İstanbul Kültür ve Sanat Vakfınca (İKSV) bu yıl 16'ncısı düzenlenen "Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali"nin programı açıklandı.


Beyoğlu'ndaki DOT Tiyatrosunda düzenlenen toplantıda konuşan Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Dikmen Gürün, festivalin açılışının, 15 Mayıs Perşembe akşamı Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirilecek törenle yapılacağını söyledi.
Aygaz ve Opet'in sponsorluğunda yapılacak festival kapsamında, Türkiye, Fransa, Litvanya, Danimarka, İtalya, Almanya ve Hırvatistan olmak üzere, 7 ülkeden 70'in üzerinde gösteri yer alacak.
Festival süresince ünlü konukların katılacağı söyleşi ve konferanslar, usta tiyatro toplulukları ve dans gruplarının gerçekleştireceği atölye çalışmaları ve ustalık sınıflarına da yer verilecek.
Festival kapsamında, Avni Dilligil'in doğumunun 100. yılı ve Nurullah Ataç'ın doğumunun 110. yılı nedeniyle buluşmalar gerçekleştirilecek.
Özel gösterim olarak 20 Mayıs'ta sahnelenecek "Sivas 93" adlı belgesel oyunu, Muammer Karaca Tiyatrosunda izlenebilecek.
Ayrıca, 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali programında yer alan iki oyun, Sabancı Üniversitesinin Tuzla kampüsündeki Gösteri Merkezinde öğrenciler için sahnelenecek.
Oyunların ve dans gösterilerinin AKM, Aya İrini, Fransız Kültür Merkezi ve Pera Müzesinin de aralarında bulunduğu 17 ayrı mekanda sahneleneceği festival, 4 Haziran'da sona erecek.