İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) ve Yapı-Endüstri Merkezi işbirliği ile düzenlenen sergilerin onbirincisi 25 Eylül - 13 Ekim 2006 tarihleri arasında Yapı-Endüstri Merkezi Sergi Holü’nde sanatseverler ile buluşuyor.
247113 - YEM de Hamam Sıcaklığı
Ayşe Bağdemir’in fotoğrafladığı ‘Hamam’ isimli sergi, Pazar hariç her gün saat 10.00-18.00 arasında ziyarete açık olacak.
247114 - YEM de Hamam Sıcaklığı
Hamam...
Oryantalizmin gizemli dünyası hamamlar.. Giderek yok olan özel bir kültür ve mimarinin simgesi..
Tarihçesi, Romalılara dayansa da yabancılara Türkiye veya Osmanlı deyince ilk olarak neyin akla geldiği sorulsa, büyük çoğunluk “Türk Hamamı” cevabını verecektir.

Farklı coğrafyada, farklı kültürler temizlik konusunda benzer ritüeller geliştirdiler, Hintliler Ganj nehrinde, eski Mısırlılar Nil sularında yıkanırken; kapalı mekanlarda sıcak suyla yıkanmanın ilk adımını Yunanlıların attığını söylüyor tarih bize.

Hamam mahremiyetin kapılarının aralandığı büyülü bir atmosfer; yüksek kubbelerden süzülen ışık huzmeleri ve su buharından oluşan bir tül perdenin arkasında kendini (hem gizlemiş, hem açmış-saçmış) eğlenmeye, rahatlamaya, arınmaya bırakmış insanın gizemli dünyası. Toplumun sosyalleştiği, bir tür terapi aldığı sığınaklar…

Hamam havuza ya da denize girmek gibi bir şey değil kuşkusuz. Biraz daha mahremiyeti gerektiriyor. Üstsüz güneşlenebilirsiniz, denize girebilirsiniz, ama işin içine sabun, sıcak, ter girdiğinde biraz gizlilik gerekiyor. Kısaca hamam; ışığıyla, buharıyla, sıcağıyla, sabunuyla, teriyle bize erotizmi çağrıştırır.

Ayşe Bağdemir
1957’de Mersin Gülnar’da doğdu. Gazi Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirdi. 1995’te İFSAK’ta fotoğrafla tanıştı. İFSAK ve FOTOGEN üyesi olan Bağdemir, her iki derneğin yönetiminde görev aldı. İki yıl yönetim kurulu, dört yıl denetim kurulu üyeliği yaptı. İlteriş Tezer atölyesinde siyah-beyaz fotoğrafla ilgilendi. Çeşitli sergilere katıldı, yurtiçi ve yurtdışı ödüller aldı, jüri üyeliği yaptı. Halen İstanbul’da profesyonel olarak fotoğrafla uğraşmakta, fotoğraf dersleri vermektedir.
247115 - YEM de Hamam Sıcaklığı

Yapı - Endüstri Merkezi
Yapı-Endüstri Merkezi, yapı malzemesi ve teknolojisi alanında çalışan bir bilgi merkezidir. 1968’ den beri yapı sektöründe mal ve hizmet üreten kuruluşlar ile yine bu sektörde çalışan profesyonel yöneticiler, mimarlar, mühendisler, müteahhitler ve yapı malzemesi kullanıcısı tüm kesimlere hizmet vermektedir. Uzmanlık fuarları, Yapı Bilgi Merkezi, “Yapı Yayın” ile yayınladığı sektörel yayınları, Yapı Kitabevi, yıl bütününe yayılan çeşitli organizasyonları, 2001’ den bu yana hizmet veren kapsamlı ve uzmanlaşmış portalı yapi.com.tr, sanal ortamdaki mimarlık müzesi mimarlikmuzesi.org ile sektörün temel taşlarından birini oluşturmaktadır.
Daha fazla bilgi için: www.yem.net