Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf Tarafından Düzenlenen "13. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali", Ulusal ve Uluslararası 71 Tiyatro Topluluğu ile 888 Sanatçının Katılımı ve Toplam 104 Etkinlikle 14 -30 Kasım Tarihleri Arasında Gerçekleştirilecek.

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen "13. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali ", ulusal ve uluslararası 71 tiyatro topluluğunun katılımıyla 14-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. TAKSAV, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Tiyatrolarının desteğiyle düzenlenecek festival kapsamında, 5 yıl içinde daha önce hiç tiyatroya gitmemiş 10 bin sanatseverin tiyatro ile tanıştırılacağı bir sosyal sorumluluk projesini de hayata geçirecek.

TAKSAV tarafından, düzenlenen Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nin 13'üncüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları , Belediyeler, Yabancı Elçilik ve Kültür Müdürlükleri ile bir çok sivil toplum örgütünün desteğiyle 14-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivale, ulusal ve uluslararası 71 tiyatro topluluğu katılacak, 104 etkinlik ve 888 yerli ve yabancı sanatçı, tiyatroseverlerle buluşacak. Festival süresince tiyatro gösterilerinin yanı sıra, tiyatro konusunda, tiyatro temsilcilerinin, sanat eleştirmenlerinin, Kültür Bakanlığı yetkililerinin ve akademisyenlerin katılacağı, söyleşi, panel, atölye çalışmaları ve sine vizyon gösterimleri yapılacak. Başkent olma niteliği taşıyan Ankara'nın bir kültür kenti de olması hedeflenen festivalde, her yıl olduğu gibi bu yıl da açık hava etkinlikleri ve sokak gösterileri ilgi çeken etkinlikler arasında yer alacak.

"13.Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali " ayrıca festivalin daha iyi tanıtılması ve tiyatroya yeni izleyiciler kazandırmak amacıyla bu yıl "Festival Sokağı" oluşturacak. Bahçeli 7. Cadde, Tunalı Hilmi ve Yüksel Caddesi olmak üzere festival, Başkentin değişik cadde ve sokaklarında görücüye çıkacak.

5 YILDA 10 BİN KİŞİYE TİYATRO

Bu yıl festival kapsamında bir de sosyal sorumluluk projesi hayata geçirilecek. Buna göre, 5 yıl içinde daha önce hiç tiyatroya gitmemiş 10 bin kişi, ücretsiz olarak konuk edilerek tiyatro ile tanıştırılacak. Çağdaş yaşamın bir gereği olan sanatı kitlelere ulaştırmak, toplumun estetik beğeni düzeyini sanat yoluyla yükseltmek, ulusal ve uluslararası özel ve amatör tiyatro etkinliklerini sürekli kılmak, uluslararası dayanışmaya ve barışa sanat yolu ile katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilecek projenin ilk ayağında, festival süresince 2 bin kişi tiyatro salonlarında konuk edilecek. Proje Ankara'da yaklaşık 7 ilçede uygulanacak.

Proje kapsamında her yıl ortalama 2 bin kişinin, 5 yıllık bir uygulama süresi sonunda ise 10 bin kişinin tiyatro ile tanıştırılması hedefleniyor.