23 EYLÜL ÇARŞMBA 11DE YILDIZ KAMPÜSÜMÜZDE TÜM SANAT SEVERLERİ BEKLİYORUZ.
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ, EĞİTİM YILININ BAŞLAMASINA SADECE ON GÜN KALA YAPTIĞI AÇIKLAMAYLA 603 ÖĞRENCİ VE 75 AKADEMİSYENİN BULUNDUĞU SANAT TASARIM FAKÜLTESİNİ, HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERMEDEN YILDIZ KAMPÜSÜNDEN KİLOMETRELERCE UZAKTAKİ DAVUTPAŞA KAPMÜSÜNE TAŞIYOR.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, güz yarıyılı ders başlangıcına on gün kala aldığı kararla Sanat Tasarım fakültesini, şu anda bulunduğu Beşiktaş Yıldız kampüsünden neden gösrermeden çıkararak Davutpaşada bulunan kampüsüne taşıyor.

ZAMANSIZ KARAR
Bu ani karar, öğrenciler 2009-2010 öğretim yılı için eğitim harçlarını yatırdıktan ve derslerini seçtikten sonra ve tam bayram tatili öncesinde, sadece fakülte dekanlığına açıklanmış olmakla birlikte, asıl mağdur bırakılan bölüm başkanları, öğretim görevlileri ve öğrencilere direkt resmi bir duruyu bile yapılmamıştır. Acilen taşınması beklenen Sanat Tasarım Fakültesi bünyesinde, 7 lisans ve 5 lisansüstü program bulunmaktadır. Eğitim vermekte olan, 75 akademisyenin ve ögrenim gören 603 öğrencinin bir haftada Yıldız Üniversitesi Davutpaşa yerleşkesine taşınması olanaklı değildir.

YENİ KAMPÜSTE SANAT EĞİTİMİ İÇİN ALTYAPI YOK
Fakülte için gösterilen yeni yer öğrencilerin çalışma sürelerinin çok büyük bölümünü geçirdikleri atölye ve stüdyo kullanımı için henüz hazır değil. Özellikle yüksek bütçelerle düzenlenen Müzik, Dans ve Bileşik Sanatlar bölümlerinin kullandığı bu stüdyolar için Davutpaşada hiçbir altyapı yok. Üniversite rektörünün konuyla ilgili yaptığı açıklama ise öğrencilerin sadece stüdyo ve atölye dersleri için Yıldız kampüsünü kullanacakları yönünde. Dolayısıyla gün içinde arasında 25 kilometre bulunan iki kampüs arasında öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin gidip gelmesi bekleniyor. Bu karar alınmadan çok önce oluşturulmuş ders programlarında atölye ve stüdyo dersleri teorik derslerin arasına girebiliyor.

YENİ YERLEŞİM YERİ MEVCUT DURUMLA ÇELİŞİYOR
Sanat ve tasarımla ilgili eğitim fakülteleri ve aktiviteler devletin de desteğiyle İstanbul’un merkez ilçeleri olan Beşiktaş ve Kadıköy Belediyelerine bağlı semtlerde toplanmıştır. Dolayısıyla üniversite öğrenci ve akademisyenlerinin ihtiyaçlarına yönelik ekonomik sirkülasyon da bu ilçelerde oluşmuştur. Okulun Sanat ve Tasarım Fakültesindeki öğrencilerin her biri, Beşiktaş’ta yerleşik olunan mevcut halde, öğrenim gördükleri programlarının getirisi olan bu ihtiyaçlarını kısa sürede karşılayabilmekte, ilçe içerisindeki avantajlardan faydalanabilmektedir. Bu imkanların hiç biri ne Davutpaşa’da, ne de civarında mevcut değildir.

PRATİK ALANI OKULA KİLOMETRELERCE UZAK
Öğrencilerin öğrenim gördükleri programlar dahilinde; sergi alanları, müzeler, galeriler, baskı merkezleri, fotoğraf stüyoları gibi sanat piyasasıyla ilişkin mekanlara yakın olmaları bu tür bir eğitim için elzemdir. Davutpaşa bu koşullar için kilometrelerce uzaktadır.

ÖĞRENCİLER GİTMEK İSTEMİYOR
Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Öğrencileri, İstanbul’un sanat merkezlerinden bu kadar uzakta eğitim hayatlarına devam etmeye karşılar. Bu konuda yetkililerden kararlarını geri alarak fakülteyi Yıldız yerleşkesinde bırakmalarını bekliyorlar.