Dans Tiyatrosu

Binbirinden gizemli ülkeleri siz nasıl betimlersiniz? Yazarak
virgulll - Dans Tiyatrosu çizerekvirgulll - Dans Tiyatrosuvirgulll - Dans Tiyatrosu dansçılarıyla bizlerin karşısına çıkıyor. Yirminci yüzyıl Modern Dans Tiyatrosu`nun öncüsü Pina Bausch her seferinde bir ilke imza atıyor. Uluslar arası Istanbul Tiyatro Festivali Pina Bausch`u bizlerle ilk kez "Cam Temizleyicisi" adlı gösterisiyle buluşturdu. Onunla Hong Kong`un bilinmezliğinde gittik. Daha sonra Bausch`un unutulmaz Masurca Fugo`suyla Lizbon`a doğru yol aldık.
besteleyerek? Pina Bausch binbiri birde topluyor ve dansıyla
Wuppertal Dans Tiyatrosu

Pina Bausch yolculuğuna 1973`de Wuppertal Dans Tiyatrosu`nu kurarak başlar. Daha önce Folkwang da baş dansçı olması
virgulll - Dans Tiyatrosu Juillard`daki çalışmaları ve Kourt Joss`la birlikte Folkwang Dans Okulu`ndaki yılları günbe gün Pina`yı Pina yapan dönemeçlerdir.
Ilkleriyle Pina Bausch. Son yıllarda çokkültürlülük dilden dile dolaşan bir kavram. Oysa ki yıllar önce Wuppertal Dans Tiyatrosu çok renkli kadrosuylavirgulll - Dans Tiyatrosuvirgulll - Dans Tiyatrosu Almanvirgulll - Dans Tiyatrosu Çinli dansçılarıyla ilk çokkültürlü ansambelın öncüsü olur. Toplulukvirgulll - Dans Tiyatrosu çok dilliği ve çok kültürlülüğü bir potada buluşturur. Çok kültürlü olmakla yetinilemez bir de sıradışı bir tarz bulmak gerekir.
Pina Bausch bilindik klasik dans kalıplarına baş kaldırır; durmaksızın sorarakvirgulll - Dans Tiyatrosuvirgulll - Dans Tiyatrosu "Willkommen Pina Bausch" başlıklı yazısında (Cumhuriyet Gazetesivirgulll - Dans Tiyatrosu 07 Haziran 2000) "Pina Bausch`un kolları kullanmasını bir fenomen" olarak niteler. "Kollar iç içe girip çıkarak beden içinde yeni bedenler doğurur."
Amerikalı sorgulayarak koreografisini yapmaya başlar. Doğaçlamalar tiyatrosunun özünü oluşturur. Yaşamla hesaplaşır. Bireyi bireyin toplumdaki yerini irdeler. Bellek ve beden ortaklaşa çalışır. Yeni bedenler yaratılır. Tiyatro eleştirmeni Sevgi Şanlı
Pina Holmes`la Kentler ve Insanlar

Bausch`un Hong Kong`dan başlattığı "Kentler ve Insanlar" projesi Lizbon`a doğru uzanan tam bir takım oyunu. Wuppertal Dans Tıyatrosu iz peşinde. Pina Bausch ve topluluğu bir kenti karış karış keşfe çıkar. Gecesi gündüzüyle nedir bir kenti kent yapan öğeler? Sokaklarını insanlarını soluyarak kolayca alımyabilir miyiz koca kenti? Esrarengiz bir arayıştır onların ki... Gözlemler
virgulll - Dans Tiyatrosuvirgulll - Dans Tiyatrosu anılarvirgulll - Dans Tiyatrosu birbiri ardına sıralanır. Fotoğraflarvirgulll - Dans Tiyatrosu videolarvirgulll - Dans Tiyatrosu soruşturmanın en önemli delilleridir.
Wuppertal`e dönüşte tüm ipuçları masaya yatırılır. Pina Holmes sorgulamasına başlar... "Dolunay size neyi çağrıştırırvirgulll - Dans Tiyatrosu peki ya anne sevgisi..." üçlemesi: whatvirgulll - Dans Tiyatrosu whyvirgulll - Dans Tiyatrosu when (nevirgulll - Dans Tiyatrosu nedenvirgulll - Dans Tiyatrosu ne zaman) sorularını ya sözle ya da beden diliyle yanıtlarlar. Bu sorgulama kolay kolay bitmez. Bausch anlatıları gözlemlervirgulll - Dans Tiyatrosu durdururvirgulll - Dans Tiyatrosu uyarlarvirgulll - Dans Tiyatrosu dener... Erkekvirgulll - Dans Tiyatrosu kadınvirgulll - Dans Tiyatrosu özlemvirgulll - Dans Tiyatrosuvirgulll - Dans Tiyatrosu sevgi... Aynı temalar üzerinde çalışır. Binlerce mozaik taşı Pina`nın tualinde bir bilmecedir.
anlar kin
Son Durak Brezilya 2001

Bembeyaz boş bir sahneye palmiye görüntülerinin yansımasıyla çılgınca bir karnaval başlar. Tropik ormanlardan liman şehirlerine
virgulll - Dans Tiyatrosu kokteylerden vahşi hayvanlara başka bir diyarda Brezilya`dayız. Dansçılar kimi zaman maymunlar gibi doğayla başbaşaykenvirgulll - Dans Tiyatrosu ansızın Brezilya`nın burjuva sınıfından snop tiplemeler oluverirlervirgulll - Dans Tiyatrosu kadeh tokuştururlar birbirleriyle.
Ilkelden moderne doğru uzanırlarvirgulll - Dans Tiyatrosu birbirinden ilginç yaratıklar olarak karşımıza çıkarlar. Doğaçlamalar oyun boyunca süregelir. Bausch`un düşgücü karagüldürüyle buluşur; yücelikleri ve cücelikleriyle insanoğlu sahnede beliriverir. Dev projeksiyon görüntüleri bedenlerle birleşirvirgulll - Dans Tiyatrosu bazen de bedenler görüntülerden önde gelir. Görsellikvirgulll - Dans Tiyatrosu müzik ve beden özümlenir. Bu üç öğe bedende tekrar varolur. Sambavirgulll - Dans Tiyatrosu Latin Amerikavirgulll - Dans Tiyatrosu Etnik Brezilyavirgulll - Dans Tiyatrosu Regıeevirgulll - Dans Tiyatrosu Hard Rock müziği dansqların büyüleyici duoları ve sololarıyla buluştuğun da Brezilya`nın sıcaklığını içimizde hissederiz.
Neit Bausch kuşağıvirgulll - Dans Tiyatrosu son dönem Wuppertal Dans Tıyatrosu`nun dansçıları kedi gibi yumuşakvirgulll - Dans Tiyatrosu break dansçı gibi esnekvirgulll - Dans Tiyatrosu atlet gibi çevik. Hip hop yapıyorlarvirgulll - Dans Tiyatrosu taklalar atıyorlarvirgulll - Dans Tiyatrosu şimşek hızıyla tırmanıyorlar. Bir patch ğorku unutulmaz bır rıtüele dönüştürüyorlar.

Bu gizemli Brezilya serüveni
virgulll - Dans Tiyatrosu sıcak yaz günlerinde çocukların birbirlerini ıslatmalarına öykünen bir biçimde sonlanır. Pina`nın çocukları devasa şelale görünütüsünün önünde maden sularıyla birbirlerinin çığlıklar atarak ıslatırlar. Bu şölende bir oyundur. Çocuk ve oyun bir ikilidir. Onlar da çocuklar gibi oynayarak oyunlarla keşfederler Brezilya`yı. Çocuk naifliği ve yaşam coşkusuyla bizleri başbaşa bırakırlar. Bu masal burada bitti diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Pina yine harikalar diyarında...

Pina Bausch