557339749093 - Piyer Loti Tepesi'nde tuvale 'dostluk' yansıdı

Eyüp Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen ''Dostluğun Fırçasından Eyüp" projesi kapsamında Türkiye ve Fransa'dan 12 ressam Haliç'i çizdi. Ressamlar, ünlü Fransız romancı Piyer Loti'nin iki ülke halkı arasında yaklaşık 100 yıl önce oluşturmaya çalıştığı dostluk teması ile Haliç manzarasını birlikte işledi.

Piyer Loti tepesindeki Aziyade Cafe'nin bahçesinde tuvallerini kuran Türk ve Fransız ressamlar, Piyer Loti'nin 100 yıl önce baktığı yerden bugünün Haliç'ini çizdi. Piyer Loti'nin İstanbul ve Türk sevgisini de Haliç manzarası ile harmanlayan ressamlar, eskiden beri bir iletişim aracı olan sanatı bir kez daha dostluk mesajı vermek için kullandıklarını belirtti. Haliç manzarasını, Türk bayrağını ve Fransa bayrağını aynı tabloda buluşturan Fransız ressam Luc Gaitee, "İki dost halk arasında birlik amacını taşıyorum. Piyer Loti'ye bir saygı amacı taşıyorum. O da bir Türk dostu idi. Sanat tekniklerini, Türk ve Fransız sanatçılar olarak ortak bir paydada birleştireceğimiz bu etkinliğe katıldığım için çok mutluluk duyuyorum." dedi.

Piyer Loti tepesinden Haliç'i resmeden Fransız ressam Vinant Ruffin ise basit bir teknikle gördüğü manzarayı tuvale yansıttığını belirtti. Ruffin, Fransız bir ressam olarak etkinliğe katılmasının dostluğun en güzel örneği olduğunu söyledi. Projenin organizatörlerinden biri olan Profesör Caner Karavit ise "Piyer Loti Türk dostu bir aydındır. Şimdi Piyer Loti'nin Fransa mezarının bulunduğu şehirden ressamlarla Türk ressamlar onun baktığı yerden 100 yıl sonra bakarak gördüklerini tuvale yansıtıyorlar:" diye konuştu.

"Dostluğun Fırçasından Eyüp" projesinin mimarlarından Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İstanbul'da yaşamış, Türk ve Fransa dostluğunu pekiştirmek için eserler vermiş Piyer Lotti'nin daha iyi tanınması verdiği mesajların günümüzde devam etmesi için böyle bir organizasyon yaptıklarını belirtti. Kavuncu, "Piyer Loti, Eyüp'e zamanında büyük katkılarda bulunmuştur. Ünlü sanatçı, kendi tarihi içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Piyer Loti deyince, Türk insanı bir iki sokak isminden fazla bir şey hatırlamıyor. Türk dostu olan Piyer Loti, Ermeni soykırımının iddia edildiği dönemle ilgili, çeşitli belgeler ortaya koyarak, soykırım yapılmadığını söylemiştir. Türkler olarak kendisini çok tanımıyoruz. Ama mezarının bulunduğu yere gittim. Evini gezdim yakınları ile görüştüm. Şunu gördüm O, gerçek bir Türk dostu. Evinin Türk İslam düşüncesi doğrultusunda dizayn etmiş. Öleceği zaman 'Ben ölüyorum ama kalbim Türk olarak gidiyorum' demiş. Bu açıdan Piyer Lotti'yi daha iyi tanımamız için organize edilen bir çalışma, Burada şu an çalışan Türk ve Frnasız ressamlar daha sonra aynı tuval üzerinde çalışacaklar. İki toplumun dostluğunu tuvale yansıtacaklar." şeklinde konuştu.

Fransız ve Türk ressamların Piyer Loti tepesinde buluştukları projenin finali, 20 Ekim Çarşamba günü yapılacak. Ressamlar, 150x456 santimetrelik tuvale, 12 parçalı puzzle kurgulu ortak bir resim yapacaklar. Eserler, 21 Ekim Perşembe akşamı Eyüp Belediyesi sergi salonunda izlenime sunulacak.