Devlet Tiyatroları, 2006-2007 sanat sezonuna, Ekim ayında 63 oyunla “merhaba” diyecek.

2006-2007 yeni sezonun ilk tur oyunları belirlendi. İlk turda sahnelenecek oyunların 36’sını yerli, 27’sini yabancı eserler oluşturuyor.

Repertuar hazırlanırken Shakespeare, Beckett, Haldun Taner gibi yerli ve yabancı yazarların ölüm ya da doğum yıldönümleri nedeniyle önemli eserlerinden örneklere yer verilmesinin yanı sıra uluslararası festivaller ile “81 İlde Tiyatro Projesi”nin de gözönünde bulundurulduğu belirtildi.

Geçen sezon ilgi gören oyunlar, yeni sezonda da seyirciyle buluşuyor.

DEVLET TİYATROLARI’NIN İLK TUR OYUNLARI:
Yerli Oyunlar:
Bir Şehnaz Oyun, Resimli Osmanlı Tarihi (Turgut Özakman), Keşanlı Ali Destanı, Eşeğin Gölgesi (Haldun Taner), Amfitrüon (Güngör Dilmen), Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Azizname 95 (Aziz Nesin), Evimizin İnsanları (Kemal Demirel), Kamyon, Limon (Memet Baydur), Yine Bir Gülnihal (Turan Oflazoğlu), Pazartesi Perşembe (Müsahipzade Celal), Yedi Kocalı Hürmüz (Sadık Şendil), Safiye’dir Kızın Adı (Atıf Yılmaz), Rumuz Goncagül (Oktay Arayıcı), Ölü Mevsimler (Güner Sümer), 72. Koğuş (Orhan Kemal), Yer Demir, Gök Bakır (Yaşar Kemal), Neyzen (Tuncer Cücenoğlu), Bir Düş Gibi (Haluk Işık), Düğün Şarkısı (Civan Canova), Hamlet Efendi (Müjdat Gezen), Anrico’nun Peşinde (Kubilay Tuncer), Bir Kavanoz Kahkaha (Tayfun Orhon), Dünyanın Ortasında Bir Yer (Özen Yula), Köpekler (Uğur Arda Aydın), Avrupa Mahallesi (Ali Dilber), Islak Ekmek (Samim Kocagöz), Abdurrahman Efendi Gebe (Mehmet Talat), Erteleme Oyunu (Ahmet Önel), Çöplükte (Hasan Öztürk), Su İzler (Kemal Kocatürk), 81. Cad. 14. Bina 2 No’lu Daire (Erdi Mamikoğlu).

Yabancı Oyunlar:
Danton’un Ölümü (G. Buchner), Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi (M. Lengyel), Albayın Karısı (H. Boyçev), Üç Hayat Sonra (B. Friel), Gidiş Dönüş Moskova (A. Galin), Peer Gynt (H. İbsen), Batı Rıhtımı (B.M. Koltes), Eski Kötü Şarkılar (J. Maras), İyi (C.D. Taylor), Kuarted (R. Harwood), Hayat Bir Kabaredir (J. Masteroff), Kocasını Pişiren Kadın (D. Isitt), Lokomotif (A. Roussin), Kan Kardeşleri (W. Russel), Tamamen Doluyuz (B. Mode), Othello, Macbeth, Onikinci Gece, Romeo ile Juliet (Shakespeare), Kral Oidipus, Elektra (Sophokles), Ölüm ve Kız (A. Dorfman), Kabak Çiçeği (Ebert), Aşka Paydos (F. Dorin), Don Kişot’un Maceralarının Dostları Tarafından Temsili (Cervantes’ten uyarlayan H. Ostarek), Tütüncü Dükkanı (Alonso de Santos).