CAVEMAN | MAĞARA ADAMI

955F49A46E8EA24A9E5C6035r - Caveman (Mağara Adamı) | Küs Çiftleri Barıştıran Oyun

Yönetmen:
Aykut Kayacık
Yönetmen Yardımcıları: Pelin Dinçer, Çağlar Yiğitoğulları, Mehmet Bozdoğan
Sahne Tasarım: Maja Zogg
Casting: Hülya Duyar
Uyarlama: Alper Kul, Cem Yılmaz Turan, Celal Tak
Müzik: Mehmet Erdem, Cihan Güçlü
Işık Tasarımcısı: Kemal Yiğitcan
Işık: İlhan Demir, Murat Demir, Yücel Demirci
Grafik Tasarım : Emre Erdem, Serenad Yılmaz
Figür: Rana Kır
Web Tasarım: Serenad Yılmaz
Genel Koordinatör: İslam İslamoğlu
Yapım Koordinatörü: Gonca Mercan
Basın İlişkileri: Selma Semiz
Proje Direktörü: Celal Tak, Caner Alkaya
Yapımcı: Ünsal Meşeci
Oyuncu: Alper KulKonusu:
Amerikalı Rob Becker 3 yılı aşkın bir çalışma olan Defending the Caveman (CAVEMAN) ile Broadway tarihinin en başarılı tek kişilik oyununu yazmıştır. ABD'de milyonlarca insanı kendine hayran bıraktıktan sonra, modern MAĞARA ADAMI bütün dünyada sansasyon yaratmıştır. Bugüne kadar 35 ülkede 17 dilde 10.000.000 seyirciyle buluşmuş olan, bu oyun rekorlar kitabına girmiştir. CAVEMAN son derece zeki diyaloglara sahip harika bir komedi. Kadın erkek ilişkisine kendi özel bakış açısıyla, bize partnerlerimizin dünyasını açıklayan CAVEMAN bir ilişkide bulunan bulunmuş olan ve bulunmak isteyen herkesi coşturacak bir oyun.
wol error - Caveman (Mağara Adamı) | Küs Çiftleri Barıştıran OyunResmi orjinal boyutunda görmek için buraya tıklayınız.info pic - Caveman (Mağara Adamı) | Küs Çiftleri Barıştıran Oyun
Kadınların ve erkeklerin kol kola yürüdükleri hayat yolunda farklılıklarını tatlı bir dille işleyen Caveman, evli bir erkeğin anlatısıdır. Kendini kapı dışarı edilmiş bulan Kamil, oyun boyunca, yalnızca evinin kapısını açmaya değil, kadın erkek ilişkilerinin kilidini de açmaya çalışıyor. Çocukluktan çıkınca gözüne çarpan karşı cinsin, konuşma tutkusundan, alışveriş alışkanlıklarına dek, erkeklerle olan zıtlıklarının kaynağını 200 bin yıl öncesine uzanarak gözler önüne seriyor. Üstelik bunu alaycı bir mizah duygusuyla değil, çağları aşan şefkatli bir anlama çabasıyla gerçekleştiriyor.


biletler - Caveman (Mağara Adamı) | Küs Çiftleri Barıştıran Oyun
4 Nisan BKM 21:00
11 Nisan BKM 21:00
17 Nisan Kadıköy H.E 21:00
18 Nisan BKM 21:00


Etkinlik biletleri BİLETİX gişeleri, BİLETİX Çağrı Merkezi (0216 556 98 00), BİLETİX İnternet sitesive BKM Gişesinden temin edilebilir.


Oyun İçi Görüntüler:
fft16 mf205337 - Caveman (Mağara Adamı) | Küs Çiftleri Barıştıran Oyun
3E7A707E072D70409C358E65r - Caveman (Mağara Adamı) | Küs Çiftleri Barıştıran Oyun
Kadın-erkek ilişkilerini ele alan 'Caveman' isimli oyunda Kamil adındaki mağara adamını oynayan Alper Kul: Bu gösteri tam bir ilişki terapisi! Oyuna küs gelen çiftler salondan barışarak çıkıyor.

Ünlü oyuncu Alper Kul, mart başından beri BKM'de sahnelenen 'Caveman-Mağara Adamı' adlı tek kişilik oyunuyla adından söz ettiriyor. 35 ülkede sahneye koyulan ve 'terapistlerin evli çiftlere önerdiği oyun' olarak tanıtılan gösteri, kadın-erkek ilişkilerine mizahi bir dille yaklaşıyor...

* Nasıl 'Mağara Adamı' oldunuz?
Geçen yıl bir Alman filminde rol aldım. Onun prodüktörü Ünsal Meşeci bana böyle bir teklif getirdi. Daha sonra Almanya'da bu oyunu izledim ve çok başarılı buldum. Provalara ocakta başladık. Üç haftadır da oynuyoruz.

* Oyunda kadın-erkek ilişkileri konu ediliyor değil mi?
Kahramanımız Kamil elinden geleni yapmasına rağmen evliliğinde birtakım sorunlar yaşıyor ve neden bu problemlerin çözülemediğini bir türlü anlayamıyor. Sonunda eşi Banu tarafından evinden de atılınca, izleyiciyle bu konuyu tartışmaya başlıyor.

SORUNLAR ATALARIMIZIN MİRASI
* Tartışmadan nasıl bir sonuç çıkıyor?
Şöyle bir sonuç çıkıyor; aslında erkeklerin ya da kadınların anlaşamama nedeni tarih öncesi çağlardan itibaren 'id'e (ilkel benlik) dayanıyor. O çağlarda erkeklerin mesleği avcılık, kadınların da toplayıcılıktı. Erkekler avcılık güdüleri yüzünden, sadece tek bir noktaya odaklanıyor ve başka iş yapamıyor. Kadınların ise toplayıcı olmasından dolayı algıları açık oluyor ve birçok işi yapabiliyorlar. Oyunda bu mantık, örneklerle zenginleştiriliyor.

* Oyun, kadın-erkek ilişkilerini evli bir erkeğin gözünden anlatmasına rağmen kadınları daha çok güldürüyor. Neden?
Buna ben de çok şaşırdım. Kadınlar en çok erkeklerin haline güler diye tahmin etmiştim ama gördüm ki, kendileriyle ilgili tespitlere de kompleks yapmadan gülüyorlar.

OYUNDA TARAF TUTMUYORUZ
* Oyunda erkekleri yerme, kadınları yüceltme gibi bir durum yok, değil mi?
Oyun kimseye taraf olmuyor. 'Kadınlar siz şöylesiniz, erkekler siz böylesiniz' diye bir cümle geçmiyor. Erkekleri rencide eden bir durum da yok çünkü bilimsel sonuçlara dayanarak hareket ediyoruz. Bunu her erkek kabul etmeli, ki kadınların muhteşem bir beyni var. Bizimkinden daha komplikeler. Kadınların beyinlerinin sağ ve sol loblarında, erkeklerinkinden daha fazla geçişken bölge olduğu zaten kanıtlanmış. Bu da, gördükleri her şeyi hafızalarına daha çabuk alabilme yetisini doğuruyor.

* Bu gösteri sorunlu bir ilişkiyi de kurtarabilir aslında...
Kesinlikle! ABD'de bir dergide 'Caveman' için 'terapistlerin evli çiftlere önerdiği oyun' demişler. Abartılı bulmuştum ama bir gün, evliliğinde problem yaşayan bir çift geldi. Oyun bitince kadın, tüm sorunların adamın hödüklüğünden değil, ataların bırakmış olduğu miras yüzünden olduğunu anlamış. Artık birbirlerine daha anlayışlı olacaklarmış.

* Evliliklerini kurtardınız yani!
Evet, oyuna 'çift terapi oyunu' diyebiliriz. Gösteriyi izleyen kavgalı bir çiftin salondan barışarak çıkacağını yüzde 70 garanti ediyorum.

* O kadar iddialısınız yani...
Evet. Çünkü ortada suç yok. Adamın art niyeti yok, kadının çok konuşması onun suçu değil. Kadınlar, bir günde, erkeklerden 15 bin kelime daha fazla üretiyorlarmış. Erkeklerin TV izlerken başka bir şey yapamamaları, avcılık güdüleri yüzünden! Kadınlar, 'Adam beni dinlemiyor' diye üzülmesin çünkü o başka bir şey yapamıyor. Bu, onun suçu değil!

12 KADINI OYNUYORUM
"Oyunda mağara kadınının eksikliği yok. Eşim Banu ve arkadaşları, hatta Banu'nun paleolitik çağda yaşamış versiyonu olmak üzere oniki ayrı kadın karakterini canlandırıyorum."

HEPİMİZ KAMİLİZ
Hepimiz gerçek hayatta birer Kamiliz aslında. Ama ben Kamil kadar dağınık değilim, daha derli topluyum. İyi yemek yaparım, romantik bir insanımdır. Hayatı ciddiye alırım. İlişkilerde de zor olanı severim."