SPOLIN-IST Amerikalı oyunculuk hocası Jason Hale ile İstanbul Devlet Konservatuarı’nda 13 EKİM 2010 Çarşamba saat 13:30’da OKULDA BULUŞUYORUZ!

Yeni bir tekniği denemek için işin mutfağında; OKUL’da buluşuyoruz

Amerikalı yönetmen ve oyunculuk hocası Jason Hale ve SPOLIN-IST in kurucusu oyuncu Ege Maltepe, tüm dünyada tiyatro ve oyunculuk eğitiminde yaygın olarak kullanılan Spolin Oyunculuk Tekniği’ni tanıtacakları atölye çalışmasına tüm oyuncu, yönetmen, oyuncu koçlarını ve tiyatroya ilgi duyan herkesi davet ediyor.

13 Ekim’de Istanbul Devlet Konservatuarı'nda ücretsiz olarak gerçekleşecek olan bir günlük atölyede Yaratıcı Drama’dan, Sezgisel Eğitim Metodlarına, tiyatrodan sinemaya geniş bir alana hitap eden Spolin Doğaçlama Oyunculuk Tekniği, Hale ve Maltepe tarafından uygulamalı bir programla tanıtılacak.

Amerika’da 1950’lerin sonlarında Viola Spolin ve oğlu Paul Sills tarafından yaratılan Spolin Doğaçlaması, çığır açıcı etkisiyle Amerikan sinemasının ve tiyatrosunun yüzünü değiştirecek yönetmen ve oyuncular yetiştirdi. Oscarlı yönetmen Mike Nichols, Spolin Doğaçlaması ile başladığı kariyerini ''The Graduate'',''Birdcage'’,'‘Who’s Afraid of Virginia Woolf'’, ''Angels in America’ gibi ödüllü sinema ve televizyon çalışmalarıyla sürdürdü. Paul Sills’in kurduğu Second City isimli doğaçlama topluluğu ise Amerikan komedisine yön veren bir ekole dönüştü.

Spolin doğaçlama oyunculuk tekniği günümüzde oyunculuk okullarının dersleri arasında yer alıyor. Birçok yönetmen Spolin oyunlarından prova sürecinde yararlanıyor. En son Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı ‘The Bucket List’ isimli filmin yönetmeni Rob Reiner Viola Spolin’in ‘Improvisation For The Theater’ isimli kitabını bir başucu kitabı olarak tanımlıyor.

Konservatuarın Konser Salonunda gerçekleşecek olan etkinliğin davetlileri arasında tiyatro ve sinema camiasının yetkin isimleri ve tiyatroseverler yer alıyor. Çalışmanın ilk bölümünde Viola Spolin ve Spolin Tekniğinin temelleri hakkında bir tanıtım ve Istanbul Devlet Konservatuarı öğrencileri ile yapılacak atölye çalışması izlenebilecek. Çalışmanın bu kısmını davetlilerle yapılacak Soru-Cevap bölümü izleyecek. Bu organizasyonla SPOLIN-IST davetli sanatçıların yeniden konservatuarda biraraya gelerek tiyatroda yeni bir sayfa açan bu teknikle sıcak bir ortamda tanışmalarını amaçlıyor.

SPOLIN-IST

2009 yılında oyuncu ve Spolin eğitmeni Ege Maltepe tarafından kurulan SPOLIN-IST yetişkinler için düzenlediği çalışmaların yanı sıra SPOLIN-IST Genç ve SPOLIN-IST Çocuk projeleri kapsamında Viola Spolin’in metodunu farklı yaş ve çevrelere yaymaktadır.

Jason Hale, Amerikalı oyuncu, yönetmen ve dünyada Viola Spolin Doğaçlama Oyunculuk tekniğinin önde gelen eğitmenlerinden biridir. ABD genelinde pek çok tiyatroda ve New York'ta Off Broadway yapımlarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Hollywood prodüksiyonlarında ve bağımsız filmlerde aktör olarak yer aldı. Spolin Doğaçlama Tekniği'nin en önemli hocası Paul Sills'le 1993'ten itibaren özel olarak çalışan Hale, Stella Adler Studio of Acting, NYU Tisch School of the Arts ve mezunu olduğu The New Actors Workshop'ta verdiği dersleri halen BTS School of Drama ve HB Studio'da ve uluslararası oyunculuk seminerlerinde sürdürmektedir.

Ege Maltepe, Bilkent Üniversitesi Oyunculuk Bölümü’nün ardından Fulbright bursu ile New York’a gitti ve New Actors Workshop isimli okulda yüksek lisansını tamamladı. 3 yıl boyunca yönetmen Mike Nichols’ın masterclasslarına katılan Maltepe, 2009 yılında Nichols’ı da tiyatroya başlatan Spolin Doğaçlama Tekniği’ni kendi ülkesinde yaymak için SPOLIN-IST’i kurdu. Viola Spolin’in ‘Improvisation For The Theater’ isimli kitabını Türkçeye çeviren Maltepe, şu sıralar bir Off-Broadway prodüksiyonu olan ‘The Letter’ isimli oyunun başrolüne hazırlanıyor.

Ayrıntılı bilgi ve Rezervasyon:
spolinist.com
spolinist***********
Tel: 0534 817 77 86
Etkinlik Mekanı:
ISTANBUL DEVLET KONSERVATUARI: Eminönü-Karaköy İskelesi Karşısı, Kadikoy-IST