prometeus2010 2 - Prometheus İstanbul'da...

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliğivirgulll - Prometheus İstanbul'da... Ruhr 2010 - Stiftung Zollverein ve Yunanistan - Atina Festival ile ortak geliştirilen uluslararası performans projesi “Promethiade”virgulll - Prometheus İstanbul'da... dünyaca ünlü üç topluluğunvirgulll - Prometheus İstanbul'da... ateşi kullanarak insanlığa medeniyeti ve bilgiyi armağan eden Prometheus efsanesinden yola çıkarak üç ayrı eser üretmesini kapsıyor.

“Promethiade” projesi kapsamında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin yapımcılığını üstlendiğivirgulll - Prometheus İstanbul'da... yönetmenliğini dünyaca ünlü yönetmen Theodoros Terzopoulos ve sahne tasarımını Arte Povera hareketinin yaşayan en önemli temsilcilerinden Yannis Kounellis’in yaptığı “Zincire Vurulmuş Prometheus”virgulll - Prometheus İstanbul'da... Atina’da düzenlenen Atina Festivali kapsamındavirgulll - Prometheus İstanbul'da... 9 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleştirilecek Google Page Rankingömiyerinin ardından 26-28 Temmuz tarihlerinde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak…

Gösterinin biletleri Biletix’de satışta…

Avrupa kültürünün temellerini oluşturmuş olan efsanevi figür Prometheus'avirgulll - Prometheus İstanbul'da... üç farklı tiyatro topluluğunun işbirliği sonucunda ortaya çıkan “Promethiade” projesiyle yeni bir bakış açısı getiriliyor. Bu yeni bakış açısıyla kurgulanan performanslarvirgulll - Prometheus İstanbul'da... Atina ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyan İstanbul ile Essen'de sahnelenecek.

“Promethiade” kapsamında Attis Tiyatrosu tarafından üretilen “Zincire Vurulmuş Prometheus”virgulll - Prometheus İstanbul'da... Şahika Tekand yönetiminde Stüdyo Oyuncuları’nın “On Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)” ve Rimini Protokoll’ün “Prometheus Atina’da” adlı eserleri üç ülkede tiyatro severlerle buluşuyor.

Atina’davirgulll - Prometheus İstanbul'da... uluslararası üne sahip Atina Festivali kapsamında 9-15 Temmuz tarihlerinde sahnelenecek “Promethiade” projesi performansları 18 – 28 Temmuz’da İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

18 - 19 Temmuz tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Şahika Tekand’ın yönettiği “On Adımda Unutmak (Anti-Prometheus)”virgulll - Prometheus İstanbul'da... 26 – 27 - 28 Temmuz tarihlerinde ise Rumeli Hisarı’nda Theodoros Terzopoulos’un “Zincire Vurulmuş Prometheus” adlı oyunu sahnelenecek.

Yetkin Dikinciler “Prometheus” Rolünde…

“Promethiade” kapsamındavirgulll - Prometheus İstanbul'da... İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği’nin yapımcılığını üstlendiğivirgulll - Prometheus İstanbul'da... yönetmenliğini ünlü Yunan yönetmen Theodoros Terzopoulos ve sahne tasarımını dünyaca ünlü sanatçı Yannis Kounellis’in yaptığı “Zincire Vurulmuş Prometheus” gösterisindevirgulll - Prometheus İstanbul'da... “Prometheus” rolünü Yetkin Dikinciler’in oynadığı performansın korosunda Devrim Nas ve Kerem Karaboğa gibi deneyimli oyuncuların yanı sıra Alman ve Yunan oyuncular da sahne alıyor.