Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Devlet Tiyatroları (DT) işbirliği ile sefere çıkacak ''Tiyatro Treni''nde Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Almanya'da oyunlar sahnelenecek...

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Devlet Tiyatroları (DT) işbirliği ile sefere çıkacak ''Tiyatro Treni''nde Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Almanya'da oyunlar sahnelenecek. Dünyada ilk kez TCDD tarafından üretilen tiyatro vagonu, geçen yıl Türkiye genelinde tiyatro gösterileri için kullanıldı. Geçen yılki gösterimler sırasında tiyatro vagonunu inceleyen Avrupa Tiyatro Birliği (ETC) üyeleri, bu trenle Avrupa ülkelerinde tiyatro gösterimleri yapılmasını talep etti.

TCDD'nin bu talebe olumlu yanıt vermesi üzerine DT'nin işbirliği ile ''Tiyatro Treni Şark Ekspresi Sınırları Aşan Avrupa Tiyatrosu'' oluşturuldu. Tiyatro treni, 14-17 Mayıs günleri arasında Ankara Garı'nda, 20-23 Mayıs arasında ise İstanbul'da Haydarpaşa ve Sirkeci garında tiyatro oyunlarına ev sahipliği yapacak. Tiyatro treni, 26 Mayıs-2 Haziran arasında Romanya, 3-10 Haziran arasında Sırbistan, 11-18 Haziran arasında Hırvatistan, 19-25 Haziran arasında Slovenya ve 26 Haziran-19 Temmuz arasında ise Almanya'da olacak. Devlet Tiyatroları, tiyatro treni ile yapacağı bu turnede 5 yeni oyunu sahnelemeyi planlıyor.

Yaklaşık 2 ay sürecek turne kapsamında, Devlet Tiyatroları'nın yanı sıra Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Almanya tiyatrocuları da trende sahnelenecek. Turne kapsamında, konserler ve partiler de yapılacak. Ayrıca, Devlet Tiyatrolarının oyuncuları da turne boyunca ''tiyatro treni'' ile seyahat edecek.