İstanbul Üniversitesi geleneksel “Kültür–Sanat Günleri”, “İtalya Gecesi” ile devam etti. İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen Kültür–Sanat Günleri, Kasım ayındaki Romanya


İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Mavi Salon’da 14 Aralık Cuma günü yapılan İtalya Gecesi, Prof. Dr. Şafak Ural ve İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Atilio De Gosperis’in açılış konuşmalarıyla başladı. Gecede iki sanatçı Ayşen Zülfikar (Soprano) ve Müge Hendekli (pianoforte/piyano) sahne aldı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü mezunu, San Remo Classica Yarışması Müzikal dalında birincilik, Uluslararası Şan Yarışmasında “En İyi Fransız Eseri Yorumcusu” (Brescia/2001) gibi ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül sahibi olan Ayşen Zülfikar, yaklaşık iki saat süren konser boyunca ünlü İtalyan sanatçılar Verdi, Rucini, Mascagni, Rossini, Testi ve Bellini’nin parçalarını seslendirdi. Zülfikar’a piyanosuyla, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda piyano eğitimini, Newyork Üniversitesi’nde master çalışmalarını tamamlayan Müge Hendekli eşlik etti.

İtalyan Kültür Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen geceye Hacı Sayid, Kahve Dünyası, Tadım, Kavaklıdere, Alokozay sponsorluk desteği verdi.