Çocukluğu tiyatro ve konser kulislerinde geçen bir sanatçı:
TİMUR SELÇUK...

Küçüklüğümden beri aile fertleri arasında sanatçı olan ailede yetişen çocuklara hep gıpta etmiş; onlara hep özenmişimdir. Farzedin ki, anneniz veya babanız tiyatrocu veya yazar. Her akşam rolünü ezberliyor veya daktilosunun başında hikaye, roman yazarak düşüncelerini kağıda aktarıyor. Ya da pianosunun başında duygularını notalara dönüştürüyor. Ya kardeşlerinizden biri oyuncuysa; onu en ön sırada seyretmenin keyfi, ya da yazdığı bir kitaptan bölümler okurken dinlemek... veya bestelediği bir eseri radyodan dinlemek... Sizlere iki örnek:

Semiha Berksoy diğeri ise Timur Selçuk.
Semiha Berksoy'la yapmış olduğum söyleşiyi arşivimde bulmanız mümkün.
Bu ay sizlere Timur Selçuk'tan bahsetmek istiyorum.
Onun da aynı Semiha Berksoy gibi bir çocukluğu; yani benim gıpta ettiğim bir çocukluğu olmuş. Babası Türk sanat musikisinin ustalarından Münir Nurettin Selçuk, annesi ise tiyatro sanatçılarımızdan Şehime Erton.
Oğul Timur Selçuk, her iki sanat dalını da seçmiş. İyi de etmiş. Çünkü her ikisinde de başarılı. 7. Diyalog Tiyatro Festivali çerçevesinde bir konser vermek için Berlin'e gelen Timur Selçuk ile çeşitli konular üzerine sohbet ettim. Sorularımı dobra dobra cevapladı. Zaman geldi sağcıyım, zaman geldi sosyalistim dedi.

timurselcukadem5 - Çocukluğu tiyatro ve konserlerde geçen bir sanatçı:TİMUR SELÇUK
Baba tarafından müzik, anne tarafından tiyatro içinde büyüdünüz. Siz ise her ikisi ile uğraş?yorsunuz...

Çocukluğum tiyatro kulisi ile konser kulislerinde geçti. Aynı sanatçı ailenin içinde olup farklı şeyler de yapabilirdim. Doktorluğa, mimarlığa ya da mühendisliğe ilgi duyabilirdim. Demek ki benim de yakınlığm anne babanın meslekleri doğrultusunda imiş. Yani hem tiyatro hem de müzik dallarında bir mesleği seçtim. Yaradanın bana verdiği bir armağan olsa gerek; ben de bu armağana sahip çıkmayı bildim.

timurselcukadem1 - Çocukluğu tiyatro ve konserlerde geçen bir sanatçı:TİMUR SELÇUK
Hangi taraf daha ağır basıyor?

Ben öncelikle besteciyim. Fakat, dramatik yanı olan, ifadesi olan müzikler, yaşamla içiçe girmiş olan, yaşamı lirik bir dille dramatize ederek aktaran bir besteci ve yorumcuyum. Müzik ve besteciliğim bir adım önde ise; arkasından işin tiyatro yanı geliyor.

timurselcukadem2 - Çocukluğu tiyatro ve konserlerde geçen bir sanatçı:TİMUR SELÇUK
Atatürk'e olan düşkünlüğünüz de eleştiriliyor...

Benim için ikinci dereceden peygamberdir Mustafa Kemal. Yaradan hiçbir ulusa böyle eşsiz iki "Mustafa" armağan etmemiştir. Birisi ilahi Hz. Muhammed Mustafa diğeri ise devrimci Mustafa Kemal Atatürk'tür. Yedi düvele kafa tutan, Kurtuluş Savaşı'nı yapan Mustafa Kemal!.. Ben iki Mustafa'yı gönüllerinizde bir tutun, bunları çarpıştırmayın, birbirine kırdırtmayın. Bunlar sizlerin yaşam kaynağınız, çağdaşlığa gitme yolundaki en büyük yakıtınız ve desteğiniz derim. Bu da hem solcu hem de sağcı arkadaşlarım tarafından yadırganıyor!..
timurselcukadem3 - Çocukluğu tiyatro ve konserlerde geçen bir sanatçı:TİMUR SELÇUK
....