Fotografya ve Dr. Sefa Ulukan’dan yeni bir sergi “En yakın Çin; Sincan” fotoğraf sergisi 22 Ocak 2007 Pazartesi günü Adana Büyükşehir Belediyesi 75 Yıl Sanat galerisinde açılıyor.

258336 - En yakın Çin; Sincan

Fotografyanın kurucusu ve başkanı Dr. Sefa Ulukan, Çin Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun “Sincan’da Dört Mevsim” konulu uluslararası projesine, Ağustos ayında davet edilmiş ve 25 günlük bir sürede bu bölgede diğer ülkelerden gelen fotoğrafçılarla beraber çekimler yapmıştı.

258337 - En yakın Çin; Sincan

4000 km üstünde çekim gezisini kapsayan bu çalışmada dünyanın çeşitli ülkelerinden fotoğrafçılar çağrılmıştı. Projeyle, bir yıl boyunca Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Çinli ve yabancı fotoğrafçıların gözüyle belgelenmesi amaçlanmış. Bu proje sonuçlanmış ve sergisi bu günlerde Pekin’de gerçekleştirilmek üzere.

22 Ocak Pazartesi günü saat 18.00’de açılıp 31 Ocak’a kadar açık kalacak sergide Dr. Ulukan’ın bölgeden izlenimlerini taşıyan büyük ebat 90’ın üstünde renkli fotoğrafı sergilenecek.

“EN YAKIN ÇİN: SİNCAN”
Sanatçı sergisinin adını “En Yakın Çin: Sincan” koyma gerekçesini “Sadece coğrafi anlamda değil, yaşayanlar olarak da Çin’de bize en yakın, en tanıdık topluluğun fotoğraflarını içerdiği için” şeklinde belirtiyor.

“Bu son yıllarda yaşadığım en keyifli fotoğraf projesiydi, Taklamakan çölünün ortasında bile tanıdık bir tını duyabilme ve Türkçe konuşabilme mutluluğu yaşayabildim. Yabancı bir ülkede değil, tanıdık dostlar arasındaydım.”

Sergide 70 x 100 cm boyutlarında 90’ın üstünde renkli fotoğrafta Türkiye’nin iki katından fazla bir yüzölçümüne sahip bölge insanından ve yaşam tarzlarından görüntüler mevcut.

SİNCAN HAKKINDA...
Çin Halk Cumhuriyeti Sincan Uygur Özerk Bölgesi 1.676.700 kilometrekare alanı ile Çin’in altıda birini kaplayan en büyük idari bölgesidir. Çoğunluğu Uygur olan çeşitli Türk boyları ve Çinlilerin yaşadığı alan 1955 yılından bu yana Özerk bölge statüsü ile yönetilmektedir. Gerek iklim, gerekse sosyal yapı olarak Türkiye’ye benzerlik taşır. Tarihi İpek Yolu’nun önemli durakları bu bölgededir. Dünyanın ikinci büyük hareketli kum çölü Taklamakan Sincan’ın yüzölçümünde çok yer işgal eder.

SERGİ 31 OCAK’A KADAR AÇIK
Fotografyanın bir etkinliği olarak ilk kez Adana’da açılacak olan sergi daha sonra çeşitli iller ve yurtdışında sergilenecek. Sergi 31 Ocak’a kadar izlenebilir.