2006 yılında Türk Tiyatrosu tam bir yaprak dökümü yaşadı.

Geride bırakmak üzere olduğumuz 2006 yılı, Türk Tiyatrosu için kayıplar yılı oldu. Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanı Üstün Akmen, camianın gerçek bir yaprak dökümü yaşadığını bildirirken "Hepsinin üzerlerine ışıklar yağsın. Onları yüreklerimizde, tiyatrolarımızın sahnelerinde ve alkış seslerinde yaşatmaya çalışacağız" dedi.


Ocak ayında Üsküdar’daki evinde sırtından bıçaklanarak öldürülen tiyatro sanatçısı Mümtaz Sevinç, tiyatro camiasını yasa boğan sanatçıların başında yer aldı. Usta seslendirme sanatçısı Sevinç, beğeniyle izlenen "Şehnaz Tango", "Çifte Bela" gibi dizilerde de rol almıştı. Mümtaz Sevinç’in ardından sevilen tiyatro sanatçılarının ölüm haberleri camiada üzüntüye neden oldu.

Sanatçı Mediha Köroğlu ve Tunç Yalman da hayata veda edenler arasında yerini aldı.

Uzun yıllar "Bizimkiler" dizisinde apartman yöneticisi "Sabri Bey" rolünde oynayan tiyatro sanatçısı Mehmet Akan da, tiyatro camiasının bu yıl yitirdiği önemli sanatçılardan biri. "Kadının Adı Yok", "Gramofon Avrat”, "Bez Bebek", "Yazlıkçılar", "Yıldızların Altında", "Yeter Anne", "Büyük Umutlar" ve "Aşk Oyunu" gibi bir çok dizi ve filmde de rol alan Akan’ın kaybı da derin üzüntüye neden oldu.

Son dönemlerinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda konuk oyuncu olarak sahneye çıkan Necdet Yakın, ünlü oyuncu Mustafa Aslan, trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Devlet Tiyatrosu sanatçısı Meral Taytuğlu ve sevilen tiyatro-sinema sanatçısı Tuncer Necmioğlu da, ölümleriyle sanat dünyasını üzdü.

"Çocuklar Duymasın" dizisinin Müzeyyen Hanım'ı tiyatro sanatçısı Ayşen Tekin de hayatını kaybetti.

Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan emekli Baykal Saran’ın vefatı da camiada büyük üzüntüye neden oldu. Çok sayıda tiyatro eserinin yanı sıra sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde yer alan ve seslendirme yapan sanatçı, "Ferhunde Hanımlar" adlı televizyon dizisinde de eşi Beyhan Saran ile rol almıştı.


Tiyatro sanatçıları Nilgün Tan ve Mübeccel Vardar da kaybettiğimiz sanatçılar arasında bulunuyor.

Türk tiyatrosunun belki de son yaşayan tanıklarından Agop Ayvaz da bu yıl yaşamını yitiren tiyatrocular arasında.


"Hepsinin üzerlerine ışıklar yağsın"

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (IATC) Türkiye Merkezi Genel Başkanı Üstün Akmen, tiyatro dünyasının kayıplarına ilişkin duygularını şöyle açıkladı:

"İçinde bulunduğumuz yıl, Türk tiyatro camiası gerçek anlamıyla yaprak dökümü yaşadı. Mehmet Akan, Mustafa Aslan, Meral Taytuğlu, Ayşen Tekin ardı ardına gemsiz, eğersiz ve üzengisiz siyah atların üzerinde çektiler gittiler. Onların yasını tutarken Ağustos ayında bu kez de Tuncer Necmioğlu’nun ölümüyle kahrolduk. Bir düzgün adamı, bir gerçek tiyatrocuyu, tam bir karakter oyuncusunu, karizmatik, ama aynı zamanda babacan bir kişiliği kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığımızı kamuoyuyla da paylaştık. Öte yandan Agop Ayvaz, hiç kuşkusuz Türk Tiyatrosu için unutulmayacak bir markaydı. Hepsinin üzerlerine