KÜÇÜK AĞA

Küçük Ağa, Kurtuluş Savaşı yıllarında, siyasal karar ve tartışma merkezlerinin uzağında, Kuvvacı/Millici denilen, ama ne oldukları, neyi temsil ettikleri pek bilinmeyen birilerinin açtığı savaşa katılıp katılmamanın vebalini tartarak bir karar verme durumunda kalan insanları anlatır. Asırlarır sadece “halife-i ruyi zemin”in, padişahın açtığı sancağın altında savaşılacağı bilgi ve inancıyla yaşamış taşra insanlarının, halife-padişah çağrısının yokluğunda ve işgal haberleri yayılırken yaşadıkları ikilemlerin, açmaz ve iç çalkantıların, kendileri ve kaderlerine sahip çıkma hakkında yeniden düşünmek zorunda kalışlarının hikayesidir. Tarık Buğra’nın kendi deyişiyle Küçük Ağa, destanlara yakışır bir konuyu ele almasına rağmen, destan değil, gerçekliği anlatan bir romandır. İttihatçıların ve Kuvvacıların değil, inanç ve gelenek kalıtıyla başbaşa, ilk kez kendisi ve kendi adına geleceği için karar vermeye çalışan bir ahalinin “kahraman”ı olduu bir roman. Şimdilerde Küçük Ağa’yı okumak, güncelliğini bir kez daha kazanmış bir öyküyü, sorunsalı yeniden okumak demektir.

2023 TÜRKİYE YOL HARİTASI

Diplomat ve gazeteci Mehmet Öğütçü, '2023 Türkiye Yol Haritası'nda, bir zamanlar Türkiye'den çok geride yer alan ülkelerin, günümüzde neden Türkiye'yi aşmış olduğuna kafa yoruyor. Öğütçü bu konuya kafa yorarken de, İspanya, Güney Kore, Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler üzerinden, her ülkenin gelişme çizgisinin modern dünyaya ne şekilde eklemlendiğini araştırıyor. Dolayısıyla Öğütçü'nün bu ülkelere dair gözlem ve analizlerinden oluşan kitap, Türkiye için bir gelecek perspektifi çizmeyi, başlıktaki isminde belirtildiği gibi, bir yol haritası çıkarmayı amaçlıyor. Kitap, ne fazla karamsar ne de fazla iyimser olmamasıyla, gelecekte Türkiye'nin üzerine düşenleri öğrenmek isteyenlere hitap ediyor.


BAYKUŞ

'Baykuş' erkeğin gözünden aşkı hikâye ediyor. "Aşk, sır öğrenmedir. Dilber dediğin kadın hâlâ senin için çok gizemlidir, güzel ve olağanüstü kadın denildiğinde aklına o gelir." Erdemli'nin romanında, ilahi aşk ile insani aşk birbirini bütünler. Romanın kahramanı Hüseyin, rüyasında Azrail'i gördüğünü ve kırk gün içinde öldüğünü sanır. Bundan sonra, gözünde her şeyin değerini yitirdiği Hüseyin, filozof lakaplı arkadaşıyla dertleşerek, hayatının muhasebesini yapar. Tam da bu aşamada, yıllardır sakladığı, Dilber isimli kadına duyduğu platonik aşkı da itiraf eder. Erdemli, bu dertleşme üzerinden, temelde ölüm ve aşk konusunu ele alıyor. Roman aşk konusundaki yoğun anlatımıyla ilgi çekiyor.


SUDOKU CİNAYETİ


Shelley Freydont asıl ününü, Broadway gösterileri ve televizyon alanında yapmış bir isim. Daha önce yayınlanan 'Lindy Haggerty' dizisi ile, kariyerine yazarlığı da eklemişti. Romanın baş kahramanı Katie McDonald, Washington'da hükümetin oluşturduğu analiz grubunda görevli bir matematikçi ve bulmaca uzmanıdır. Bir gün McDonald, Bulmaca Müzesi Müdürü P. T. Avondale'den bir mektup alır. Kasabaya yapılacak bir alışveriş merkezi yüzünden müze binası yıkılacaktır ve buna karşı çıkan Avondale de, sürekli tehdit edilmektedir. Mektuptan kısa bir süre sonra Avondale, öldürülmüş olarak bulunacak, masasının üzerinde yarısı çözülmüş bir sudoku bulmacasından katilin izini sürmek de McDonald'a düşecektir.


PHAEDRA

'Phaedra', Roma uygarlığının söylev ustası Seneca'nın 'Medea'dan sonraki şaheseri. Seneca'nın önemi, kuşkusuz, Antik Yunan tiyatrosunun öncü temalarına kendi damgasını vurarak, bunları kendinden sonra gelen Shakespeare'e kadar ulaştırmasıdır. Yazarın en önemli oyunlarından 'Phaedra', tutku ve ümitsizlik arasında sıkışan bir ruhu hikâye ediyor. Vahşi doğa ile insan doğasının karşıt tutkuları bu oyunda kıyasıya savaşır, aşk ve nefret birbirinin içine geçmiş halde verilir. Fakat tüm bunların ötesinde, Seneca'nın insana yaklaşımı her zaman olduğu gibi iyimserdir. Çünkü oyunun temel aldığı aşk, her türlü toplumsal ilke ve yasaya karşı çıkarak, insani yaratının en mükemmel hali olacaktır.


MİDYAT'TA ETNİK GRUPLAR

'Midyat'ta Etnik Gruplar', İhsan Çetin'in bu bölgenin kültürel ve sosyolojik yapısına dair araştırmalarından oluşuyor. Kürtler, Mhalmiler (Araplar), Süryaniler, Yezidiler ve Becırmaniler (Seyyidler) kitapta incelenen başlıca etnik ve kültürel grup. Kitap esas olarak, Çetin'in, uygulamalı saha araştırmalarına dayanan, 'Kent Kültürü Zenginliğinde Etnik Farklılıklar: Midyat Örneği' isimli yüksek lisans tezinin yeniden gözden geçirilmesinden oluşuyor. Çalışmada, çok kültürlü bir yapıya sahip olan Midyat'ta bulunan etnik gruplar arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkiler, kentleşme süreci çerçevesinden inceleniyor. Kitap, Türkiye'deki etnisite araştırmalarına iyi bir örnek.


PVT
Nusret Kaya'nın 'PVT' olarak kısalttığı kitabındaki başlığının açılımı şöyle: Psikolojik Virüslerden Temizlenme. Aslında Kaya'nın bu şekilde tanımladığı kavram, psikolojideki "takıntı" kavramı. Yazarın virüs benzetmesinin nedeni de, bunların organik virüsler gibi dirençli olması, onlar gibi yayılması ve ancak rüyalar yoluyla deşarj olabilmesidir. "Temeli bozuk bir binanın en ufak bir sarsıntıda yıkılması gibi, biz insanların da temeli psikolojik virüslerle doluysa yaşam yıkıcı bir depreme benzer," diyen Kaya, vücudun bu virüslerden temizlenememesi durumunda, yaşam kalitesinin, hatta bağışıklık sisteminin bozularak psikolojik ve organik hastalıkların baş göstereceğini söylüyor.


HEY GİDİ GÜNLER
Alt başlığı, 'Bir Best Offf Çeksem/ 70'li Yıllar' olan 'Hey Gidi Günler', Hulusi Tunca'nın 70'li yıllarda HEY dergisinde yayınlanan röportajlarından derlenen bir kitap. Tunca'nın keyifli röportajları, Türkiye'nin yakın dönem popüler kültürüne dair bilgi edinmek isteyenlere özellikle önerilir. Çünkü bu röportajlarda, günümüzde artık kendini ispat etme derdi kalmamış ünlü isimlerin, ünlü olmaya başladıkları ilk zamanlar yer alıyor. Örneğin, Edip Akbayram'ın babasından neden borç para istediği; Erkin Koray'ın, hangi plağını Türk müziği listesine girmek için yaptığı ve hangi şarkıcının çiçek yerine 70'lik Rakı aldığı, kitaptaki röportajlarda karşımıza çıkan keyifli ayrıntılardan sadece birkaçı.


IRAK'TA SOL MUHALEFET

Alt başlığı 'İşgale, İslamcılığa ve Kapitalizme Karşı Direnişler' olan 'Irak'ta Sol Muhalefet'te, ülkenin sol muhalif isimleriyle yapılan söyleşiler yer alıyor. Aşırı sol silahlı bir örgüt üyesi Muayad Ahmad; Kürdistan'da tanınmış bir feminist olan ve daha sonra İslamcılar tarafından sürgüne gönderilen Surma Hamid; Iraklı Kadınların Özgürlüğü Örgütü'nün kurucularından Huzan Mahmud; sendikacı ve Basra Irak Özgürlükler Kongresi başkanı Ali Abbas Halif; uzun süre yeraltında militanlık yapan Nadia Mahmud; Irak İşsizler Sendikası Genel Sekreteri Kasım Hadi ve Kürdistan'da Süleymaniye İşsizler Sendikası'nın sorumlusu Akram Muhammed Nadir, söyleşi yapılan isimlerden birkaçı.


YALINAYAK

Amerikalı yazar Elin Hilderbrand, 'Yalınayak' isimli bu romanında, üç kadının duygusal dünyalarını anlatıyor. Roman, iki çocuk annesi ve ciddi sağlık sorunları olan Vicki; yedi başarısız tüp bebek tedavisinden sonra nihayet çocuk sahibi olabilen, fakat ardından da kocası tarafından aldatıldığını öğrenen Melanie; öğrencisi ile yaşadığı yasak aşk öğrenilince üniversitedeki görevinden kovulan, Vicki'nin kardeşi Brenda'nın yaşadıkları ağır duygusal sorunları hikâye ediyor. Kurgu, bu üç kadının, Nantucket havaalanına gelmeleriyle başlar. Tam da bu aşamada, yirmi iki yaşındaki Josh Flynn'ın yolunun bu üç kadının hayatıyla kesişmesi, yeni bir aşk hikâyesiyle birleşecektir.


YİTİK RENKLER PARKI

Öyküleri, denemeleri ve çocuk kitapları dışında, 'Bir Yerlerde Bir Kadın', 'Çığlık Çığlığa', 'Bir Ceylan Soluk Soluğa' ve 'Bir Dünyamız Vardı Bizim', Nilüfer Oğuzcan'ın yayınlanmış şiir kitapları. Sekiz bölümden oluşan 'Yitik Renkler Parkı' da, uzun zamandır şiir yayınlamayan Oğuzcan'ın son ürünlerinden oluşuyor. Kitapta yer alan 'Ölümsüz Aşk' isimli şiirden bir alıntı: "Tarih öncesi miydi, tarih sonrası mı/ Zaman erimişti zamansızlıkta/ Ağır mı ağırdı hava, sıcak mı sıcak/ Çekilmişti kıyılardan sular/ Susmuştu börtü böcek.../ / Ve kayalar/ Çıplak, yalın, gizemli/ Taştan birer heykeldiler sanki/ Tanrılar mı, taşa döndürmüştü onları/ Yoksa bir zamanlar onlar mı, Tanrılardı (...)"


EGE

Devrim Erşen'in 'Ege'si, yayınevinin 'Antik Kentleri Gezme ve Anlama Rehberi' dizisinden yayınlandı. Turizm acentelerinin, tarihi yerlere dair üstünkörü, yüzeysel bilgilendirmesi düşünüldüğünde, Erşen'in çalışması önemli bir rol üstleniyor denebilir. Çünkü Arkeoloji eğitimi almasından ve konuya duyduğu ilgiden olsa gerek, Erşen'in anlatımı, Ege'nin antik kentlerini, sadece gezilip görülebilecek mekânlar olarak sunmaktan öte, bu kentlerin uzun yıllardır barındırdığı hikâyelere ve her şehrin ziyaretçisine sunmaya çalıştığı mesajlara da yer veriyor. Burada ilgi çeken bir nokta da, Erşen'in tek tek tarihi anıtlara odaklanmaktan çok, anıtı, içinde bulunduğu şehirle bütünlüklü bir şekilde vermeye çalışmasıdır.


GÜNCEL SÖZLÜK

Türkçe'nin önemli sorunlarından biri, güncel kavramlara dair kapsamlı sözlük çalışmalarının olmaması. İşte A. Nevzad Odyakmaz'ın sözlüğü, güncel Türkçe'ye dair yeni çalışmalardan. Sözlük, tümüyle kullanımdan kalkmamış Osmanlıca sözcüklerle, Batı kaynaklı sözcüklerin ve terimlerin Türkçe karşılıklarını; yazın, felsefe, toplumbilim, hukuk, ekonomi, tıp konularıyla ilgili sözcüklerin ve kavramların Türkçe karşılıklarına ve anlamlarına yer veriyor. Odyakmaz, hatırlanacağı gibi, daha çok şiir kitaplarıyla bilinen bir isim. Dolayısıyla kendisinin dille bağlantısı ilk olarak şiirle, ikincisinde de sözlük çalışmasıyla olmuş. Güncel Türkçe'yi merak edenlere öneriyoruz.


HAZRETİ MUHAMMED
Annemarie Schimmel, çeviren: Okşan Aytolu, Profil Yayınları, din, 308 sayfa
Şu an Harvard Üniversitesi İslam Bilimleri Profesörü olarak görev yapan Annemarie Schimmel, Batı'nın İslam'a ve onun peygamberi Hazreti Muhammed'e önyargılı olduğunu savunuyor. "Batı'nın İslâm peygamberi Muhammed'e karşı gösterdiği anlayışsız tavır beni eskiden beri rahatsız etmiştir. Sadece sıradan insanlar değil, oryantalistlerin çoğu da tarihin eleştirisini yaparken Muhammed'in negatif niteliklerini sergilemeye daha yatkın olmuşlardır," diyen Schimmel'in kitabı, bu temel eleştiriden hareketle, Hz. Muhammed'e dair bir güzelleme niteliğinde. Schimmel, Hz. Muhammed'in doğumu şerefine yapılan kutlamaları, O'nun göklere yolculuğunu, isimlerini ve mucizelerini anlatıyor.


TRUMP 101
Donald J. Trump, bilindiği gibi, dünyanın gayrimenkul devlerinden birinin sahibi. Kendisinin Meredith Mclver ile birlikte yazdığı bu kitabı da, iş dünyasında "başarılı" olma tüyoları vermeyi amaçlıyor. "İş yaşamında başarılı olmak çok çalışmaktan ve iyi fikirlere sahip olmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Direngen, dayanıklı, özgüvenli, meraklı, esnek, tutkulu, sabırlı olmanız ve yaptığınız işe âşık olmanız gerekir. Şimdi, bunu nasıl yapacağınızı işin ustasından öğrenebilirsiniz," diyen Trump, görüldüğü gibi, "başarılı" olanlardan çok, başarısızlara hitap etmeyi amaçlıyor. Trump'a göre, "Sorunlar, hatta felaketler bile altına çevrilebilir."


YOGA: ÇAKRALAR-ENERJİ MERKEZLERİ
Akif Manaf, 1994'te Hindistan'da International Yoga Academy'den 'Teacher and Lecturer Certificate in Yoga' belgesi aldı. Şu an, Türkiye'de kurduğu enstitüde yoga eğitimi veren Manaf'ın bu kitabı, konu hakkındaki deneyimlerini barındırıyor. Manaf'ın kitabı, bireyin içindeki insan potansiyelini tanıyarak, onu ortaya çıkarmasını ve bundan hareketle, Çakra olarak adlandırılan enerji merkezlerinin potansiyellerine karşı sezgi oluşturmayı amaçlıyor. Yogaya dair kapsamlı bir tanımlamayla başlayan çalışma, insandaki Çakra merkezlerinin dengeli çalıştırma önerileri ile konu hakkındaki teorik ve pratik bilgiler barındırıyor. Çalışma kapsamlı olmasıyla, yoga ilgililerine önerilir.


AŞKI BENİM GÖZLERİMLE SOLUMAK

Nalan Başeden uzun yıllar bankacılık yaptı. "İnsan sudur, İnsan nehirdir," diyen Başeden'e göre, önemli olan bu nehrin nereye döküldüğü değil, nereye aktığıdır. Dolayısıyla kendisinin bu kitabı da, hayat dediği bu ırmağı anlamlandırmaya çalıştığı şiirlerinden oluşuyor. Kitaptaki 'Derdimin Dermanı' isimli şiirden bir alıntı: "Bu dertli günümde/ Baharlar açtı ansızın içimde/ Cıvıl cıvıl, şen sesinle/ Kayboldu dertlerim gizlice/ / Durma konuş ne olursun/ Mutluyum, dinliyorum biliyorsun/ Susmasın şen sesin baharlar solmasın/ Durma konuş ne olursun/ / Böyle karanlık bir günde/ Demek ki baharda gelirmiş gönlüme/ Konuşmuyorsam almasın seni düşünce/ Dinliyorum seni delice (...)"


DOYURAN YUSUF

Thomas Mann'in 'Doyuran Yusuf'u, 'Yusuf ve Kardeşleri'nin dördüncü cildini oluşturuyor. Roman, yazarın eskiçağ tarihi ve dilbilimine, mitolojik konulara ilgi duymasının ürünü olarak düşünülebilir. Mann bu romanında, din tarihinin önemli figürlerinden Hz. Yusuf'u hikâye ediyor. Kurguda, Hz. Yusuf'un hayatı ve dönemi, babası Yakup Peygamber'den başlayarak anlatılır. Fakat kurgu bunun da ötesine geçerek, bir tarih, uygarlık ve kültür serüvenine dönüşüyor. Mann'in 1926-1942 yılları arasında tamamladığı dizi, dünya edebiyatının bu büyük ustasından kaçırılmayacak bir eser.


DOKTORLAR NASIL DÜŞÜNÜR?


Jerome Groopman, yaklaşık otuz yıllık klinik deneyimi bulunan bir doktor. Groopman, modern tıbbın birçok gelişme kaydetmesine rağmen, hâlâ en önemli unsurun hastayla doktor arasındaki iletişim, kendisinin deyimiyle "sohbet" olduğunu söylüyor. Dolayısıyla yazarın bu kitabı da, bir doktorun bir hastayı tedavi ederken aklından neler geçebileceği konusuna odaklanıyor. Groopman'in çalışması, hastaların, doktorların doğru yolu bulabilmesi için, sorabilecekleri doğru soruları anlatıyor. Çünkü kendisine göre bu diyalog, doktorun nasıl düşündüğüne dair önemli ipuçları sunar.


KALBİNİZİ SEVGİYE AÇIN

Anne Jones bir şifacı. Kendisinin bu kitabı da, sevgi konusundaki tavsiyelerinden oluşuyor. Sevgiye nasıl ulaşılabileceği; sevgiye karşı kurulan bariyerlerin yıkmanın yolları; kırık kalplerin iyileştirilmesi; aile ve toplum ilişkilerinde sevginin gücü ve bireyin içindeki nefretten uzaklaşarak sevgiye yönelmesi, kitabın birkaç konu başlığı. Modern kent hayatıyla beraber insan ilişkileri de gün geçtikçe sorunla hale gelmeye başladı. Jones'un bu kitabı da, bu sorunları tümüyle ortadan kaldırmasa dahi, olumsuzluklarını daha aza indirmeyi amaçlıyor.


GELİN DALGASI

Erin Torneo ve Valerie Cabrera Krause'un 'Gelin Dalgası' olarak kavramsallaştırdıkları, evlenme yaşına gelmesine rağmen, neden evlenmediğini kafasına takan kadınların hissettiği kötü duyguyu tanımlıyor. Yazarların bu kitabı, kadınların böylesi bir dönemi sıkıntı haline getirmeden aşmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Her zaman rekabete açık olmak; özgüven yoksunluğunu tersine çevirip başarılı olmak; sürekli evliliği düşünmekten çok, konuyu akışına bırakmak gibi öneriler sıralayan yazarlar, evlilik hakkındaki ezberleri de masaya yatırıyor.


ZAMAN ZAMAN


Nesrin Akça Akoğul, hâlen bir hastanede Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapıyor. Doktorluğunun yanı sıra fotoğrafçılık deneyimi de bulunan Akoğul, 1992 yılından beri fotoğraf çekiyor. Çalışmaları daha önce muhtelif ödüller kazanmış olan Akoğul'un ilk sergisi de bu yılın ocak ayında gerçekleşmişti. Sanatçının bu albümdeki fotoğrafları Viyana, Graz gibi şehirler ile Türkiye'nin muhtelif şehirlerini kapsıyor. Kalabalıkları kapsamayan, çoğunlukla en fazla ikili gruplar halindeki insanlar ile mimari perspektiflere odaklanan fotoğraflarda, çocuk unsuru da oldukça yaygın.


SOSYAL VE PSİKOLOJİK AÇIDAN GÖÇ
İbrahim Balcıoğlu, Elit Kültür Yayınları, psikoloji, 176 sayfa
Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi. Kendisinin dünyanın en eski sorunlarından biri olarak düşünülebilecek göç olgusuna dair bu çalışması ise, sosyal psikoloji araştırmalarına iyi örneklerden birini oluşturuyor. Ekonomik, sosyal ve siyasal sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkan göç, özellikle Türkiye'de kırsal kesimden kentlere yapılan göçle, başlıca sorunlardan birini oluşturmuş durumda. Balcıoğlu, bu temel sorundan hareketle, göçün tarihinden günümüzdeki göç dalgasına kadar uzanıyor. Çalışma, göçün geçen zamanla beraber, onarılamaz sıkıntılar doğurduğunu gösteriyor.


MERKEZDEKİ BANKA
Caner Bakır, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, ekonomi, 277 sayfa
Caner Bakır'ın 'Merkezdeki Banka'sı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı, ulusal ve uluslararası dinamikleri esas alarak inceliyor. Bunun yanında, Banka'nın yeniden tanımlanan görev, amaç, hedef ve araçları ile bağımsızlık, hesap verebilirlik, saydamlık ve enflasyon hedeflemesi gibi güncel kavramlar da, uluslararası karşılaştırmalar yapılarak irdeleniyor. Bakır'ın bu karşılaştırmayı yaparken, yerel ve uluslararası boyuta sahip formel ve enformel kurumsal düzenlemeleri, uluslararası konjonktürü, ulus ötesi yönetişim ağlarını, ideolojik tercihleri ve siyasal, ekonomik ve bürokratik çıkarları ihmal etmemesinin de çalışmanın en büyük katkısı olduğunu söyleyebiliriz.


BERLİN BİR MOZAİK


'İlişki' ve 'Boğulma', Alman kökenli İngiliz yazar Eva Tucker'in daha önce yayınlanmış romanlarıydı. Tucker'in 'Berlin Bir Mozaik' isimli bu romanı ise, bir ailenin yirminci yüzyılın başından sonuna uzanan çalkantılı öyküsünü anlatıyor. Bu büyük burjuva ailenin yaşadıkları üzerinden, Almanya'nın ve Berlin'in tarihte yüz yüze kaldığı trajediler romanı ilgi çekici kılan başlıca unsur. Çünkü bu ailenin yüz yıllık tarihi üzerinden anlatılanlar, aynı zamanda, Almanya'nın da görüp görebileceği en büyük felaketlerden biri olan 2. Dünya Savaşı'yla da birleşiyor. Tucker'in kurgusu, bu ailenin yaşadıklarının tarihsel arka planını ihmal etmeden verebilmesiyle okunmaya değer.


KAPALI İKTİSAT

Selim İleri'nin 'Kapalı İktisat'ı, 1970'lerin İstanbul'unda yaşayan bir mirasyedinin geçirdiği değişimi hikâye ediyor. Fakat bu hikâye ediş, sadece kahramanımızın yaşadığı dönüşümleri değil, Türkiye'nin yüz yüze kaldığı değişimler çerçevesinden veriliyor. Dolayısıyla 'Kapalı İktisat' için, aynı zamanda, bir dönem okuması örneği de diyebiliriz. Kurgu temelde, içinde yaşadığı toplumdan habersiz bir bireyin, bir kadın imgesi ile bir kitabın sayfaları ardından, geçmişi ve kendisiyle yüzleşmesini konu alır. Fakat yüzleşme, kahramanımızın "şimdi hakikatin eşiğindeyim; hakikat ise, buncak yakınında olmama karşın, içinden çıkılamayacak kerte karışık," cümlesinden de anlaşılacağı üzere kolay olmayacaktır.


ANILAR KUŞLAR GİBİDİR

Doğan Hasol, mimarlıktan yazarlığa, yayıncılıktan reklamcılığa ve farklı dallarda yöneticiliğe kadar uzanan geniş bir deneyim yelpazesine sahip. Yazarın bu kitabı, hem çocukluktan başlayarak ilk gençlik ve olgunluk yıllarına uzanan anılarına yer veriyor, hem de, bu deneyimlerinden edindiği farklı izlenimleri barındırıyor. Hasol'un, kitabının girişinde, "Amacım anılarımı yazarak, kendimi, yaşamımı anlatmak değil. Üstlendiğim çok değişik görevler gereği yaşadığım ilginç olayları, çevremde olup bitenleri, gözlemlerimi, olduğu gibi aktarmaya çalıştım," diyor. Dolayısıyla kitap, sözün uçup gidişi karşısında, yaşananları yazı aracılığıyla kayıt altına alma, onları unutmama ve unutturmama çabası.

* * * * *


İÇ SAVAŞ Gaius Julius Caesar, Çeviren: Furkan

Alfa Yayınları'nın İç Savaş adıyla yayımladığı Commentarii de Bello Civili, Sezar'ın Savaşı olarak da bilinen II. Roma İç Savaşı'nın Sezar gözünden tutulmuş hesabıdır. Sezar'ın birliklerinin Pompei (kitapta Pompeius olarak geçiyor) ve senatoya karşı çarpıştığı bu savaşın kaydı senatonun Sezar aleyhine hareketlenmesinden başlar ve Mısır'a kaçan Pompei'nin öldürülmesiyle son bulur. İç Savaş ve Galya Savaşı akademisyenler tarafından gerçekten de Sezar tarafından yazıldığı kabul edilen kitaplardır.
Roma Senatosu'nun kısır döngüsü, senatoda birbirine denk güçte iki kişinin var olması sonucu diktaya dönüşmek, yeniden toparlanmak ve tekrar aynı açmazı yaşamaktır. Roma'nın Birinci İç Savaşı da İkinci İç Savaşı/Sezar'ın savaşı da aynı açmazdan doğarlar. Senatodaki ayrımın temellerinin atıldığı ilk İç Savaş 7 kere konsül seçilmiş olan Marius'la Sulla'nın yıllar süren çatışmalarının patlama noktasına ulaşmasıyla başlar. Sulla 6 lejyonu Roma'ya sürerek Marius'u hazırlıksız yakalar ve Marius gladyatörleri kullanarak şehri savunmayı denese de başarısız olup kaçmak zorunda kalır. Bu ilk savaşı neden mi anlatıyorum; çünkü Pompei , Sulla'nın tarafında yer almaktadır ve Gaius Sezar da reformist bir politikacı ve yetenekli bir general olarak tanımlanan Marius'un yeğenidir. Yani ikinci savaştaki saflar bu ilk savaştaki eski düşmanlıklara dayanırlar.
Tam da bu nedenle İç Savaş'ın başında anlatılan guruplaşmaları ve etki-tepki zincirini incelediğinizde garipsememeli, acele ve ani hareket edildiğini düşünmemelisiniz. Sezar senatonun isteğine uyup ordusunu dağıtsaydı ne olurdu sorunun yanıtı sadece demokrasiyle değil, ne yazık ki Roma politika ve entrikalar tarihiyle de ilgilidir. Scipio ve Cato'nun anlaşma yapılması için açık kapı bırakmama çabalarının temellerini de Sezar'ın senato için bir tehlike olarak görülmesinden çok kişisel hesaplarda aramak gerekir.
Son kertede Sezar'dan ordusunu dağıtması ve Ariminum'dan ayrılıp kendi eyaletine dönmesi istenirken Pompei'nin başkalarının eyaletlerini ve lejyonlarını elinde tutmasına izin verilmesi senatonun her iki tarafa adil yaklaşmadığının göstergesidir. Çiçero'nun büyük coşkuyla bahsettiği ve Cesar'ın politik gücü, Pompei'nin askeri zekâsı ve Krassus'un parası üzerine kurulmuş üçlü idari sistemin işlememiş olması ne acı.. Bir kere ok yaydan çıktıktan sonra Sezar da Pompei de ordularını stratejik olarak konumlandırmaya ve taraftar toplamaya girişirler. Massilialılar ve Brutus'ün gemilerinin çarpışmaları gibi detaylar çok lezzetli, özellikle taktik okumayı seviyorsanız. Sonuçta herhangi bir generalden değil, Julius Sezar'dan bahsediyoruz ve adım adım savaşın nasıl geliştiğini görmek çok sürükleyici