz de hukuki yollara başvurmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde de Ertuğrul Ateş, Ekrem Kadak gibi ressamların sergilerini açmayı planlıyorduk.”

'Zaten 5 ay süre tanındı’

Aksoy, sergi planlarının gerçekleşmemesi halinde ortaya çıkacak önemli bir noktaya daha dikkat çekti: “EKAV Sanat Merkezi’nden elde edilen gelir, vakfın öğrencilere verdiği bursa kaynak olarak aktarılıyordu; bu öğrenciler de mağdur oldu.”

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz Gap İnşaat yetkilileri ise binayı satın aldıktan sonra EKAV Kültür Merkezi’ne yer bulmaları için 30 Ağustos’a kadar süre tanıdıklarını, ağustos sonuna kadar bulundukları katı boşaltmaları gerektiği hususunu kendilerine sözlü olarak ilettiklerini belirtti.

Gap İnşaat tarafından Milliyet’e gönderilen yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Binanın 12 katı, devralmamızı takiben boşaltılmış, yalnızca vakfa ve alt kattaki televizyonlara süre tanınmıştır. Binayı nisan ayında satın almamızdan bu yana, kendilerine 5 ay boyunca orada faaliyet gösterme imkânı sağlanmış, vakıf oldukları için herhangi bir ücret de talep edilmemiştir. 2007 sonuna kadar binada kalabileceklerine dair yazılı veya sözlü beyanımız da olmamıştır.

Binanın restorasyonuna başlayacağımız için ne yazık ki bulundukları bölümü boşaltmaları talep edilmiştir. Biz de üzgünüz ama bu konuda daha fazla yapabileceğimiz bir şey yok. Vakfın bulunduğu katı, satın alma öncesinde belirlemiş olduğumuz planlama çerçevesinde ve kurumsal ihtiyaçlarımız doğrultusunda değerlendireceğiz.”


En Son Okan BAyülgen'in Sergisi İçin Gitmiştim. Güzel Bir Yerdi. Yazık Ediyorlar.