İzmir Devlet Opera Balesi, Almanya’da radikal dincilerin saldırısına uğrayabileceği gerekçesiyle sahnelenmekten vazgeçilen Mozart’ın ‘Idomeneo’ operasını 13 Ocak 2007 tarihinde Google Page Rankingömiyer yapılmak üzere programına aldı.

İzmir Devlet Opera Balesi Müdürü Alparslan Mater, Mozart’ın ‘Idomeneo’ adlı eseriyle ilgili basında yer alan haberleri değerlendirdi. Mitolojik bir öyküden esinlenen eserin olay örgüsünün M.Ö. 12. ve 13. yüzyılda geçtiğini belirten Mater, burada hiçbir din ya da peygamberin tartışma konusu olamayacağını söyledi.

İzmir Devlet Opera Balesi Müdürü Alparslan Mater, ‘Idomeneo’nun Berlin’de tartışmalara yol açmasının tamamen yönetmenin yorumundan kaynaklandığını savundu.

“İLAHİ GÜCE KARŞI ÇIKAN HERKES, BEDELİNİ ÖDER”
İzmir Devlet Opera Balesi Müdürü, eserle ilgili kaynaklar incelendiğinde, anlatılanın “ilahi güce karşı çıkan herkes, er ya da geç bunun bedelini ödemeye hazırlıklı olmalıdır” düşüncesi olduğunun görüleceğini de vurguladı.

Mater, “Biz İzmir operasında her zaman için bütün eserlerin klasik versiyonunu yaparız. Almanya’da yapılan tamamen bir fantezidir. Oradaki yönetmen hangi mantık çerçevesinde, bunu bu şekilde yorumlamıştır, onu biz de anlamakta güçlük çekiyoruz. O bakımdan, Almanya’da yapılan bu uygulama bizi hiçbir şekilde bağlamaz; zaten bize göre doğrusu da değil. Biz özellikle bunu repertuarımıza almakla, bu işin doğrusu budur da demek istiyoruz bir yerde” diye kaydetti.

Milattan önce 12. ve 13. yüzyılda geçen eserde, Girit Kralı Idomeneo’nun, Poseidon ile Neptün’e verdiği sözü tutmaması üzerine tahtını kaybetmesi konu ediliyor.

Alparslan Mater, “Burada belki işlenmek istenen ana tema, ilahi güçlere karşı geldiği zaman bunun bir şekilde mutlaka bedeli ödenir diye bir mesaj verilebilir. Tamamen klasik anlamda, mitolojik tanrılarla ve mitolojik öykülerle donatılmış bir eser” ifadesini kullandı.

İzmir Devlet Opera-Balesi, ‘Idomeneo’ operasını, 13 Ocak 2007 tarihinde Google Page Rankingömiyer yapılmak üzere programına aldı.

247456 - Tartışılan opera İZDOB sahnesinde

Alman operası, Hz. Muhammed ile Hz. İsa’nın kesik başlarının gösterildiği bir sahne içeren Mozart’ın ‘Idomeneo’ operasını güvenlik kaygısıyla sahnelemekten vazgeçmişti.