Can Atilla’nın müziklerinden yola çıkarak bir dans tiyatrosu gösterisi yapma fikri nerden doğdu?
Kaynak : yorumla.net - Linkleri Sadece Kayitli Uyelerimiz Gorebilir. Uye Olmak Icin Tiklayiniz...
Can Atilla çok saygı duyduğum bir sanatçı. Yıllardır Devlet Tiyatrosu için yaptığı birçok tiyatro müziğini zevkle dinliyordum; müziğinin oyunlara yaptığı katkı inanılmazdı. Daha sonra Romanya’da ve Türkiye’de yönettiğim iki ‘Romeo ve Juliet’ eserinde birlikte çalışmamız ve Bosna Hersek’te verdiği bir konsere onun davetiyle katılmam, yolculuğumuz, birlikte geçirdiğimiz zaman, bizi iki dost yaptı. Dünya, ülkemiz, çağdaşlık, politika, sanat ve daha birçok konuda çok şey paylaştık. Biz Can’la birbirimizi anladık; dünyaya hemen hemen aynı pencereden bakan sanatçılarız. Zaman içinde onu stüdyosunda üretirken görmek, müziklerini dinlemek, bende zevk halini aldı. Can çağımızın farkında olan, dünle bugün arasında köGoogle Page Rankingü kuran, dünden aldığıyla yarına ışık tutan çağımızın büyük bir bestecisi; onu, eserlerini anladığımı sanıyorum. Bir gün stüdyosunda otururken birdenbire dedim ki “Sen hep tiyatroya müzik yapıyorsun ya, şimdi ben senin müziğinden yola çıkarak tiyatro yapacağım”. Şaşırdı Can, ama o kadar ve teşekkür etti. Bunu yapacağımı biliyordu. Hemen hemen böyle doğdu fikir. Önümüz İstanbul Kültür 2010 dedimkendi kendime ve Can Atilla’nın eserlerinden yola çıkarak ‘1453’ başlıklı, dans tiyatrosu formunda bir sahne eseri projesi oluşturursam çok ilgi çeker diye düşündüm. Hemen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen’le görüştüm. Ödenekli tiyatrolardan bazılarına da sundum. Hayrettir, kimsenin ilgisini çekmedi.

Eserin Polonya’da sahne alacağı festival hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu festivale katılma fikri nasıl doğdu?

Polonya’da Legnica kentindeki Teatr Modrzejewskiej, çok enteresen bir festival düzenliyor iki yıldır… Stratejik coğrafi konumu ile yüzyıllardır ordulara ikametgah olmuş, İkinci Dünya Savaşı’nda ciddi yıkıma uğramış, yüzyılı aşkındır nüfusu sürekli yer değiştirmiş, göç etmiş, göçler almış olan Almanya – Polonya sınırındaki Legnica kentinde, halen yıkıntı halindeki, onarılmamış ya da kasten öyle bırakılmış manej, ahır, ordugah, varyete salonu, kabare, yahudi tiyatrosu gibi çeşitli mekanlarda yapılacak, sahne olarak yıkıntıların kullanıldığı bir festival... Festivalin kendisi bir metafor. Savaşların, kavganın, anlaşmazlıkların, tozun toprağın silip süpürdüğü günümüze çok şey söylüyor. Yani Jacek Glomb’un yarattığı festival formatı, çok ilginç ve orijinal! Bu durum, festivali uluslararası arenada saygın bir yere taşıyor hemen. Başvuracak eserlerin özgün nitelikte olması da şart… Yani yaratıcılık bekleniyor. Eserler her topluluğun kendi ülkelerinde prova ediliyor ve festivalde Google Page Rankingömiyer yapıyor. Her topluluk, Teatr Modrzejewskiej ile ortak bir yapıma imza atıyor aslında.

Eseri festivale götürme fikrinin nasıl doğduğundan bahsedersek, Polonyalıların beni anlamaları, Türkiye’dekilerden çok daha kolay oldu doğrusu. Savaşta Hitler’in balkonundan halka hitap ettiği tarihi tiyatronun Genel Sanat Yönetmeni olan dostum Jacek Glomb’a geçen yıl tiyatrosunun kafesindeki caz konserinden hemen önce ‘1453’ten ve projeme karşı Türkiye’deki ilgisizlikten bahsettiğimde, üstüne de ofisinde votka eşliğinde internetten Can Atilla’nın müziğini dinlettiğimde, çok ilgisini çekti ve birçok başvurunun olduğu bu prestijli festivale davet edileceğimi zaten orada hissettim. İçimde hep bir umut olduğundan ‘1453’ü İstanbul’a sakladım ve daha önce tasarladığım öyküyü değiştirerek Hürrem ile Süleyman’ın tutkulu aşkını anlatacağımız ‘Aşk-ı Hürrem’de karar kıldım.

Eseri çalışmaya nasıl başladınız? Bu süreçten bahsedebilir misiniz? Kimler var?

Tabii. Hemen oturup Can’ın üç CD’sinden, yani ‘Cariyeler ve Geceler’, ‘1453’ ve ‘Aşk-ı Hürrem’ albümlerinden, Hürrem’in kaçırılışından esir pazarında satılışına, hareme kabulüne, oradan Süleyman tarafından seçilmesine, Gülbahar ve İbrahim’le çekişmesine, iktidarı ele geçirmesinden ölümüne kadar kurduğum hikayeye uygun müzikleri seçtim. Ana kastın provalarını koreograf Volkan Ersoy, Ankara’daki Hayal Sahnesi Stüdyolarında yaptırdı. Polonya’ya gelince Volkan Ersoy, Seda Özyalçın ve Özgür Adam İnanç’a Teatr Modrzejewskiej’in 20 genç oyuncusu da katıldı. Beş gün nihayet hep birlikte prova yapıp oyunun montajını tamamlayabildik, ama canımız çıktı. Kısıtlı süre tabii. Çok önemli bir şey benim için, Can da beni kırmadı; bizimle buraya geldi, sahnede kendi müziklerini çalacak. Yani konser ve sahne gösterisi bir arada. Salona döner sandalyeler ısmarladım seyirci için, onlar da yerleştirildi. Yani dört bir yandaki gösteriyi izleyici dönerek izleyebiliyor. Solist, aynı zamanda klarinet sanatçısı ve tiyatro oyuncusu da olan Özüm Arkan… Timpani sanatçısı Yalçın Baygın da vurmalı çalgılarıyla sahnede. Işık tasarımı için İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun değerli tasarımcılarından Enver Başar da burada. Yani bir nevi çıkarma yaptık Polonya’ya…

Bu eseri oluştururken nelere özellikle dikkat ettiniz?

Diğer oyunlarımda da yaptığım gibi yine benimle çalışan tüm tasarımcılara olabildiğince özgürlük verdim, onların mesleki deneyimlerinden azami yararlanmaya çalıştım. Estetik ve evrensel bir dil yakalamaya çabalamak, benim olmazsa olmazlarım. Benimle çalışanlardan beklentim hep yüksek, ama zaten onlar da bunu karşılayacak nitelikte sanatçılar. Ama projenin başlangıcından bugüne şöyle bir düşünürsem, heyecanımı yitirmemeye, arkadaşlarımın da yitirmemesi için onları sürekli uyanık tutmaya dikkat ettim galiba en çok…

Aşk-ı Hürrem, Can Atilla'nın bestelediği müziklerden yola çıkarak hazırlandı. Biraz bu hazırlık sürecinden, hazır bir müziğin üzerine hikayesi olan bir koreografi oluşturmanın zorluklarından veya inceliklerinden bahsedebilir misiniz?

Hazır müziğin üstüne birçok bale eseri yapıldı bugüne dek. Modern dans eserleri de… Yani yeni bir şey değil. Ancak bunların hemen hemen hepsi, yönetmen ya da koreografın öyküsüne uygun müziklerin seçilmesinden ibaretti. Benim yaptığım ise besteciyi oldukça iyi anıyan bir yönetmen olarak, onun müziklerinin öykülerini biraz daha derinleştirip bu müziklerden yola çıkarak, bestecinin yarattığı ana temayı bozmadan, içinde tiyatro, dans, şan, canlı konser bulunan bir sahne gösterisi oluşturmak. Bir bakıma Can Atilla’nın müziğine saygı gösterisi bu. Önce teması tutku, ana karakterleri Süleyman, Hürrem ve İbrahim olan tutarlı bir öykü oluşturdum, müzikleri seçtim. Bu iki ay gibi bir zamanımı aldı. Zorluk şuradan geliyor; kalabalığı fazla kullanamıyorum; elimde üç dansçı var. Bir dansçı kaç dakika solo dans yapabilir? Ya da kondisyonu en iyi olan bile kaç dakika düet yapabilir? Sıralamayı öyle yapmalıyım ki dansçılar dinlenebilsin, bir sonraki sahnelerine hazırlanabilsin. Yani temayı belirleyip öyküyü yazmakla bitmiyor iş. Sonra koreograf Volkan Ersoy ve Can Atilla ile minütajları belirledik. Genel ritim ve birbirini takip eden müziklerin tonlarının uyumlu olması da önemliydi.

Tarihten çokça tartışılmış bir kesiti sahneye taşırken bir sorumluluk duydunuz mu?

Hürrem üstüne okuyabileceğim ne varsa okudum. Tabii tarih dediğiniz şeyin ne kadarının gerçek, ne kadarının uyduruk olduğunu bilememenin verdiği kaygıyla… Böylece kurduğum öykü bilinen tarihsel gerçeklerden ya da hikayelerden yola çıktı. Yani tarihe karşı sorumluluktan benim anladığım bu kadar. Yaptığımız iş tiyatro, sanat; tarih dersi vermek değil neticede... Benim yorumumla ortaya konacak bir sanat eseri bu. O zaman kesitine nasıl, neresinden baktığım, bu tarihsel öyküden yola çıkarak bugüne ne demek istediğim önemli. Düşüncemi söylemekte de hiçbir kısıtım yoktur benim. Muhafazakar bir insan değilim ve bu eserin öyküsünü istediğim gibi kurmakta hiçbir baskı hissetmedim; yani Osmanlı’dan bahsediyorum diye omzumda kayalar falan taşımadım.

Eserin sergileneceği mekanı neden seçtiniz?

Binanın mimari yapısı çarpıcı her şeyden önce. Doğal dekor olarak kullanacağımız iniş çıkışları, merdivenleri, dehlizleri ile benim tasarladığım dinamik yapıya çok uygun. Osmanlı sarayındaki kapalılığı, gizliliği de böylece en iyi şekilde yansıtabileceğiz. Işık tasarımıyla atmosfer yaratmak da böyle bir mekanda daha kolay. Bugün Legnica’da hemen hemen hiç Yahudi kalmadığından tiyatronun 70 yıldır kullanılmaması da hüzün verici. Orası yaşasın istedim.

Sizce sunduğunuz projenin hangi yanları ülkemizin de bu festivale davet edilmesini sağladı?

Seçilen Türkiye değil, projemiz. Yani ne ben milli duygularla yola çıktım, ne de ülkemizi temsil etmek için devlet yetkilileri tarafından seçildik. Ben bir sanatçıyım. Türkiye’de doğdum, hikayelerim buradan, ama anlatım şeklim, sunma tarzım dünyalı. Eserlerimin hep evrensel nitelikte olmasına çalışırım. Hiç düşünmedim, ama belki de budur tasarladığım eseri seçmelerindeki neden. Bu eser gerçekten özgün, lafta değil. İnandırıcı sunumumuz da etkili olmuş olabilir.

Bu projeyi Polonya'nın ardından da sahnelemeyi planlıyor musunuz?

Yurtdışında, özellikle Doğu Avrupa'da birçok festivalin seçicisi ya da danışmanıyım. Hangisine Polonya'daki işten söz ettiysem, kendilerinde de sergilememizi istediler. Şimdiden Romanya'da 2010 Eylülünde yapılacak olan Babel Fest'e ve 2011 Haziran'ında Rusya'da düzenlenecek olan Kurgan Tiyatro Festivali'ne davetli olduğumuzu söyleyebilirim. Odessa ve Mannheim'dan teklifler var, bakacağız. Oralarda, ana kasta o ülkelerin sanatçıları eşlik edecek. Sonrasını bilmiyorum; makul teklifleri değerlendireceğiz elbette. Hayal Sahnesi'nden bahsedebilir misiniz?

Hayal Sahnesi Ankara’da, Devlet Opera Orkestrası timpani sanatçısı Yalçın Baygın, Devlet Opera ve Balesi Başdansçısı Volkan Ersoy ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası viyola sanatçısı Bahadır Başabak’ın kurduğu bir sanat okulu. Ben yıllardır bu okulun tiyatro bölümünü yönetiyordum. Hayal Sahnesi Prodüksiyon Tiyatrosu’nu kurmamız düşüncesi ise, Kraliçe Elisabeth’in Türkiye’ye geldiği zamana denk düşüyor. Kraliçeye Volkan’ın koreografisini yaptığı küçük bir eser sunmuştu Hayal Sahnesi. Sonra da Polonya’daki festivalden ve başkalarından davet gelince, ciddi bir yapılanmanın içine girelim dedik. Bugün her türlü eseri sahneye koyabiliriz; tiyatronun yanı sıra dans gösterileri, şan resitalleri verebiliriz, kurduğumuz orkestralarla konserler sunabiliriz. Repertuar yapıp her gün eser sahnelemek değil hedefimiz; uluslararası boyutta işler yapmak. Yurtdışında, yurtiçinde, Dışişlerinin yönlendirmesiyle de olabilir, iş adamlarının, uluslararası şirketlerin yönlendirmesiyle de, nitelikli, prestijli sahne eserleri yaratmak ve sunmak.