Yasakmeyve şiir dergisi bu ay ‘Gencölmek’ dosyasında, genç yaşta aramızdan ayrılan şairleri, çocuklarının ve yakın dostlarının tanıklıklarıyla anıyor.

238850ym7 - Yasakmeyve’de ‘Gencölmek’

Yasakmeyve’nin 21. sayısında ayrıca Cahit Külebi’nin kitaplarına girmemiş iki şiirine yer veriliyor. “Şiyir Sevişgenleri” sayfaları da Metin Üstündağ’ın çizgileriyle, şiir-okur ilişkisine farklı bir boyut getiriyor.

Muzaffer Tayyip Uslu, Orhan Veli, Halit Asım, Rüştü Onur, Mazlum Kenan Köstekçi, Ergin Günçe, Abdülkadir Bulut, Metin Altıok, Behçet Aysan, Uğur Kaynar, Ali Rıza Ertan, Arkadaş Z. Özger, Ender Sarıyatı, Gülsüm İlgün, Haşim Çatış, Cenk Koyuncu ve Rodos, dosyanın şairleri.

Dergi ayrıca divan şiirinin genç ölen şairlerine de yer vermiş.

‘Şair ve Okuru’ sayfalarının konukları ise Yücel Kayıran ve İrfan Yıldız. Cahit Külebi’nin kitaplarına girmemiş iki şiiriyle yer aldığı derginin diğer şairleri: Özkan Mert, Necmi Zeka, Şükrü Erbaş, Nurullah Can, Fergun Özelli, Deniz Durukan, Ece Ürkmez, Mehmet Altun, Sezgin Öndersever, İsmail Cem Doğru.

Bu sayının yazıları “Çarçu’da Kürdili Akşam”/Hüseyin Ferhad, “Ben Ruhi Bey Nasılım”/Alper Çeker, “Furuğ-Günah Ceketi”/Didem Atayurt, “Şiir Kitapları Sözlüğü-16”/Tahir Abacı, “Şiir, Hemşehrimizdir”/Haydar Ergülen, “Fırtınaya Hazırlık”/Yavuz Türk, “Divane”/Gültekin Emre, “Eleştirel Okuma”/Salih Bolat, “Şiirin Ayak İzleri”/Gülce Başer imzalarını taşıyor. “Şairin Genci” ise Ceyhun Tuna. “Şiyir Sevişgenleri” sayfaları Metin Üstündağ’ın çizgileriyle, şiir-okur ilişkisine farklı bir boyut getiriyor.