japon - “Restoran” Çağdaş Noh Tiyatrosu eserlerinden biri

RESTORAN…

"2010 Türkiye Japon Yılı" etkinleri kapsamında, Japonya ’nın tanınmış Noh Tiyatrosu sanatçılarından Dr. Naohiko Umewaka’nın tiyatro eseri "Restoran", 9 Ocak’ta İstanbul’daydı.

Noh , 14. yüzyıldan beri oynanan bir Japon müzikal drama türü. Oyunlarda genelde erkekler yer alır. Oyuncular maskelerle değişik karakter ve kimliklere bürünür. Noh tiyatrosunda üç önemli unsur vardır. Bunlar Mai (dans), Hayaşi (müzik), Utai (söz).

Genelde sembolik konuların işlendiği tiyatro sahnesi mabet şeklinde dekore edilir ve gösterişli kıyafetler içindeki maskeli oyuncuların hareketleri tamamen gelenekseldir. Belirli karakterler vardır, bunlar : tanrılar, savaşçılar, güzel bayanlar, diğer tipler(genellikle modern tipler veya deli kadın) ve son olarak cinler. Ayrıca oyun sırasında bir kişinin rolü bitmeden diğer oyuncular araya girmezler ve rolün bitmesini beklerler.

“Restoran”, Çağdaş Noh Tiyatrosu eserlerinden biri. Yazan ve yöneten ise bu konuda Japonya’da büyük söz sahibi ustalardan Naohiko Umewaka. Oyun Türkçeleştirilmiş, Türk oyuncular sahne almış. Işık oyunu ile başlayan oyun mükemmel bir final ve göndermeyle bitiyor. Hikaye oyun boyunca etkisi altına alıyor seyirciyi.

Oyun varlığı sınırın ta kendisi olan adamın hikayesi. O güne kadar, tüm ruhu ve bedenini Noh sanatçısı olarak tarzını mükemmeleştirmeye adamış,ancak bir gün, yaşamı o tarz tarafından istila edilmeye başlar. Zamanla, gerçek ve hayal birbirine karışır. Kurmacayla gerçek yaşam arasındaki ayırım ortadan kalkar. Adamın varlığı, sınırın ta kendisi olur. Adam , yani o “sınır” bir kadına aşık olur.

Çağdaş Noh tiyatrosunda klasiğe oranla köklü değişiklik göstermiş. (Bayan oyuncuların eklenmesi, müziklerde düzenleme) Bu oyun için müzikler fevkaladeydi. Işık ve müzik, etkileyici en büyük unsurdu.

Naohiko Umewaka, 1958 yılında Osaka’da doğmuş. 1981 yılında Sophia Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi’nden mezun olmuş ve 1995 yılında Londra Üniversitesi’nden doktora derecesi almış. Shizuoka Kültür ve Sanat Üniversitesi’nde Doçent, Londra Üniversitesi’nde Misafir Profesör olarak görev yapmakta. “Shitekata” Noh ustası olan ve çok sayıda Noh eserinde yer alan Naohiko Umewaka, Noh tiyatrosunun çağdaş tiyatro ve modern dansla birleştirilmesi gibi konularla da yakından ilgilenmekte. Noh tiyatrosunun esası konusunda teorik çalışmalar yapmakta ve Noh tiyatrosu aracılığıyla yoğun uluslararası değişim faaliyetleri gerçekleştirmekte. Büyükbabası 12nci kuşak Noh ustası ünlü Manzaburo Umewaka.

“Restoran”da Gökhan KOÇAK, Ayça KOPTUR, Meray TUNÇ, Sena Tuğçe GÜNER, Okan KOÇ, Arsal MAZMANOĞLU,Can Ali ÇALIŞKANDEMİR, Gizem AKKUŞ, Damla GERÇEKER oyunda rol alanlar. Akiko KITAMURA nın koreografi ve dansları, Selin GÜR ‘ün tercümesi başarılıydı.

2010 Türkiye'de Japonya Yılı" kapsamında gerçekleştirilen ilk etkinliklerden biri olan "Restoran" adlı tiyatro oyun, İstanbul'da Cevahir 1 sahnesinde çok yoğun bir izleyiciyle buluştu ve beğenildi...Dündar İNCESU