Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT), “7 Kocalı Hürmüz” oyununu Malatya, Elazığ, Adıyaman ve Gaziantepli tiyatroseverlerle buluşturacak.
249330 - 7 Kocalı Hürmüz görücüye çıkıyor
DDT, turne çalışması kapsamında, İsmet Hürmüzlü’nün rejisini üstlendiği, Sadık Şendil’in ünlü eseri, “7 Kocalı Hürmüz”ü 16 Ekim’de Malatya’da, 17 Ekim’de Adıyaman’da, 19-21 Ekim’de Gaziantep’te, 27-28 Ekim tarihleri arasında da Elazığ’da tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Filiz Kılıç, Lale Ertiş Gençtürk, Gözen Müftüoğlu, Pınar Gün, Özden Gököz, Selim Bayraktar, Ali Çelik, Uğur Çınar, Murat Bölük, Serkan Ekşioğlu, Gökçe Yurtsal, Ercan Kılıçarslan, Sevda Özbek Kaya, Murat Bayrak, Songül Çakmak, Ayla Ekinci ve Zehra Karakoyun’un rol aldığı oyunun, dekoru Sertel Çetiner’e, kostümü Fatma Görgü’ye, ışığı ise İzzetin Biçer’e ait.

Şendil’in 1967 yılında yazdığı müzikli oyun, 19. yüzyıl İstanbulu’nda, Hürmüz adındaki kadının ekonomik sıkıntılar karşısında bulduğu kolaycı çözümü anlatıyor.

Çeşitli mesleklerden 6 ayrı erkekle yasal olmayan evlilikler yapan Hürmüz, her kocasını haftanın bir günü ağırlamakta ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılatmaktadır. Ancak beklenmedik bir anda bir doktora aşık olan Hürmüz’ün yaşamı, bu aşkın etrafında dönen komik ve karmaşık olaylarla değişir.

Türk Tiyatrosu’nun önemli eserleri arasında yer alan ve birçok kez hem özel hem de devlet tiyatrolarınca sahnelenen ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, sinemaya da uyarlanmıştı.