Özel tiyatrolar, kendilerine verilen ekonomik desteğin kesilmesine tepki gösteriyor. Hükümet’in, bu kararla, “geniş kitlelerin tiyatroyla buluşma hakkını gasp ettiğini” vurgulayan ünlü oyuncular, amaçlarının para olmadığının da altını çiziyor.

Aralarında, Yıldız Kenter, Ali Poyrazoğlu, Genco Erkal, Çolpan İlhan gibi Türkiye’nin önde gelen tiyatro oyuncularını, İstanbul’daki Hadi Çaman Tiyatrosu’nda biraraya getiren gerekçe aynı.

Oyuncular, geçtiğimiz Ağustos ayında, hükümetin özel tiyatrolara verilen desteği yürürlükten kaldırmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çekiyor.

Yıldız Kenter, “Tiyatrolarla, sanatla, romanlarla pek ilgilenmeyen, bu çabalardan pek hoşlanmayan bir idareci, yönetim grubumuz var ve bu bana acı veriyor. Hak ettiğimiz hakların elimizden alınması, bunca yıl sonra bu duruma düşmemiz, tiyatro yapabilmek için beni utandırıyor” derken, Ali Poyrazoğlu, “Biz paranın peşinde değiliz, bir seyircinin oyun seyretme, daha geniş kitlelerin tiyatroyla buluşma hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz” diye konuşuyor.

Özel tiyatrolara ana muhalefet partisinden de destek geldi.

Algan Hacaloğlu, “Geçen sene 149 tiyatronun 162 projesine 1 trilyon 600 milyar lira destek verilmişti. Esasında bu, tiyatro başına 10 milyar liradır; son derece cüzi bir kaynak” şeklinde konuştu.

Para kazanmaktan çok, tiyatroyu devam ettirmek istediklerini söyleyen sanatçılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek bekliyor.